Péče o vlasy: Podle některých stačí jen voda

Určitě jste zaregistrovali trend v péči o vlasy, kdy se zahazují šampony a ženy si myjí vlasy pouze vodou. Bezšamponovou metodu, jinak řečenou "no poo", která slibuje krásné a zdravé vlasy bez použití chemických přípravků, už si oblíbilo i mnoho hollywoodských celebrit. Taky mezi blogerkami se jedná o ožehavé téma a některé už tomu také podlehly. My jsme se zeptali profesionálních vlasových stylistů, kteří se pravidelně starají i o vlasy českých hvězd, co si o "no poo" metodě myslí. Mýt, nebo nemýt?

Nina Krajčo - @ninakrajco nina 49cf2

Za spoustou fashion stories v ELLE stojí právě Nina - přední hair stylistka, od které se učí i zkušení kadeřníci. Co si myslí o novém fenoménu (ne)mytí vlasů šamponem? „Ano, mýt. Nic se nemá přehánět, takže mýt každý den až na specifické případy taky není dobře. Metody bez šamponu, kdy se vlasy myjí octem, moukou nebo velbloudí močí, můžou jistě někomu vyhovovat, jen chci podotknout, že to nejškodlivější pro pleť a vlasy bohužel nejsou šampony, ale voda, která nám teče doma z kohoutku, a obecně životní prostředí. Proto mi to prijde malinko úsměvné. Asi kdybychom žili v lese a cachtali se v potůčku a byl čistý vzduch, tak by to bylo super, ale v kontextu toho, v čem žijeme, mi to moc nedává smysl."

Martin Tyl - @tylmarty martin 1bb97

Zakladatel luxusního kadeřnického a kosmetického salónu New You a přední vlasový stylista českých topmodelek Marty, kterého můžete znát i z různých televizních a internetových show říká: „Bavíme-li se o tom, jestli mýt vlasy šamponem, nebo jen vodou, je tahle otázka velmi individuální. Záleží na typu vlasů, odolnosti a stavu pokožky, ale i na nárocích na účes. Pokud si vlasy tepelně upravujete (foukání, žehlení, kulmování), tak rozhodně potřebují výjimečnou péči - hydrataci a ochranu před poškození teplem. Tím pádem se produktům nevyhnete. Stejně tak, pokud učes vyžaduje styling (laky, tužidla, pasty..), je potřeba vlas očistit šamponem. Ovšem v případě, že váš učes žádné produkty nepotřebuje, máte přírodní barvu a nijak vlasy nenamáháte, pak je možné, že opravdu bude stačit voda. Co se týče frekvence mytí, mužete si mýt vlasy každý den, pokud máte odpovídající péči - šampon a kondicioner. Každý má jiný počet mazových kanálků. Někdo má za 24 hodin mastné vlasy, někdo vydrží i 10 dní bez mytí a účes vypadá stále svěže."

Dominika Reslerová - @dominikaresler dominika 6e48c

Velmi talentovaná vlasová stylistka, kterou můžete najít v kadeřnickém studiu Carpe Diem La Belle, má také velmi rozsáhlou klientelu, do které patří například i několik členů redakce ELLE nebo ty nejlepší hvězdy českého YouTube. Jak to vidí ona? „Pokud žijete v jeskyni uprostřed lesa, pochopím nemytí vlasů. Pokud jste ve městě a na vaše vlasy denně dopadá smog, kouř, nečistoty, prach a špína, barvíte si vlasy, či použiváte vlasový styling, šampon k tomu jednoznačně patří. Chemii jedině chemií. Další "proti" je estetická a pachová stránka. Jste dáma? Myjete své tělo mýdlem? Používáte krém? A co parfém? Sedí vám k tomu nepříjemný zápach z vlasů, který, ač mnozí tvrdí opak, po čase opravdu nezmizi? Když se na to podíváme z globálního hlediska, chápu, že je potřeba méně chemických produktů, které nakonec míří do našich odpadů a přírody. Najděte si tedy produkty na vlasy, které jsou organické, bio, veganské, netestované na zvířatech a uspokojíte tím všechny strany. Doporučuji jednoznačně label Paul Mitchell."

 

 

Party účesy, které zvládnete za minutu

Party účesy, které zvládnete za minutu 24.12.2017 foto: Getty Images
Není čas, ztrácet čas.

Péče na míru. Teď už i pro vlasy

Péče na míru. Teď už i pro vlasy Promotion 21.12.2017 foto: Adéla Mazánková
Nedělejte kompromisy a dejte vlasům přesně to, co potřebují.