Fashion week v Londýně: část II.

Pokud máte ráda temnější a avantgardnější styl, zaujme vás designér Haizhen Wang, který svou kolekci představil v působivé prezentaci. Inspirací Heizhenovi byla současná politická situace uprchlické krize a neustálý tranzit osob, proto naplnil interiér bílých stěn starého kostela krabicemi a prostor pojal jako překladiště zboží. Modelky, které na sobě měly z krystalů Swarovski vyšité nápisy jako „křehké“ nebo „letecky“ a v pase industriální řemeny s kovovými svorkami, se pak dvě hodiny procházely místností a náhodně přeskládávaly ‚balíky‘ s takovou ledabylostí a působivostí, že bylo těžké odtrhnout oči a běžet na další přehlídku.

Roberta Einer je známá díky svým luxusně zpracovaným návrhům plných barev a náročných výšivek - a její nová kolekce není výjimkou. I tuto sezónu se spojila se Swarovski a hravě pokryla saténové róby, minisukně, bombery a košile grafickými tisky a barevnými krystaly. Detailně provedené zdobení inspirované pestrým středomořím a exotickým hmyzem dodává její kolekci pro podzim a zimu teplý nádech veselého léta. Její jméno si rozhodně zapamatujte, Roberta totiž dostudovala teprve loni a tvoří pod vlastní značkou pouhou třetí sezónu, mezitím ale stihla nasbírat zkušenosti u Mary Katrantzou, Alexandra McQueena a Balmain, a její práce si zamilovaly publikace po celém světě v čele s americkým Vogue.

Přehlídka Ports 1961 budila rozruch už před svým začátkem. Londýn má totiž pověst centra mladého talentu a contemporary módy, odkud tradiční značky odchází představovat kolekce do jiných metropolí – je něco jako mladší a odvážnější bratr Milána nebo Paříže. Proto když se tuto sezónu značka Ports 1961 přesunula z programu milánského fashion weeku do Londýna, všichni se divili, proč? Před vchodem se táhla obrovská fronta, ne všichni pozvaní se dostali dovnitř, a v tiskové zprávě na sedadle každý našel odpověď. Vrací se domů. Do míst, kde kdysi studovali, kde se nebáli svobodně projevit, kde cítí bezpečí. Přehlídka byla nabitá pozitivní energií a plná krásných modelů inspirovaných předměty a materiály z domácnosti. A hlasitý potlesk na konci jako by odpověděl “vítejte doma!“.

Pringle of Scotland dělají i tuto sezónu čest svému jménu. Jejich podzimní kolekce je plná odkazů na skotský styl a kulturu, od alternativních interpretací tradičního kostkového vzoru až po oversize špendlíky, jakými se spínají kilty. Pohrávají si s různými druhy úpletů a starou skotskou technikou skládání látky Feileadh-mor tvoří siluety plné objemu, ze kterých přímo dýchá komfort. Jedno je jisté – v šatech od Pringle of Scotland vám určitě nebude zima.

Japonská značka Toga zavedla hosty do kaple v Guildhall Art Gallery a předvedla kolekci, ve které hráli hlavní roli doplňky a detaily. Ornamentální náhrdelníky, prsteny a brože doprovázely elegantní i streetovější outfity a dramatické průstřihy rozbíjely jinak klasické konzervativní tvary a rafinovaně odhalovaly kůži. Mezi přírodními tóny zářila jasná červená, modrá a neonově zelená.

Barvy, geometrie a komfort. Sadie Williams představila pestrou, grafickou kolekci doplněnou stylingem v ležérním streetovém stylu. Nosíte ráda tenisky a nepřehlédnutelné sukně? Potom je Sadie vaše spřízněná duše.  

Naše srdeční záležitost? MM6, Haizhen Wang a Faustine Steinmetz. Jaká je ta vaše?

Fashion week v Londýně: část II.