Český lev 2017: "Proč mě nikdo nemá rád?"

Český lev 2017: "Proč mě nikdo nemá rád?" 6.3.2017
Sobotní udílení filmových Českých lvů začalo s patřičnou pompou příjezdem českých hvězd a nominovaných na červený koberec před Rudolfinum. Skončilo ale spíš otrávením a pobouřením nejen většiny přítomných v sále, ale i těch, kteří udílení cen sledovali přes televizní obrazovku nebo prostřednictvím sociálních sítí. Proč?

Nejdřív si připomeňme to lepší ze sobotního večera.

Moderátorka to tentokrát zvládla. Po rozpačitě přijímané Lucii Výborné večer tentokrát moderovala Adela Banášová. Víme, že Adela dlouhodobě zvládá moderátorské úkoly se ctí, na Lvech se jí přirozeností a příjemně ironickou vtipností dařilo celkem úspěšně maskovat jalovost připraveného scénáře, jehož autorem byl údajně Libor Bouček (proč někdo, kdo nemá s filmem absolutně nic společného?), a navíc se tvářit, že všechny nominované filmy viděla, i když tomu tak s největší pravděpodobností nebylo.

ban 5e1f5

Některým herečkám to slušelo. Většina z našich stars už naštěstí ví, co se sluší a patří. Silon sice ještě sem tam odněkud vykoukne, jindy se velká večerní zamění za koktejlky nebo to vypadá, že róba byla původně připravená pro někoho jiného, většího, či menšího, ale celkově se už blýsklo na lepší časy, i když ve většině případů ve stylu: Neurazí, nenadchne. Letos to za nás nejvíc slušelo Janě Plodkové, Marthě Issové a „černým vdovám“ Jenovéfě Bokové a Elišce Křenkové.  

lev 53c46

 

A teď už k tomu, o čem mluví a co od sobotního večera řeší všichni, kterým český film není jedno.

Masaryk. To, že se stal téměř absolutním vítězem letošních Lvů, kdy byly oceňovány filmy roku 2016, snímek, který má distribuční premiéru až 9. března 2017, není chybou jeho producenta jako spíš selháním Akademie.

Film není exaktně změřitelnou a vyhodnotitelnou disciplínou, záleží na zcela subjektivních pocitech hodnotícího. Proto mohli být akademici spravedliví a Masaryka, i kdyby vykazoval výjimečné umělecké kvality, v hlasování záměrně přehlížet. A ohánět se přitom etikou, morálkou a kolegiálností – nikdo by je nemohl obvinit, že nehrají fair play, vždyť zneužití benevolentních pravidel udílení nejvyšších filmových ocenění je ze strany tvůrců Masaryka víc než zjevné. Teď už je pozdě plakat, že Masaryk, i když jde o film po téměř všech stránkách spíš podprůměrný, získal nepochopitelných dvanáct Českých lvů, a stal se tak lvím rekordmanem.

Proč jste, milí akademici, ve víc kategoriích nenominovali například Rodinný film, který je možná jako jediný za loňský rok naprosto srozumitelný všem na světě a za rok 2016 se může jako jediný směle poměřovat se zbytkem (minimálně) Evropy? Jak je možné, že Českého lva letos nezískal například výjimečný Miroslav Hanuš za roli ve filmu Petra Václava Nikdy nejsme sami nebo Alexander Šurkala za úchvatné nasnímaní hororu Polednice? A kolik z vás Masaryka skutečně vidělo? 

masaryk mejdan 4c65d

Členové Akademie, buďte prosím příště prozíravější. A hlavně objektivnější a spravedlivější. K českému filmu i k sobě samým. Jestliže filmy neuvidíte všechny, raději nehlasujte vůbec. Pokud se po letošním ročníku změní pravidla pro nominování, bude to jistě na místě, určitě to však nevyřeší vše a definitivně i do budoucna. Jistě se mezi Čechy a Slováky najde někdo, kdo je zase bude umět regule obejít ve svůj prospěch. Jako nyní Masaryk, jehož tvůrci teď 12 vámi udělených cen využijí v první řadě komerčně. K propagaci filmu, který jeho distribuční premiéra paradoxně ještě čeká. Čeští lvi přece nejsou reklamním nástrojem, v tom snad přece máme, asi kromě tvůrců Masaryka, jasno úplně všichni. A vy nejste ničí loutky.

 

S kým se kamarádit? Poradí vám hvězdy

V jakém znamení se narodila vaše nejlepší kamarádka? Pokud je Býk, Ryba nebo Rak, máte štěstí!

Kdy jdete spát a co to o vás říká?

Koukáte do noci na seriály na Netflixu, nebo si radši ráno přivstanete, abyste si v klidu mohli vychutnat vaše kafe, zatímco slunce teprve nesměle vykujuje? Prozrazuje to o vás více, než si myslíte.