Jak (a proč) žít v roce 2018 podle měsíce?

Jak (a proč) žít v roce 2018 podle měsíce? 28.12.2017
Kdy se nechat ostříhat, kdy jít na rande, kdy a co jíst, kdy dát výpověď… Mnoho lidí plánuje a žije své životy podle Měsíce. Nový výmysl, nebo geniální životní styl?

Podívejme se detailněji, jak funguje život podle měsíčního rytmu. Co se rozumí tzv. měsíčním (lunárním) kalendářem? Jde o každodenní plánování, které se řídí pohybem Měsíce. Svou roli přitom hraje nejen 12 znamení zvěrokruhu, v nichž se Měsíc pohybuje, ale také různé fáze, ve kterých se ocitá, když obíhá kolem Země. A v závislosti na tom, v jaké pozici vůči Zemi zrovna je, ovlivňuje život na naší planetě mnoha způsoby. Například mnozí zemědělci a pěstitelé sklízejí a sázejí plodiny pouze za správných “měsíčních” podmínek. Jiní lidé by vám zase doporučili, že resepktovat lunární kalendář je dobré třeba i při dietách nebo při volbě jídelníčku vůbec. Může to znít trochu bláznivě, ale na druhé straně když má Měsíc tolik síly, aby třeba ovlivňoval příliv, proč by neměl mít vliv i na jiné věci? Je už například jasné, že kvůli úplňku zažíváme někdy bezesné noci a že hmyz, stěhovaví ptáci nebo ryby reagují velmi citlivě na proměnlivé fáze Měsíce. 

Lunární kalendář a fáze Měsíce

Novoluní, dorůstající a couvající Měsíc a úplněk. Měsíc se průběžně mění podle toho, jak je na své cestě kolem Země ozářený Sluncem. Jeho fáze nám mohou v mnohém pomoct. Co je mj. dobré vědět?

Novoluní

Je ideální čas pro nové začátky a pro to, když chcete za sebou nechat staré návyky. Například když chcete začít držet dietu nebo skoncovat s kouřením. 

Přibývající Měsíc

Období, které není vhodné, když se rozhodnete pro radikální změnu jídelníčku. Žádná dieta nemá šanci na velký úspěch. Metabolismus je zpomalený a kalorie se vás v této době “drží” více než kdy jindy. I proto je dobré zařadit do programu různé sporty a fyzické aktivity. Tato fáze Měsíce si ale říká i o plánovaný relax a nějaký čas jen pro sebe. 

Úplněk

Tato fáze Měsíce zvyšuje působení pečujících kosmetických produktů, léků a také léčivých rostlin. Jsou pro ni ale také typické příznaky, jako je nervozita, bolesti hlavy a nebo poruchy spánku. 

Ubývající Měsíc

Přináší více energie, každý se cítí lépe a víc fit, má větší vytrvalost ve všech druzích výkonů. Hubnutí je v této době mnohem snadnější než kdy jindy, stejně jako je výrazně snazší dosáhnout úspěchů ve sportu. Vlasy rostou rychleji, ovoce vydrží déle čerstvé.

Měsíční kalendář a znamení zvěrokruhu

Na své oběžné dráze kolem Země překročí Měsíc během 27,5 dne postupně všech 12 znamení zvěrokruhu, která obklopují naši planetu jako obrovský kruh. Přitom není důležité jen to, jaká konstalace nastává díky kombinaci jednotlivých znamení a Měsíce, ale také které prvky jsou ke znamením přiřazovány. 

Beran, Lev a Střelec: element oheň

Býk, Panna, Kozoroh: element země

Blíženci, Váhy a Vodnář: element vzduch

Rak, Štír a Ryby: element voda

Jak tomu rozumět? Pokud např. stojí Měsíc ve Lvu, aktivuje se element oheň a podle filozofie lunárního kalendáře využívá tuto energii k působení na živé organismy, na člověka i rostliny, přispívá k pocitu pohody a k mnohému dalšímu. 

Element země, tedy např. postavení Měsíce v Panně nás učí trpělivosti, propojuje nás s našimi předky a tradicemi, s našimi primárními instinkty, které nám umožňují přežít a tím nám dávají právo na život tady ve fyzickém těle. Propojení se zemí nám umožní práce na zahradě, bosá chůze, masáže, tanec.

Element vzduch, tedy např. Měsíc v Blížencích, nám přináší lehkost, hravost, pohyb, svobodu, nekonečné množství myšlenek. Učí nás lásce a sounáležitosti. A tak jako je základem pro náš život udržení rytmu nádechu a výdechu, máme právo milovat a být milováni. K propojení se vzduchem je nejlepší vnímat vlastní nádech a výdech a sledovat tok svých myšlenek.

Voda jako živel, tedy např. Měsíc v Rakovi, nám přináší pohyb, plynutí, stvoření nového života a nových projektů, kreativitu, právo cítit a vyjadřovat své emoce. Voda nás propojí s naší vnitřní tvořivostí, hravostí, sexualitou. Voda se od pradávna používá jako rezonátor pro přenos energií. S vodou se propojíme při koupelích, při pozorování řeky, deště, při uvědomění si radosti ze života.

 

S kým se kamarádit? Poradí vám hvězdy

V jakém znamení se narodila vaše nejlepší kamarádka? Pokud je Býk, Ryba nebo Rak, máte štěstí!

Kdy jdete spát a co to o vás říká?

Koukáte do noci na seriály na Netflixu, nebo si radši ráno přivstanete, abyste si v klidu mohli vychutnat vaše kafe, zatímco slunce teprve nesměle vykujuje? Prozrazuje to o vás více, než si myslíte.