Spíte jako medvěd, lev, delfín nebo vlk?

Spíte jako medvěd, lev, delfín nebo vlk? 13.7.2017
Americký psycholog a expert na spánek Michael Breus definoval čtyři různé chronotypy lidí v souvislosti s jejich spánkovým režimem a pojmenoval je podle zvířat. Co vše o vás prozradí, jak spíte?

Podle toho, jestli patříte do kategorie medvěd, lev, delfín nebo vlk, je možné například zjistit, ve které části dne máte sportovat, kdy jste v práci nejvýkonnější, kdy byste měla nakupovat nebo mít sex. Každý člověk má podle Michaela Breuse velmi individuální spací návyky, co se týče času i trvání spánku. Tyto vnitřní hodiny, tedy chronotyp, má každý člověk geneticky daný, je součástí jeho DNA a odráží se významně na jeho osobnosti. “Každý člověk by měl respektovat své vnitřní hodiny a svůj denní režim by měl přizpůsobovat svému chronotypu. Velmi to usnadní život, vše půjde najednou lépe - počínaje hubnutím, prací až po osobní život,” vysvětluje vědec. Najdete, jaký “spací” typ jste vy?

1. Lev

Spánek: Lev vstává velmi časně a zatímco většina ostatních ještě spí, on už začne plánovat, co ho ten den čeká a co musí stihnout. Po ránu je nejbystřejší a nejproduktivnější. Zatímco odpoledne už na něj podá únava a výkony klesají. Lev chodí spát brzy a usíná rychle a snadno. 

Vlastnosti: Lev bývá svědomitý, analytický, praktický a optimistický. Zdraví a sport jsou pro něj velmi důležité věci, kterým se věnuje - někdy až s přehnanými ambicemi. Často mívá pocity, že není dostatečně dobrý a že by měl někde přidat. Mnoho úspěšných byznysmenů jsou právě lvi, protože mají dostatek energie a schopnost zaměřit se na konkrétní cíl a disciplinovaně za ním jít. Na společenský život si lvi moc nepotrpí.

Nejlepší čas na nákupy: Poledne.

Nejvhodnější čas na sex: Ráno mezi 6 - 7.30

2. Vlk

Spánek: Pokud mají vlci vstát před jedenáctou, tak trpí. Celé dopoledne jim trvá, než se “nahodí” a v podstatě začnou naplno ožívat až s přicházejícím večerem. Na vrcholu sil jsou kolem 19 hodiny a zřídkakdy jdou spát před půlnocí. 

Vlastnosti: Vlci jsou velmi kreativní a jsou ochotni riskovat, pokud jde o něco, co je pro ně důležité. Jsou impulsivní, ale také často pesimističtí, náladoví, mají sklony být úzkostní. Často se stává, že věci, kterým se věnují, je brzy začnou nudit a nevydrží u nich. Zlobí se, když je kvůli tomu ostatní považují za lenochy - oni se jen nedokážou zabývat tím, co je nenaplňuje. Nezřídka se realizují v uměleckých profesích. Vlci milují společnost a party, kde jsou vždy nepřehlédnutelní. Rádi si dají dobrý drink a dobré jídlo, ale životospráva jim nic neříká. Jedí nezdravě a nepravidelně, občas mají sklony k nadváze.

Nejlepší čas na nákupy: 15 hodin. Vlci by si měli dát pozor na unáhlené a spontánní nákupy, kterých pak většinou litují. 

Nejvhodnější čas na sex: Super sex si Vlci budou užívat před polednem - po dostatečně dlouhém spánku. Nejlepší rande si užijí pozdě večer, kdy mají energie na rozdávání.

3. Medvěd

Spánek: Podobně jako medvědi v přírodě potřebují zimní spánek, tak i lidé chronotypu medvěda musí mít pravidelný spánkový režim, ať se děje, co se děje. V určité hodině cítí, že se jim uvnitř vypnulo pomyslné tlačítko a mají už jen zbytek energie na to, aby se odebrali do koupelny a pak rovnou do postele. Spí obvykle hlubokým a klidným spánkem, ale na jejich vkus je každý spánek moc krátký. Odpoledne už začnou pociťovat únavu a nejproduktivnější jsou během dopoledne. 

Vlastnosti: Medvědi jsou extrovertní, veselí, velmi otevření novým věcem a lidem, ale vždy opatrní. Celý život dělají všechno proto, aby byli šťastní. Nejlépe se cítí v kruhu své rodiny. Konfliktům se vyhýbají, jak jen to jde. Jsou srdeční, téměř vždy dobře naložení, sympatičtí a jsou ozdobou každé party. Jako přátelé jsou velmi loyajální, své kamarády by nikdy za jejich zády nepomlouvali a neškodili jim. V práci bývají velmi snaživí a pilní. Důležitá rozhodnutí by měli dělat odpoledne, ideálně po dobrém jídle. Ostatně jídlo je pro v jakýkoli čas a v jakékoli podobě velmi vítané. 

Nejlepší čas na nákupy: 14 hodin. V jiné denní hodině jsou pro medvědy nákupy velmi stresující a otravné.

Nejvhodnější čas na sex: 22 hodin. 

4. Delfín

Spánek: V noci se delfíni dost často budí, a když ráno vstávají, cítí všechno možné, jen ne to, že by byli vyspalí a odpočatí. Kolem 19 hodiny mají delfíni nejvíc energie. Ale pocit nedospalosti je provází v podstatě celý den, momenty, kdy takřka spí s otevřenýma očima, střídají chvíle, kdy jsou naplno “vzhůru”. Je tam jistá podobnost se skutečnými delfíny - u kterých vždy jedna půlka mozku spí a druhá je aktivní. 

Vlastnosti: Delfíni jsou extrémně inteligentní, ale také velmi bojácní, introvertní, neurotičtí a pěkně vybíraví. Mají sklony k perfekcionismu, kvůli čemuž se často cítí pod tlakem. Vyhýbají se situacím, které se jeví jako nejisté a nebezpečné a často mají starosti o jiné. I proto večer špatně usínají, v noci jsou často vzhůru a promýšlejí katastrofické scénáře, které by mohly nastat. V práci jsou spíše samotáři než týmoví hráči. Neradi diskutují s ostatními a nejradši jsou, když v práci plní vlastní zadání a nikdo jim do toho nemluví. Sport a diety jsou pojmy, které jim nic moc neříkají, ale na druhou stranu si s kily navíc hlavu dělat nemusí - mají dobrý metabolismus a od přírody štíhlou postavu.

Nejlepší čas na nákupy: Během polední pauzy. Jindy by byli při nakupování nejistí a neměli tu správnou motivaci.

Nejvhodnější čas na sex: Kolem 21 hodin. Sex před spaním je pro delfíny ideální. Zbaví se napětí a aspoň na chvíli jim hlava vypne. 

 

S kým se kamarádit? Poradí vám hvězdy

V jakém znamení se narodila vaše nejlepší kamarádka? Pokud je Býk, Ryba nebo Rak, máte štěstí!

Kdy jdete spát a co to o vás říká?

Koukáte do noci na seriály na Netflixu, nebo si radši ráno přivstanete, abyste si v klidu mohli vychutnat vaše kafe, zatímco slunce teprve nesměle vykujuje? Prozrazuje to o vás více, než si myslíte.