Začíná festival světla SIGNAL. Už dnes!

Začíná festival světla SIGNAL. Už dnes! 12.10.2017
Praha bude až do 15. října svítit tak krásně, až se z toho pomineme.

Festival světla SIGNAL divákům předvede dvacet instalací od našich i zahraničních umělců i zahraničí. Světelné statické, site-specific i interaktivní instalace, projekce a videomappingy uvidíte na dvou trasách: Centrum a Vinohrady, venku a nově i vevnitř – Galerijní zóna vám bude přístupná za poplatek. Vyvrcholením každého festivalového večera pak bude připomenutí 5 let od vzniku festivalu, které se odehraje na kostele sv. Ludmily na náměstí Míru.

4 a36cb

Nejdelší cestu do Prahy musí absolvovat významný australský umělec Kit Webster, jehož dílo Axiom zazáří na náměstí Jiřího z Poděbrad. Kit Webster i někteří další umělci vezou do české metropole instalace, které slavily úspěch na dalších světových festivalech, celá polovina instalací bude mít ale právě na pražském festivalu světla svoji světovou premiéru. Mezi ně patří i díla od umělecké skupiny Blok_4 a studentů ateliéru intermédií na AVU představovaná v sekci SIGNAL CALLING powered by ČT art, jedné z novinek letošního SIGNALu. Sekce objevuje zajímavé projekty zejména mladší generace českých umělců, kteří se věnují práci se světlem. Diváci letošního ročníku festivalu se tak v ulicích mohou těšit na díla nadějných tvůrců i velkých a světově uznávaných jmen oboru. Výrazně zastoupená bude disciplína projekce.

7 daa3e

Našim návštěvníkům letos vezeme 22 umělců a uměleckých skupin z 10 zemí. Z koktejlu instalací, které jsme v rámci programové rady pro pátý SIGNAL zvolili, mám opravdu dobrý pocit a věřím, že si na festivalu najde každý tu svoji: od monumentálních instalací, jako je například ta od Ryoichi Kurokawy nebo Kita Webstera či dílo uskupení SPAM, za kterým stojí Vladimir 518 a David Vrbík, přes hravé RaumZeitPiraten a Antivj, křehkého Tetse Ohnariho k působivým dílům umístěným v galerijní části. Velkou radost máme letos také z počtu českých umělců i z množství nově vznikajících děl. Věříme, že laťku, kterou jsme si kdysi vytyčili, stále posouváme a ani tento říjen nebudou návštěvníci večerů strávených v ulicích Prahy litovat,“ říká programová koordinátorka Lenka Jiroutová. Většina instalací bude tak jako v loňských letech k vidění v ulicích města, čtyři díla budou letos tvořit novou Galerijní zónu SIGNAL festivalu. Ta bude dostupná za cenu 100 korun a lidé v ní spolu s uměním tvůrců objeví i výjimečné prostory, které nebývají ve všech případech vždy přístupné veřejnosti. 

Další novinkou pátého ročníku festivalu je rozšíření trasy festivalu z jedné do dvou. Pro návštěvníky to znamená možnost objevit nová místa na trase Centrum, která povede přes Kampu, Staré Město až po Nové Město, i šanci projít si o něco komornější trasu Vinohrady zahrnující lokality Prahy 2 a Prahy 3.

19 7071b

A na závěr několik zajímavých čísel: SIGNAL festival letos slaví 5 let od svého vzniku. Za uplynulé čtyři ročníky se stal významným hybatelem kulturního dění v České republice. Z celkového počtu 100 instalací bylo 65 vytvořeno právě na míru SIGNAL festivalu, autory 23 z nich jsou čeští umělci. Na předchozích ročnících měli lidé šanci obdivovat umění tvůrců z více než 22 zemí světa, právem je tudíž SIGNAL považován za festival mezinárodní. Do ulic Prahy akce přivedla již více než 1 a půl milionu návštěvníků. I letos organizátoři očekávají, že pokud bude počasí přát, na festival dorazí možná více diváků než v loňském roce, kdy si světelnou podívanou nenechalo ujít přes rekordních 578 000 lidí. Přidáte se i vy?

Více informací na signalfestival.com

Facebook: facebook.com/SignalFestival

Instagram: @signalfestival

Nejhezčí valentýnské přání, zn.: last minute

Nejhezčí valentýnské přání, zn.: last minute 14.2.2018 foto: Getty Images
Jaké? Přeci to v bledě modré.

Proč chodíme na Depeche Mode pořád dokola?

Zítra se naši miláčci vracejí do Prahy. A opět budou mít narváno.