Britney Spears: Panenská ikona, sexy bohyně nebo mediální oběť?

 

Minulý týden vyšel v USA díl z dokumentární série produkce New York Times s názvem „Framing Britney Spears”, který přivedl na světlo okolnosti okolo hnutí #FreeBritney. Investigativní snímek, který je zatím dostupný pouze v USA, se věnuje problematice opatrovnictví, který drží nad 39 letou Britney její otec Jamie Spears a mediálnímu narativu, který se vytvořil okolo tehdy mladičké popové hvězdy.

 

Britney Spears

 

Britney jako miláček veřejnosti

Talentovaná Britney je jednou z nejdéle pracujících popových hvězd současnosti. Na scéně se objevila v roce 1992, když jí bylo pouhých 11 let. V roce 1998 poprvé podepsala spolupráci s nahrávací společností a o rok později vydala své debutové album „...Baby One More Time”, které se záhy stalo jedním z nejprodávanějších debutových alb a získalo několik nominací na Grammy. O pár let později cenu Grammy získala za singl Toxic. Britney Spears prodala miliony kopií svých desek a zapsala se do historie popu navždy. Byla miláčkem celého světa. Zdá se vám to jako pohádka? Nic není ale tak, jak se zdá, pojďme se proto podívat na její příběh z druhé strany, tak jak ho po letech vyobrazuje dokument New York Times.

Proč jsme stále posedlí princeznou Dianou i v roce 2021?

elle.cz

Britney jako veřejné vlastnictví

Filmový dokument vysvětluje problematiku opatrovnictví a moci, kterou má nad Britney její otec Jamie Spears už dobrých 13 let. Jak k tomu vůbec došlo? Britney ve světle reflektorů vyrůstala od malička, byla ztělesněním dokonalosti - talentovaná, krásná, charismatická a neuvěřitelně úspěšná mladá žena. Veřejnosti to však nestačilo, lidé chtěli víc. Média se enormním způsobem zajímala o její osobní život, paparazzi Britney nenechali klidnou.

New York Times ve svém dokumentu připomíná archivní záběry mnoha rozhovorů, které z pohledu dnešní optiky působí zcela nepatřičně. Záběry, kde se hostující TV pořadu ptá malinké Britney, jestli má kluka, novinář se táže dospívající Britney, jestli je ještě panna a další dotěrný dotazující se jen o trochu starší Britney, proč jí vadí, když se na veřejnosti mluví o jejich prsou, na nás působí jako silný „wake-up call”. Britney však s naprostou grácií odpovídá na všechny dotazy tak, jak se od ní očekávalo - Britney samozřejmě ještě panna je. Jakto, že jsme si dřív nevšimli toho, jak mimo mísu a neslušný tento výslech intimních záležitostí je? Záběry fungují jako připomínka toho, co bylo na přelomu milénia naprosto normalizované. Nejen okolo Britney, byť především okolí ní, byl vytvořen narativ tzv. „sexy panny”.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Britney jako sexy panna

Mladá zpěvačka byla už od malička sexualizovaná intimními dotazy, které jí byly pokládány na veřejnosti. Britney vždy odpovídala jako čistá panna, aby udávala správný příklad. Zároveň se však od ní očekávalo, aby byla ztělesněním sexuality. Právě té sexy panny, která vypadá eroticky, ale ve skutečnosti nesmí přiznat, že by po sexu doopravdy toužila, ba by ho přímo měla. Po rozchodu s Justinem Timberlakem vznikly domněnky, že ho podváděla. V kontroverzním rozhovoru s novinářkou Diane Sawyer se Britney ocitá v roli ženy, která zklamala narativ poslušné dívky a musí za to být potrestána. Diane naráží na to, že Britney svým vzezřením a vizáží dává špatný příklad mladým dívkám, americké matky veřejně prohlašují, že by kvůli tomu Britney zabily, kdyby jí potkaly. Justin naproti tomu je v médiích označován jako macho, který byl sice údajně podveden, ale za to se alespoň dostal Britney do kalhotek. Včera na svém instagramu vydal Justin vyjádření, kde se veřejně omluvil Britney a Janet Jackson (své další ex-přítelkyni) a vzal zodpovědnost za své přispění k jejich negativnímu zobrazování na veřejnosti.

 

Justin Timberlake a Britney Spears

 

Britney jako nesvéprávný člověk

Dlouho uvězněná v této dichotomii se v roce 2007 psychicky zhroutila, oholila si hlavu a zaútočila deštníkem na paparazzi, poté, co jí byl odepřen styk s jejími dětmi. Psychické poruchy byly v té době ještě hodně stigmatizované a na veřejnosti se o mentálním zdraví nemluvilo tak otevřeně, jako dnes. Britney tak automaticky získala pejorativní nálepku „blázen” a nikoho nenapadlo s tím nesouhlasit. Na to konto vznikla různá spousta vtipů a memes. Zpěvačka údajně nebyla schopná svéprávnosti. Britney následně podepisuje souhlas s opatrovnictvím, vysloveně však vyjadřuje, že si nepřeje aby se jejím opatrovníkem stal její otec. Opět jí nikdo nevyslyšel, otec Jamie Spears se stává jejím opatrovníkem a správcem jejího majetku a financí, byť nebyl během jejího dospívání v jejím životě příliš přítomen. Fanoušci se bojí, že je Britney držena neprávem, vzniká tak hnutí #FreeBritney. Zajímavé je, že v roce 2008 Britney vydala úspěšné album Circus a následně vyrazila na tour, což nabízí otázku, zda Britney v tu chvíli vůbec nesvéprávná byla, anebo pokud ano, tak se můžeme jen zamýšlet nad tím, zda celý fenomén Britney Spears nebyl práce jen lidí okolo ní, kteří jí kontrolu nad jejím mediálním narativem vzali již dávno.

Celá kauza však ukazuje, jak se veřejný narativ nejen vůči slavným ženám od začátku nultých let mění. To, co nám přišlo normální před 15 lety a nenapadlo nás, že na tom může být něco špatně, dnes rozvíří veřejnou diskusi a nutí k zamyšlení, jestli se nevědomky nepodílíme na veřejném lynčování někoho, koho osobně vůbec neznáme. Někoho, kdo spíš potřebuje naší pomoc.

 

Britney Spears a Michael Jackson

Myjete si během pandemie ruce? Nezapomínejte také na svou duši

elle.cz