Hvězda Velmi nebezpečných známostí: z vrcholu na dno a zase zpátky

Vzhůru na vrchol a pak rychle dolů

Počestná Cecilie Caldwell ve Velmi nebezpečných známostech, chytrá Vivien, sokyně v lásce Pravé blondýnky nebo ta nejslušnější z trojice s Christinou Applegate a Cameron Diaz v Prostě sexy. Přesne tyto role Selmu Blair na přelomu 90. let a milénia před světovým publikem proslavily. Dívka s image z nedělní křesťanské školy, která ale pod svým klidným, spořádaným povrchem skrývá velké vášně, si své fanoušky získala. Další významná role byla ta ve snímku Hellboy a její kariéra by pravděpodobně dále stoupala, kdyby jí do života nevstoupila roztroušená skleróza.

Handicapu navzdory: celebrity, které se proslavily i přes odlišnost

elle.cz

Šílená, nebo nemocná?

Nemoc na herečku udeřila s nečekaně velkou razancí v roce 2018. Selma ale později v rozhovoru pro britská média uvedla, že byla chybně diagnostikována od dětství. „Pokud jste chlapec s těmito příznaky, pošlou vás na magnetickou rezonanci,“ řekla, když vzpomínala, jak jí jako sedmileté přestalo bezchybně pracovat pravé oko, levá noha a ztrácela kontrolu nad močovým měchýřem. Nebo se uprostřed noci probudila a nekontrolovatelně se smála. Lékaři a rodina tehdy vyloučili nádor mozku a jemu podobné diagnózy a shledali, že se na sebe Selma jen snaží strhávat pozornost. „Pokud jsi dívka, říká se ti ,šílenáʽ,“ zhodnotila hořce Blair.

Léta netušila, proč její tělo dělá to, co dělá. A žila v neustálém strachu, že ji někdo odhalí. Úlevu prý nacházela v alkoholu. Poprvé se opila v sedmi letech a jak vzpomínala, bylo to příjemné a hřejivé. V průběhu let její návyk na potlačení úzkosti rostl, až z ní byla dospívající alkoholička. Alkohol byl berlička a Selmin život se vymknul kontrole. „V dospělosti se úzkost stala děsivou,“ uvedla v rozhovoru s britským magazínem. „Dělala jsem chyby. Přála jsem si smrt. Pokusila jsem se párkrát o sebevraždu. Ze zoufalství.“

Zlaté devadesátky: Ikonické hvězdné páry, které jsme milovali

elle.cz

Zpátky do sedla

Místo neřízeného úpadku se ale Selma rozhodla vzít život zpátky do svých rukou. Od roku 2016 je abstinentkou a také se svou nemocí se rozhodla bojovat všemi dostupnými způsoby. Aby se mohla popasovat s nevyléčitelnou autoimunitní nemocí, rozhodla se herečka podstoupit transplantaci kmenových buněk. Předtím ale musela projít agresivní chemoterapií, která jí narušila imunitní systém, aby následná transplantace mohla být úspěšná.

Co nám daly devadesátky? Grunge, Kate Moss a spoustu dalšího

elle.cz

Sdílení se světem

Pro herečku bylo velmi těžké se vyrovnat se všemi zdravotními projevy roztroušené sklerózy, která s sebou přinesla pohybové obtíže, ztrátu vlasů během chemoterapie i velké problémy při mluvení. Dokument Introducing, Selma Blair odhaluje, jak je těžké se popasovat se všemi fyzickými i psychickými krizemi, kterými si prochází. „Připadala jsem si jako v reality show, kterou vidí jenom Bůh a nesouhlasí s ní.“ Pravda, podívaná to není příjemná. Vidět ženu, kterou si pamatujete jako krásku v plné síle, která se najednou nemůže hýbat a zoufale pláče, protože je jí řečeno, ať se připraví na nejhorší, zasáhne i nejotrlejšího diváka. Dokument, pro který žádný okamžik Selmina života není tabu, uvedla streamovací platforma Discovery+.

 

 

Inspirace pro ostatní

Kromě zmíněného dokumentu herečka šíří povědomí o nemoci, kudy chodí. V jednom ze svých lepších období se dokonce účastnila soutěže Star Dance, ve které předváděla úžasné výkony. Kvůli zdraví z ní nakonec přeci jen musela odstoupit. Pomohla také své kamarádce Christině Applegate diagnostikovat její zdravotní problém. „Seděla jsem v Selmině obýváku, naše děti si hrály a já řekla Selmě, že mě divně brní nohy,“ řekla Applegate. „Trvala na tom, že se musím nechat vyšetřit na roztroušenou sklerózu. Nevěřil tomu ani můj lékař. Ale diagnóza ji potvrdila.“ Stejně jako Blair se i Applegate nyní pohybuje s obtížemi, ale učí se situaci zvládat. Mezitím Blair pokračuje v osvětě: „Byla jsem z některých událostí v mém životě tak v rozpacích, ať už to bylo pití nebo nevyzrálé chování, že jsem jako matka chtěla dokázat, že jsem skvělá, i když jsem si přiznávala, že mám problémy. To je ostuda. Takže bych to ráda vyvážila tím, že budu opravdu upřímná v tom, jaká jsem a co se kolem mě děje.“

Manželství celebrit, která odolala všem nástrahám Hollywoodu

elle.cz

Zdroj: Wikipedia, ČSFD, vanityfair.cz