Kdo je superwoman Amal Clooney?

 

Britskou právničku, aktivistku a spisovatelku Amal Clooney většina lidí nejspíše zná jako módní ikonu a manželku oscarového herce George Clooneyho. Kdo je mimo to Amal Clooney?

Narodila se v Libanonu, odkud její rodina emigrovala během Libanonské občanské války, když jí byly 2 roky. Amal vystudovala práva na St. Hugh's College Oxfordské Univerzity, kde obdržela bakalářský titul a byla oceněna za své studijní výsledky. Na Právnické fakultě New York University pak získala magisterský titul. Po svých studiích Amal působila v New Yorku a na Mezinárodním soudním dvoře v Haagu. Amal také zastávala pozici hlavní poradkyně Kofiho Annana v době, kdy byl vyslancem OSN pro Sýrii. V současné době je Amal součástí advokátní kanceláře Doughty Street Chambers v Londýně a zastupuje své klienty před mezinárodními soudy.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Političky, aktivistky, herečky. Které ženy významně ovlivnily rok 2020

Inspirují vás svou vytrvalostí, odvahou i pozitivním přístupem. Cesta k jejich úspěchu nebyla vždy snadná, a právě proto mohou být tyto zajímavé ženy vzorem v situacích, kdy ztrácíme motivaci.
elle.cz

Jedna z předních právniček Británie

Britská společnost The Legal 500, která hodnotí právnické firmy po celém světě, zařadila Amal Clooney mezi top právníky Spojeného království v oboru mezinárodního lidského práva a mezinárodního trestního práva. Amal popisují jako lídra, experta ve svém oboru a významnou osobnost. Mezi její nejvýznamnější klienty patří bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenko, zakladatel WikiLeaks Julian Assange a držitelka Nobelovy ceny za mír a Ceny Václava Havla za lidská práva, jezídská lidskoprávní aktivistka, která byla v roce 2014 unesena příslušníky Islámského státu, Nadia Murad.

 

Omezovat ženy znamená omezovat půlku každé země na světě.

 

Bojovnice za práva žen a svobodu tisku

Po vzoru Amal a její čestné práce na poli ženských práv po celém světě, založil v roce 2019 Princ Charles Amal Clooney Award pro „neuvěřitelné mladé ženy”. Ocenění mohou získat ženy do 30 let, které se například významným způsobem zasloužily o práci ve své komunitě, přispěly svojí činností k udržitelnému rozvoji nebo pomáhaly ve válečných zónách.

Amal působí také jako aktivistka za svobodu tisku a několikrát kritizovala Trumpův nenávistný postoj k novinářům a jeho výroky mířené na ženské obětí násilí. Za svůj boj za svobodná média byla loni na podzim oceněná Press Freedom Award. Spolu se svým manželem podporují své výroky i finančními prostředky a pravidelně posílají podporu organizacím pro lidská práva, které musely čelit Trumpově politice.

 

Amal Clooney
Mohlo by se vám líbit

Michelle Obama svými vlastními slovy

Michelle Obama je rozhodně jednou z těch žen, u kterých bychom psali “Ž” s velkým písmenem. Je elegantní za každé situace, srdečná, stylová a dovolujeme si říct, že i velice moudrá. K jejím narozeninám jsme připravili ty nejlepší citáty, které z jejích úst znějí jako mantra, podle které by měl žít každý z nás.
elle.cz