Legendy za fotoaparátem Aneb od něžných portrétů až k aktům

Jejich fotek můžete na internetu najít tisíce, u většiny z nich si řeknete, že je znáte. Ovšem jejich tváře už tolik známé nejsou. Osobnosti na druhé straně fotoaparátu. Komu se podařilo vyfotit první supermodelky a komu na vše kývne Pamela Anderson?    

Newtonova pocta ženské kráse

Jestli někdo velebil půvab žen, pak to byl Helmut Newton. Narodil se v roce 1920 v Německu, jeho mládí proto značně ovlivnila tehdejší chladná prudérnost. Touha odhalovat krásu erotiky v něm sílila, okovů puritánství se naplno zbavil v 60. letech, tedy v době, kdy nahota přestávala být tabu. Ženy zbožňoval, jak sám tvrdil: „Nic nemiluji víc.“ Nikdy je proto nefotil v dehonestujících pozicích, oslavoval jejich krásu a vždy pečlivě volil každý úhel a záběr, dokud kompozice jeho převážně černobílé fotografie nebyla dokonalá. 

 

Helmut Newton
Info ikona

 

Odstartoval éru supermodelek

Nemusel se vyžívat v pestrém světě barev. Jeho černobílé snímky měly atmosféru, autenticitu. Ta jednoduchost mu stačila, protože jeho životní krédo bylo jasné, nefotil krásu povrchní, zachycoval půvab duše. Sám Peter Lindbergh tvrdil: „V dnešní době by mělo být zodpovědností fotografů osvobodit ženy, a ostatně všechny, před hrůzou mládí a dokonalosti.“ Jeho ikonický snímek z roku 1989, kdy zachytil Lindu Evangelistu, Naomi Campbell, Tatjanu Patitz, Cindy Crawford a Christy Turlington pro na obálku British Vogue odstartoval éru supermodelek.  

 

Peter Lindbergh
Info ikona

 

Něžně dráždivý Testino

Snímky umělce původem z Peru jsou vkusné, jemné. Pokud něčím dráždí, všimnete si toho spíš na druhý pohled. Mario Testino umí i lehce kontroverznímu tématu vetknout přirozenost. Muž s rtěnkou na ústech? To přece nemusí být vulgární. Jeho decentní pojetí lechtivých témat ovlivnilo už dětství, pocházel ze silně věřící rodiny. Vrcholem jeho rebelství bylo maximálně to, že si kdysi jako student fotografie obarvil vlasy narůžovo, čímž se zcela definitivně zařadil do kolotoče módního světa. Jeho důvěru měly princezna Diana i náročná popová diva Madonna, jíž nafotil booklet alba Ray of Light v době, kdy po první mateřské zažívala velký comeback.

 

Mario Testino
Info ikona

 

Enfant terrible Steven Meisel

Se svým exotickým zjevem sám působí jako model. Rukopis Stevena Meisela je charakteristický, fotografie musí být plná emocí. Úsměvy moc nečekejte, rozčilení dodává fotce větší autenticitu. Jako rekvizita je ideální cigareta. Meiselovy fotoeditorialy ozdobily stránky těch nejprestižnějších magazínů. V příběhu totiž umí propojit historii se současností, i proto jej k nafocení kampaní oslovovaly ty nejprestižnější značky.   

 

Steven Meisel
Info ikona

 

Dáma, která všechno řídí

Annie Leibovitz patří mezi nejvýraznější fotografky, přitom sama je nenápadná. Což ovšem neznamená, že si neumí poručit. Pokud ji někdo osloví ke spolupráci, musí přistoupit na její zcela jasné vize toho, jak bude snímek vypadat. A je jedno, jestli jde o velké divadlo v podobě fashion story nebo o portrét celebrity, v jejíž tváři zachytí Annie celý život slavné osobnosti. Největší dílo Annie? Těžké určit, ale nejspíš snímek nahého Johna Lennona, který se svíjí kolem milované Yoko Ono. Jde totiž o jeho poslední fotografii, o pár hodin později byl zastřelen. 

 

Annie Leibovitz
Info ikona

 

Ikona za hledáčkem

Bez Patricka Demarcheliera by byl svět módní fotografie úplně jiný. Vznešenost, půvab, šmrnc s poetikou francouzské elegance. To vše vyznívá z Demarchelierových snímků napříč fotoeditorialy prestižních časopisů celého světa. V jeho portfoliu najdeme kampaně pro ikonické módní i kosmetické brandy i zakázku na prestižní kalendář Pirelli.  

Patrick Demarchelier
Info ikona

 

LaChapelle: Hlavně hodně barev

Pokud jste navštívili jeho výstavu, například před deseti lety v pražském Rudolfinu, ty požitky musí být stále ve vás. Stačilo jen, abyste se postavili před jeho monumentální obraz. Jen jste se dívali na statickou plochu, jež hrála neuvěřitelnou změtí barev. Na fotce byl sice zachycen jeden moment, přesto ve vaší fantazii vyvstala řada scénářů, o čem by snímek mohl být. Podpis Davida LaChapelleho je charakteristický, mnohdy až kontroverzní. Do jeho světa fantazií mnohokrát vstoupila americká sexbomba Pamela Anderson, LaChapellova múza.  

 

David LaChapelle
Info ikona

Zdroj: icp.org, arnet.com

Tištěný magazín

Elle cover
REKLAMA