Nikoliv překvapit, ale šokovat. Jean-Paul Gaultier slaví jubileum

 

Shrnout život a dílo ikonického módního návrháře Jean-Paul Gaultiera jen do několika odstavců není vůbec jednoduché. Snad každý, kdo se alespoň trochu zajímá o módu, jeho životní příběh, nejzajímavější módní momenty a dnes už legendární kousky, jeho dílo zná. Tak jen pro pořádek.

První kousek ušil ve třinácti

Jean-Paul se narodil 24. dubna 1952 na pařížském předměstí. Móda ho fascinovala už od útlého věku. Korzety a spodní prádlo mu poprvé učarovaly v šatníku jeho babičky. Ve třinácti letech pak ušil svou vůbec první podprsenku na plyšového medvěda. A vlastně už někde tady se začala psát historie slavného francouzského krejčí. „Ten medvídek, kterému jsem vytvořil i vlasy a prsa, byl vlastně moje první modelka,“ zavzpomínal s úsměvem Gaultier v jednom ze svých mnoha rozhovorů.

 

Madonna

 

Proslavila ho provokace

První příležitost získal teprve osmnáctiletý Jean-Paul jako asistent Pierra Cardina. O šest let později už tvořil pod vlastní značkou. A v podstatě hned od začátku podle jeho oblíbeného motta „Nic není vážné, vše je hra,“ provokativně bořil tabu a posouval hranice.

To mělo za následek průlom v ženské módě. Gaultier skoncoval s klasickým pohledem na ženskost. „Jestliže se žena obléká jako koketa, ještě to nic nevypovídá o její morálce. Možná, že ty dámy v kostýmcích od Chanel jsou ty pravé kokety,“ prohlásil návrhář. Ovlivněn punkem a londýnskou návrhářkou Vivienne Westwood obohatil pařížskou módu o provokativní sexappeal. Byl to on, kdo poprvé přišel, s dnes už klasickou, kombinací něžných tylových sukní a kožených bund s kovovými cvoky.

 

Christian Dior - král módy, kterému přálo štěstí

elle.cz

 

Tím ale avantgardní tvůrce zdaleka neskončil. Svými modely někdy dokonce zaměňoval roli ženy a muže. V 80. letech tak například představil dlouhé sukně a hluboké výstřihy pro muže. Dnes bychom to označili za metrosexuální, tehdy prostě jen „gaultier“.

Návrhář rád šokoval i samotným výběrem modelek. Svým způsobem byl nadčasový. Mezi jeho manekýny bychom našli muže a ženy s nadváhou, výrazným tetováním, s hlubokými vráskami, ale i s fyzickým postižením. Odstartoval také módu barvení vlasů mladých dívek na stařeckou šeď.

V posledních letech už nebyl veterán světa módy stejným rebelem co dříve, typická hravost ale z jeho modelů nezmizela. Jeho tvorbu si zamilovali známé osobnosti napříč různými módními styly, jako Kylie Minogue, Marilyn Manson nebo režisér Pedro Almodóvar.

Se světem vysoké krejčoviny se Jean-Paul Gualtier rozloučil spektakulární módní přehlídkou v roce 2020.

 

Paris Fashion Week SS20

 

Autor: Kristýna Svobodová

Zdroj: Wikipedia Commons, Idnes.cz, Sylvia Jonas: Lexikon Móda v proměnách času