Svět pláče pro královnu Alžbětu

Osud si vždycky najde svou cestu a jednou z jeho hrátek bylo, že na britský trůn usedla pětadvacetiletá princezna Alžběta, která se ovšem nikdy královnou stát neměla. Vládnout měli potomci jejího strýce Eduarda VIII. Ten dal ale před královskými povinnostmi přednost těm manželským a kvůli sňatku s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou byl donucen k abdikaci. Na trůn díky tomu usedl jeho bratr a Alžbětin otec Jiří VI. A z mladé princezny se nečekaně stala budoucí britská královna. Nikdo by si tehdy nepomyslel, že se mladá dívka dokáže ujmout vlády nad několika zeměmi, nespočetným majetkem tak rozhodně a neotřesitelně jako Alžběta.  

Princezna Alžběta a její manžel princ Philip

K této roli byla předurčena nejen svým charakterem, ale také železnou výchovou. Alžběta II. přišla na svět 21. dubna 1926 jako prvorozená dcera vévody a vévodkyně z Yorku. Se svou mladší sestrou Margaret byla vychovávána pod přísným vedením své matky a guvernantky a každý den byla nejprve doma a poté ve speciálně zřízené dívčí škole nucena studovat jazyky, literaturu, historii i hudbu. Když dospěla, téměř rok přemlouvala svého otce, aby mohla během 2. světové války vstoupit do britských ozbrojených sil. Nakonec se jí povedlo otce přesvědčit a stala se tak první ženou z britské královské rodiny, která sloužila v armádě.

Mohlo by se vám líbit

Alžběta II.: Britská ikona vládne své zemi již 70 let

elle.cz

To ale nebyla jediná zkouška Alžbětiny nezlomné vůle a houževnatosti. Během své vlády musela přihlížet rozpadu britské koloniální říše, vstupu své země do Evropských společenství i chaosu nastalém po jejím opětovném vystoupení. Během jejího kralování se vystřídalo 15 ministerských předsedů a mnoho vlád. Byla svědkem skandálního rozvodu svého syna prince Charlese a pádu oblíbenosti královské rodiny, když se veřejnost postavila na stranu podváděné princezny Diany. Stanula v čele smutečních průvodů obou svých rodičů, své sestry, milovaného manžela i své první snachy princezny Diany. Její smuteční promluva k veřejnosti tehdy vstoupila do dějin. Tomu všemu se vztyčenou hlavou dokázala čelit a svými barevnými kostýmy a ikonickými klobouky inspirovat módní návrháře i potěšit oko veřejnosti, která na její módní kreace vždy netrpělivě čekala. 

Královna Alžběta II.

Nezlomné královně ale život v posledních letech servíroval nepříjemné rány, které spolu s obdivuhodným věkem možná její odchod uspíšily. Opuštění královské rodiny princem Harrym a jeho manželkou Meghan jí mimořádně otřásl – pospolitost, disciplinovanost i věrnost „značce“ britské královské rodiny si do té doby nikdo nedovolil narušit. Královna tuto zradu milovaného vnuka těžce nesla, i když na sobě jako vždy nedala téměř nic znát. Následné skandály, které rozdmýchaly mediální zpovědi Harryho a Meghan, královně také neprospěly. Jméno a pověst královské monarchie bylo vláčeno prachem a kromě obvinění o šikaně nebo neposkytnutí psychologické pomoci vévodkyni Meghan, museli členové rodiny čelit také nařčení z rasizmu. Velkou ranou přímo do srdce byla i smrt jejího manžela prince Philipa na jaře roku 2021, se kterým se musela navždy rozloučit po více než 74 letech společného života.

Královna zřejmě spočine po boku svého manžela prince Philipa a ostatních královských předků v kapli svatého Jiří na hradě Windsor, který je spolu s s Buckinghamským palácem a palácem Holyrood v Edinburghu ve Skotsku jednou ze tří oficiálních královských rezidencí.
 

Zdroj: Wikipedia Commons, Hello magazine