Olympionici, kteří se nebojí, aneb LGBT hrdinové sportu

 

Adam Rippon se zapsal do historie jako první přiznaný gay krasobruslař, který získal medaili na zimních olympijských hrách v korejském Pyeong Changu. Opravdovější uznání si však zasloužil za veřejné odsouzení postojů viceprezidenta Mikea Penceho k LGBT komunitě. Přestože Adam led stadionů opustil, pokračuje ve svém aktivismu vedením kampaně GLAAD pro angažovanost mládeže. „Kdyby každý měl někoho, ke komu by mohl vzhlížet, udělalo by to svět lepší a nejen mě by to změnilo život,“ dodal v jednom z rozhovorů. Za svou práci na obhajobě práv sexuálních menšin získal ocenění HRC Visibility Award.

 

Adam Rippon

Největší olympijské skandály všech dob

elle.cz

Nicola Adams je nejúspěšnější britskou boxerkou všech dob. Na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 se stala ikonou poté, co získala vůbec první zlatou medaili v boxu jako otevřeně LGBT, což se jí podařilo zopakovat v roce 2016 v Riu de Janeiru. Nicole se tak stala prvním britským boxerem, který úspěšně obhájil olympijský titul dvakrát po sobě za 92 let reprezentace britských boxerů. Deník The Independent ji jmenoval nejvlivnější LGBT osobou ve Velké Británii.

 

Nicole Adams

 

Velšská ragbyová hvězda, Gareth Thomas se stal jedním z prvních známých gay sportovců. Svou orientaci přiznal už v roce 2009. Před dvěma lety se stal obětí veřejného homofobního útoku v Cardiffu. Na jeho žádost byl šestnáctiletý chlapec, který ho slovně napadl a urážel, souzen dle restorativního práva, a tak byl mladík pověřen dobrovolnými pracemi pro gay komunitní centrum přímo v Cardiffu. Thomas měl pocit, že je to nejlepší způsob, jak se může v tomto konkrétním případě proti homofobii bojovat. I za Thomasem ale, mimo tento případ, stojí úctyhodná  kariéra aktivisty. Ragbyoví hráči z celého světa jej například podpořili v rámci kampaně Rainbow Laces, kterou zahájila charitativní společnost Stonewall UK v roce 2013.

 

Gareth Thomas

 

Olympijský freestylový lyžař Gus Kenworthy, který se vyoutoval v roce 2015 v článku ESPN, drží rekord v nejcitovanějším gay sportovním okamžiku, který byl kdy vysílán na celostátní americké televizi. V roce 2018 na zimních olympijských hrách v Pchjongčchang totiž poté, co dojel jízdu pod svahem, za přítomnosti kamer společnosti NBC, políbil svého přátele Mata Wilkase. „Nikdy jsem neviděl gay sportovce líbat svého přítele na olympiádě. Myslím, že kdybych to jako dítě viděl, ulehčilo by mi to ono šílené dilema mé vlastní orientace a touhy pro profesionální sportovní kariéře,“ dodal k události Gus.

 

Gus Kenworthy

 

V rozhovoru pro magazín Athlete Ally v prosinci 2018 se k homosexuální orientaci přiznala i vrcholová golfistka Mel Reid, která šestkrát vyhrála na prestižním utkání Ladies European Tour a drží dva z deseti nejlepších výsledků na LPGA Tour. V porovnání s ostatními si Mel svou orientaci dlouho chránila. V onom rozhovoru pak přiznala, že ji ovládal strach ze ztráty sponzorů. „Právě jsem dosáhla bodu, kdy se cítím skutečně sama sebou,“ řekla.

 

Mel Reid
LGBT hrdinové sportu

Megan Rapinoe je asi tou nejznámější hráčkou fotbalu na světě. Svou orientaci přiznala skoro hned na úvodu své kariéry. Na letních olympijských hrách 2012 v Londýně vstřelila tři branky a zaznamenala čtyři asistence, čímž přispěla ke zlaté medaili pro americkou reprezentaci. Stala se prvním americkým fotbalistou bez ohledu na pohlaví, který kdy na olympijských hrách dal gól z rohového kopu. Na univerzitě v Portlandu, její domácí, pak sdružuje studenty nehledě na orientaci a podporuje jejich bádaní o gay kultuře a historii.

 

Megan Rapinoe

Co je zase špatně na české olympijské kolekci?

elle.cz