Módní pád Kanyeho Westa: Bude následovat Johna Galliana?

Právě profesní dráha excentrického návrháře Johna Galliana v roce 2011 zaznamenala velkou ránu. Designér byl vždy rebel, zvyklý na to, že mu mnohé procházelo. Ovšem existují slova, činy, které se ve Spojených státech neodpouští. Týkají se útoků s rasistickým podtextem. Galliano, původem z Gibraltaru, možná nebyl odmala tak nasáklý výchovou v otázkách tolerance. Možná si prostě jen myslel, že může vše. A tak si jednoho večera dokazoval svoji nadřazenost tím, že v jistém pařížském baru pronášel antisemitské výroky. Na internetu se objevila nahrávka, na níž návrhář útočí (rovněž s rasistickým podtextem) na italské ženy, vrcholem byl záznam, na němž Galliano adoruje Adolfa Hitlera a holokaust. Dům Dior, kde byl kreativním ředitelem, s Gallianem ukončil spolupráci a designér začal mizet v propadlišti módních dějin.        

Galliano skandál ustál, ztratil ovšem tvář

Zdálo se, že si slavný designér v módním světě už neškrtne ani čárku skici k další kolekci. Pravda, čerstvě po skandálu od něj dávali všichni ruce pryč. Dočkal se odsouzení. Nakonec ovšem vstal skoro jako Fénix z popela. V roce 2014 se stal kreativním ředitelem značky Maison Martin Margiela, dnes Maison Margiela. Prestižní haute couture. Že se Galliano dokázal vrátit do této sféry, je velký úspěch. Byť už není tolik na očích a nemůžeme obdivovat jeho neotřelé outfity. Možná to je ale věkem. Kanye West je na začátku. Stejně jako Galliano se nemístně otřel o ty, kteří jsou z jiného etnika. I v jeho případě došlo na antisemitské narážky. Jak West vše ustojí, pokud vůbec?

A „Ye“ tu malér

Kanye West byl idolem, spolu s Kim Kardashian tvořil dream couple, jejich synergie umocňovala vliv jich obou. Raper měl ambice stát se prezidentem Spojených států. To vše dnes už neplatí. Rozvod ukončil ikonické manželství a Kanyeho kariéra se otřásá v základech. Poté, co se různou formou vyjádřil xenofobně, mu vypovídají spolupráci nejvlivnější značky. Raper, který si nedávno začal říkat Ye, na tuto etapu života bude nejspíš vzpomínat s hořkostí. Vše začalo tím, že West vystoupil 3. října v Paříži, kde se na své módní přehlídce objevil v mikině s nápisem „White Lives Matter“. Jedná se o slogan, který používají neonacistické skupiny i odpůrci hnutí Black Lives Matter. Někteří by si možná řekli, že kdyby se v oné mikině objevil běloch, mohl by to být problém, Kanye ale kope do vlastních řad, když nošením outfitu hlásá slogany organizací útočících na Afroameričany. Paradox. V USA se ale na toto pohlíží jinak. Jde o podporu kontroverzních uskupení. Chtěl snad West s nadsázkou podrazit těmto organizacím větev, když se objevil s jejich mottem na zádech? Patrně šlo jen o marketingový tah. To totiž Kanye umí. Nebojí se kontroverzí, čím třaskavější příležitost, tím lépe pro něj. Nyní ovšem přestřelil.  

Fenomén Taylor Swift: Proč je tak slavná a úspěšná?

elle.cz

Kanye není polobůh, i když si myslel, že je Bůh

Následně byl Westovi omezen přístup na Instagram za porušení zásad aplikace. Co provedl? Sdílel snímek textovek, v nichž prohlašoval, že ukáže Židům a že ho nikdo nemůže ohrozit. Přesně toto dokonale vykresluje myšlení Westa. Nikdo mu nemůže upřít úspěch, je fenoménem ve svém oboru. Ovšem ani to z něj nedělá minimálně poloboha, pro kterého tresty neplatí. Kanye si nejspíš myslel, že světu zvedne mandle a za pár dní se vše uklidní. Možná sázel na to, že rasistické projevy Afroameričanů nejsou tak palčivé jako ty bělochů. Nestalo se. Na jedné straně byli svět i Kanyeho kolegové v šoku. Na straně druhé, raper je znám svým drzým, arogantním, někdy až krutým chováním. Nemohl překvapit tím, že říká, co si myslí. Vybral si ovšem téma, kde se netoleruje ani procento tvrzení. Absence pokory mu dovolila překročit hranici a notně si poškodit kariéru.

Skončí slavné Yeezy?

Po letech dřiny West tzv. slízával smetanu. K rapu si splnil další sen, stal se designérem, spolupracoval s módními značkami. Po aféře s ním rozvázala spolupráci Balenciaga. Přidaly se další firmy, například GAP, pozornost se však upřela na brand s Westem nejspjatější – Adidas. Právě on s raperem vytváří ikonické boty a oblečení Yeezy, které navzdory nemalým cenám mají své kupce. Ovšem stojí tento byznys za to, že jméno značky bude spojeno s tak kontroverzním člověkem? Pokud v Adidasu váhali, mohl je popíchnout komentář herce Davida Schwimmera, známého ze seriálu Přátelé. Ten totiž zveřejnil video z podcastu, na kterém Kanye West říká: „S Adidasem to je tak, že můžu říkat antisemitské věci a oni mě nemůžou shodit.“ Schwimmer jen označil Adidas a položil otázku „Teď co?“ Teď? Adidas rovněž dává od Kanyeho ruce pryč. Jelikož je značka ale výhradním vlastníkem všech práv k designu Yeezy, bude linie produkovat dále, nejspíš pod jiným názvem. Důvod se zdá logický, Yeezy brandu vydělá ročně asi dvě miliardy dolarů, což je 10 % celkových příjmů Adidasu. Je ovšem otázka, jestli to bude fungovat i bez Kanyeho.

Z miliardáře multimilionář

Kanye West byl skutečně na vrcholu. Stal se nejbohatším černochem v historii USA, myslel si na nejvyšší pozici v Bílém domě. Pak se ale rozpadl jeho svazek s rovněž velmi úspěšnou Kim Kardashian. Ve světě showbyznysu není rozvod ničím výjimečným, když se ale na Kanyeho život v posledních měsících podíváme blíže, zjistíme, že se mu bortí jako domeček z karet, a to ve všech sférách. Pokud jsme zmínili peníze, tak ještě v létě byl Kanyeho majetek odhadován na 2 miliardy dolarů. Během říjnových dní, a zejména díky ztrátě kontraktu s Adidasem, se raperovo jmění smrsklo na 400 miliard dolarů.

Slavný a slavnější: Dua, která jsou nejen svá, ale i extrémně úspěšná

elle.cz

Jaký bude nový Kanye?

Jeho bohatství rostlo navzdory kontroverznímu mediálnímu obrazu. Kanye se sám nazýval géniem, jeho sebestřednost a nabubřelost mu však mysl zatemnily natolik, že udělal jeden přešlap (myslel si, že může skutečně vše). Dopadne tedy jako Galliano? Šanci na renesanci má, pokud někde najde kousek pokory. Sotva ale dosáhne dřívějších úspěchů, leckde bude mít dveře zavřené. Ať to jsou některé značky nebo kolegové s židovskými kořeny, jako má právě David Schwimmer, kteří jsou na svůj původ citliví. Ačkoli měl Kanye pověst tyrana, bylo pro mnohé ctí s ním pracovat. Mimochodem v prostředí „kultu jedné osobnosti“, v kancelářích Yeezy zněla jen Westova hudba. Když jistý zaměstnanec navrhl, aby se z reproduktorů linula i jiná muzika, dostal výpověď. I to si Kanye mohl dovolit. Byl ikonou. Ovšem nyní? Jeho obraz dokonalosti se rozbil na tisíc kousků, slepit se jej možná podaří, ovšem umění s kazem se prodává hůř než netknutý originál. A éru Ye můžeme asi rovnou zapomenout. Pokud se kariéra Westa vzkřísí, nejspíš se neponese s pseudonymem, který vznikl v době největší aféry. Uvidíme, zda se vrátí pokornější Kanye. Jenže už to nebude ten Kanye, který umí balancovat na hraně, stejně jako Yeezy nebude už nikdy Yeezy.

Zdroje: CNN.com, Rollingstone.com, TMZ.com, Guardian.com, Nytimes.com