Cesta Jennifer Lawrence: Z arény smrti až do baletního sálu

I když o sobě Jennifer tvrdí, že je příšerná tanečnice a jediný taneční krok by nezvládla bez obětavé práce choreografů a tanečních trenérů, na jejím výkonu to není vidět. Ve filmu Terapie láskou se Jennifer objevila v roli vdovy Tiffany, která po smrti svého muže trpí depresí a rozhodne se ji léčit tancem (a láskou).

Kromě toho, že Jennifer za tuto roli jakožto nejmladší herečka v historii získala Oscara, se také za úžasnou částku 12 000 dolarů (v přepočtu asi 285 000 Kč) vydražil její taneční kostým z tohoto snímku. Těžko posoudit, jestli jí s hereckým partnerem Bradleym Cooperem šly lépe vyhrocené hádky nebo souznění na tanečním parketě. 

Jennifer Lawrence, na rozhraní životů i rolí

elle.cz

Bojovnice z arény smrti 

Když se Jennifer objevila v prvním díle sci-fi trilogie Hunger Games (The Hunger Games), bylo nabíledni, že role lukostřelkyně Katniss bude pro její kariéru klíčová. Z filmové série Hunger Games se stal naprostý divácký hit a ve výčtu Jennifeřiných rolí je právě tato často zmiňována na prvním místě.

Jennifer se ve snímku Hladové hry představila coby soutěžící zvrácené reality show, ve které teenageři z celé post-apokalyptické Ameriky bojují o své přežití. Aby byla v roli soutěžící Hladových her přesvědčivá, absolvovala výcvik běhání, šplhu a dokonce lukostřelby. Úsilí se jí vrátilo nejen v profesionálním výkonu na plátně, ale i v podobě její dokonalé postavy. Zajímavé je, že ačkoli je Jennifer levačka, ve filmu používá luk pro střelbu z pravé strany. 

Jennifer Lawrence
Info ikona

Nezlomná vizionářka

Když ti život dává citrony, udělej z nich limonádu. Přesně tohoto rčení se držela hlavní postava filmu Podnikavá Joy (Joy), kterou Jennifer ztvárnila. Cesta životních peripetií rozvedené matky dvou dětí, která vynalezla samoždímací mop a udělala s ním díru do světa, je inspirovaná skutečným příběhem.

Synopse filmu možná nezní jako trhák, který musíte vidět, ale dostane vás svou lidskostí. Jennifer brilantně dokázala procítit a přenést na plátno všechny problémy a pocity frustrované ženy, které nikdo nevěří, ale která přesto věřit nepřestává. V této roli sice Jennifer nepředváděla ohromující fyzické výkony, ale i přesto byla jednou z jejích nejlepších. Její podání lidskosti, nezlomnosti a touhy splnit si svůj sen, je fascinující. 

Jennifer Lawrence
Info ikona

Špionka s tváří anděla

Mohlo by se zdát, že roli v Rudé volavce (Red Sparrow) dostala Jennifer protekčně. Shoda jejího a režisérova příjmení (Francis Lawrence) je ale pouhou vtipnou náhodou. Naopak, aby Jennifer ve své roli bývalé ruské primabaleríny rekrutované na špičkovou tajnou agentku uspěla, musela tvrdě dřít.

Více než čtvrt roku několik hodin denně střídala baletní a jazykový trénink. Díky tomu byly její pohyby na baletní scéně i ruský akcent dokonalé. Stejně jako její andělská tvář. Jako primabalerína působila křehce jako panenka z porcelánu, v roli manipulativní a nebezpečné špionky její babyface naopak způsoboval žhavý kontrast.

Jennifer Lawrence
Info ikona

Autor: Veronika Čížková

Zdroj: 20th Century Studios, Lionsgate, ČSFD, Wikipedia Commons