Génius, blázen i miliardář. Je Kanye i Bůh?

Už v roce 2001 zaznamenal první úspěch, který předznamenal jeho výjimečnost. Další velikán světového rapu JAY-Z si ho přivzal jako producenta k albu Blueprint (2001). Ale až v roce 2004 se mu podařilo dokončit první sólovou desku The College Dropout, která se setkala s vřelým přijetím kritiků a poprask u fanoušků hip hopu. “Jeho esem v rukávu jsou příjemná hudba a beaty, které jako byste slyšeli poprvé”, napsal uznávaný časopis Rolling Stones. 

První cena Grammy za nejlepší rapovou píseň na sebe nenechala dlouho čekat. Jeho debutu se jen v Americe prodalo víc než čtyři miliony kopií. Dosud se Kanyeových deset studiových alb navíc dočkalo více než miliardy streamů na hudební platformě Spotify.

 

Westova umělecká kariéra je určitě pozoruhodná. V posledních letech se ale spíš řeší jeho soukromý život nebo psychické obtíže. Mnoho z jeho vyjádření, která připomínají jízdu na horské dráze, ať už na twitteru nebo veřejnosti, se společnost, stejně jako jeho brzy bývalá manželka Kim Kardashian, naučila brát s určitou rezervou. I vzhledem k jeho bipolární poruše. 

Byla to právě Kim, která čelila jeho útokům na sociální síti Twitter několikrát. Jako třeba když ji obvinil, že ho chtěla zavřít do léčebny poté, co se jí v plačtivém telefonátu svěřil, že chce před společností zachránit život jejich dcery North. V dalším ze svých příspěvků pak vyzýval boha, aby si přišel pro jeho život na ranč do Wyomingu. Druhá nejstarší z rodu Kardashianových se k těmto excesům většinou nevyjadřuje. A když, tak většinou soucitně. 

Tedy až na pár vyjímek. Kanye v reakci na nový vztah Kardashianové natočil hudební videoklip k písni Easy, kde jejího současného partnera, komika Peta Davidsona, v animovaném klipu zabíjí. Kim byla videem znechucená. Stejně tak i fanoušci nebo kolegové z branže. “Umění je terapie, stejně jako tento výjev. Umění je chráněné svobodou slova. Umění inspiruje a zjednodušuje svět. Umění není prostorem pro nemoci nebo ubližování,” bránil se West ve veřejném postu na Instagramu.

 

Jeho esem v rukávu jsou příjemná hudba a beaty, které jako byste slyšeli poprvé.

 

Mezi legendární už patří jeho výstup na cenách VMA 2009. Tam v přímém přenosu vběhl na pódium, když si country zpěvačka Taylor Swift přebírala cenu za nejlepší video roku. “Nechám tě to dokončit, ale Beyoncé natočila jedno z nejlepších videí všech dob,” řekl v přímém přenosu. Queen B se následně za Westa omluvila.

Kanye během toho všeho ale nezahálí. Za svou uměleckou dráhu se kromě uznávaného umělce stal i úspěšným podnikatelem. Jeho současný majetek se odhaduje na hodnotu dvou miliard dolarů. Kromě jiného má lukrativní několikaletou smlouvu se značkou Adidas, pro kterou navrhuje tenisky Yeezy, které on sám proslavil. V roce 2020 se spojil s retailovým gigantem GAP, pro který navrhuje higher-end kolekci oblečení pod názvem Yeezy Gap Engineered By Balenciaga. Vlastní i menší podíl ve Skims.

V žebříčku časopisu Forbes se pravidelně umisťuje na předních příčkách nejlépe placených osobností zábavního průmyslu. 

 

Zdroje: Forbes.com, Elle.com, Wikipedia Commons

Tištěný magazín

Elle cover
REKLAMA