Efekt Kardashian: Ovlivnily slavné sestry i váš vzhled?

 

Je možná až trochu děsivé, že dokonce i ten, kdo v životě neviděl jediný díl jejich reality show, ani jediný jejich instagramový post, přesně ví, jak se sestry Kardashianovy oblékají a jak se líčí. Koneckonců, jejich repliky vídáme všichni denně: Klenuté obočí jako podle pravítka, pečlivě konturovaná tvář, v pleti dokonale zapracovaný pudr či bronzer a naopak světlý korektor na těch správných místech. Rty obtažené tužkou v jejich přirozeném odstínu, možná zvýrazněné hnědým leskem.

Tento typ líčení se v podstatě stal make-up lookem minulého desetiletí. Lookem, na který prakticky každý vizážista nějak zareagoval - ať už se inspiroval, anebo se vůči němu naopak vymezil. Prakticky každý módní magazín v uplynulých deseti letech vydal návod, jak správně konturovat, a zvýraznit tak rysy. Nutno dodat, že jak se blížil rok 2020, začaly tyto tutorialy střídat zprávy, že konturing už neletí a slavil se návrat starých dobrých jemných tvářenek.

Ovšem zatímco v Česku se vliv Kardashianovic klanu omezuje většinou jen na líčení, případně módu, v Americe jsou dámy ještě větší pojem, a to z rasových důvodů. Říká se tam dokonce, že podle názoru na jejich reality show Keeping Up se pozná váš přístup k rasismu. Jen pro úplnost, show, která by prý letos měla končit, má v prestižním hodnocení IMDB jen 2,8 hvězdičky z 10 a na české databázi ČSFD získala 34 procent.

Mohlo by se vám líbit

Jde v rozvodu Kim a Kanye hlavně o byznys?

Byli jste během posledních 24 hodin na internetu? Pak asi víte, že pár známý jako Kimye už není. Kim Kardashian se rozvádí se svým manželem, rapperem a neúspěšným prezidentským kandidátem Kanye Westem.
elle.cz

Blondýna i gypsy queen

Americké kouzlo tkví zejména v tom, že se Kim dokáže proměňovat jako chameleon. Jednou působí téměř bledě, když použije světlejší make-up a obarví si vlasy na blond, jindy naopak ještě podtrhne svoji snědou pleť - například na kampaňových fotkách k uvedení své kosmetické značky KKW vypadala téměř jako černoška. Exotickou image pak ještě dovedla k dokonalosti africkými copánky. Díky těmto transformacím se s ní dokáže ztotožnit mnohem větší část amerického publika, které je navíc mnohem diverzifikovanější než to české.

A zatímco v Česku šlo jen o další trend či dobový fenomén, v Americe lze z těchto důvodů mluvit klidně i o mnohem dlouhodobějším kultu, který pomáhá bojovat s rasismem, a učí lidi být pyšný na svůj původ, ať už je jakýkoli. V roce 2018 se dokonce na Twitteru začalo mluvit o trendu, kdy se bílé dívky snaží pomocí make-upu nebo aplikací na úpravu fotek získat gypsy vzhled.

Kardashianovy dámy navíc umí ze svého vlivu udělat byznys. Jejich rasová uvědomělost se proto promítá nejen do vzhledu anebo nejrůznějších vyjádření, ale třeba i do kosmetických produktů, které samy vyrábí, ať už pod zmíněnou značkou KKW Beauty nebo Kylie Cosmetics, a dříve také Khroma Beauty. Když si k tomu navíc připočtete make-up tutorialy založené na efektu proměny, které lidi milují už odnepaměti, a také to, že vstoupily na sociální sítě poměrně brzy, neohrožené impérium je na světě.

Nebezpečná krása

Vedlejším efektem pak je, že tyto krásky také ovlivňují trendy v plastické chirurgii. O zvětšování pozadí už se v souvislosti s křivkami Kim popsaly stohy papíru. Podle amerického magazínu Allure se mezi lety 2000 a 2018 jen ve Spojených státech zvedl zájem o implantáty v této části těla o 256 procent.

Velmi podobnou míru pozornosti si vysloužila i zkrášlující cesta mladších sester Kim. Jejich vlivem se údajně zvýšil zájem především o výplně a zvětšování rtů. Byly ovšem také příčinou kritik, protože Kylie Jenner bylo jen 17, když podstoupila zvětšení rtů, a samozřejmě ji následovaly zástupy stejně starých nebo i mladších dívek

Mohlo by se vám líbit

Nejžhavější módní trendy z Instagramu? Baddie nebo Witchcore

Pod hashtagem #aesthetics vznikají na Instagramu módní a kosmetické směry, díky kterým se pak toužíme oblékat jako lolita na chatě nebo stylová čarodějnice s designovými krystaly.
elle.cz