Red carpet: Nejkrásnější looky festivalu v Benátkách

79. mezinárodní filmový festival zahájilo promítání dramatu režiséra Noaha Baumbacha „Bílý šum“ , které my budeme moct vidět od prosinci na Netflixu. Součástí zahajovacího ceremoniálu byi i videozáznam projevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, vyzývající k tomu, aby se o válce na Ukrajině mluvilo tím nejjasnějším způsobem. Dále během večera pořadatelé festivalu předali francouzské herečce Catherine Deneuveové Zlatého lva za celoživotní dílo. O Zlatého lva se letos v hlavní soutěži utká 23 filmů.

Elegance i extravagance v podání hostů 79. Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách:

O výběr těch nejlepších se postará porota v čele s herečkou Julianne Moore, držitelkou Oscara a Emmy. Mezi nejočekávanější snímky patří například tříhodinové černobílé drama beletrizující život filmové ikony Marylin MonroeBlondýnka“. V roli Marylin se představí Ana de Armas. Nadějena Zlatého lva si může delat i francouzský režisér a divadelník Florian Zeller se svým novým filmem Syn v hlavní roli s Hugh Jackmannem. Režisér Zeller za svůj předchozí film Otec dostal Oscara. A již poněkolikáté se benátské publikum i porota setkajís filmem Darrena Aronofsky, který ve svém dramatu „Velryba“ na scénu vrací k nepoznání proměněného Brandona Frasera. Pro Frasera, který se již léta potýká se zdravotními problémy, by roletéměř třísetkilového učitele angličtiny, kterého v dramatu ztvárnil, mohla znamenat velký návrat na výsluní.

Filmové festivaly nepředstavují kulturní potravu pouze pro fanoušky filmu, ale také pro milovníky módy. Mezi hvězdné hosty, které budou fanoušci a média vyhlížet u červeného koberce, jsou například Penélope Cruz, Cate Blanchett, Alessandra Ambrosio, již zmiňovaná Julianne Moore nebo Jodie Turner-Smith. Mužské hvězdné obsazení letos zastoupí Colin Farell, Willem Dafoe, Don Cheadle nebo Adam Driver. Pozvány byly ale i hvězdy, které se světem filmu profesně spjaty nejsou. Jejich přítomnost a módní invence je ale vítaným zpestřením benátské filmové i společenské přehlídky. 

V Benátkách se letos objeví také české filmy a koprodukce. Kromě několika novinek se v sekci restaurovaných filmů Venice Classics objeví i film z roku 1970 „Ucho“, kde excelovali Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý. V soutěžní sekci Horizonty o ocenění a uznání diváků zabojuje novinka „Oběť“, natočená v česko-slovensko-německé produkci. Slovenský režisér Michal Blaško vypráví příběh ukrajinské svobodné matky, která se pro sebe a svého čtrnáctiletého syna snaží získat české občanství. Mladého Igora ale kdosi surově zbije a on leží v umělém spánku a čeká na operaci. Hlavními podezřelými z útoku na Igora jsou místní Romové,ale teprve s rostoucí nenávistí a útoky vůči nim Igor rozhodne prozradit, co se onu osudnou noc stalo doopravdy. Diváci v českých kinech film uvidí 10. listopadu.

Další českou stopou na benátském festivalu je film rumunské režisérky Cristiny Grosanové „Běžná selhání“. Natočen byl podle scénáře podle české spisovatelky Kláry Vlasákové. Toto psychologické drama vypráví o jednom dni v životě tří žen různých generací, jejichž postavy bojují s osobním krizí. Ta ale musí jít stranou v okamžiku, kdy je jejich město zasaženo jakýmsi přírodním úkazem způsobujícím náhodné výbuchy. Film v hlavních holích s Taťjanou Medveckou, Beátou Kaňokovou a Vicou Kerekes dorazí do českých kin 13. října.


Zdroj: Labiennale.org, Wikipedia Commons