10 důvodů, proč milujeme Davida Bowieho
Muž, který dobyl svět i vesmír. Módní chameleon, ikona a hudební mág dnes slaví 67. narozeniny. Pojďme je oslavit s ním...

10 - Nezaprodává se a čeká na projekty, které jsou opravdu hodné jeho zájmu
Naposledy překvapil, když kývl na účast v kampani Louis Vuitton, kde je na benátském festivalu masek jeho múzou Arizona Muse. Podívejte se na director's cut reklamního spotu pro francouzský módní dům, kde David při hře na pianino zazpíval song z nové desky 'I'd Rather Be High'.

9 - Golden years
Zdá se, že je prožívá už několik dekád. Jako správný umělec a rocker se rozhodl definitivně usadit až v třetí čtvrtině svého života. Vychovává třináctiletou dceru Alexandriu, kterou má s modelkou Chanel Iman. Vsadíme se, že za pár let z ní bude it girl.

8 - Umí vstát z popela
David je nejenom chameleon, ale i fénix. V polovině sedmdesátých let, po bisexuální glam rock éře, které vládlo jeho alter ego Ziggy Stardust, vše opustil (především svět drog) a vydal se do exilu. Jeho léčebnou se staly zdi Berlína a když v sobě zboural ty vlastní, vrátil se a definoval standardy elektronickému popu, jež ovládl další dekádu.

7 - Pak tu máme jeho nové album a titulní singl 'The Stars (Are Out Tonight)', ve kterém si jeho partnerku zahrála Davidova ženská verze, nádherná a stejně nepolapitelná Tilda Swinton.

6 - Jen jeho taneční kreace se můžou vyrovnat těm Micka Jaggera...

6 - A co teprve spojení David Bowie/Freddie Mercury a 'Under Pressure'. Dokonale namíchaný koktejl Mercuryho touhy a Bowieho temnoty, a dodnes kopírovaný beat, který nikdy nezestárne.

5 - Glam!
Doba, kdy několik tónů změnilo módní svět. Kreace, které popíraly sexualitu a pokládaly víc otázek než odpovědí, se staly hlavním synonymem Davida a jeho alterega Ziggy Stardust. Glamrock inspiruje dodnes. Naposledy kreativní duo Meadham Kirchhoff a jejich kolekci pro Topshop.

4 - David Bowie vs. Ziggy Stardust
Dvě osobnosti, jedna osoba. A taky jedna éra. Plná drog, pochybování o vlastní sexualitě i smyslu života. A jedné cestě na Mars.

3 - Blesk, který předvedl na obalu alba 'Aladdin Sane' se stal tak ikonickým, že ho zkopírovala nejen mnoho umělců, Kate Moss na titulce Vogue, ale i dokonce Harry Potter.

Im542l

2 - Otázka sexuality
David Bowie se stal modlou pro mnoho lidí, kteří hledají svou sexualitu. Jeho otevřená cesta hledání sebe sama, přes heterosexualitu, homosexualitu, k bisexualitě a... opět následné heterosexualitě, dává jasný signál - jak můžete vědět kým jste, dokud jste to nezkusili?

1 - Oči. TY oči.
tumblr_ljd4g10IQu1qavlrco1_500