5 různých řečí lásky
Milujete svého kluka, on zbožňuje vás, a přesto máte pocit, jako byste na sebe někdy mluvili cizími jazyky?

Nic nového pod sluncem. Asi nejste jediní. Komunikace mezi partnery může být někdy pěkná fuška. Ne nadarmo je špatná komunikace častým důvodem k rozchodu. Proč? Touto otázkou se zabýval americký vztahový expert Gary Chapman. Přišel na to, že existuje 5 různých jazyků lásky. Přirovnává to k dialektům - ačkoli lidé mluví stejným jazykem, každý se kvůli rozdílnému dialektu vyjadřuje trochu jinak. V praxi to vypadá tak, že i když se partneři spolu chtějí shodnout a nevyhledávají zbytečné problémy, přesto stejně dochází k nedorozuměním. Jinak řečeno: Pokud s vaším partnerem nebudete komunikovat způsobem, jakému rozumí, nebude se cítit milován, i když vy to s ním budete myslet naprosto vážně. Aby vztah vydržel, dlouhodobě fungoval a byl šťastný, měli byste vědět, jakou řečí lásky mluvíte a jakou komunikuje váš partner.

5 řečí lásky:

1. Chvála a uznání

V tomto jazyce jde o konkrétní milostná vyznání, jako jsou: Miluji tě, Jsi pro mě velmi výjimečný, Jsi sladký, Jsem na tebe pyšná atd. Tyto a podobné výrazy bývají jasné, přímočaré a pochopitelné. 

2. Ochota pomáhat

Za některé lidi mluví více skutky než slova. Partner vás nemusí zahlcovat emociálními vyznáními, a přesto se cítíte milována. Je běžné, že vám partner jako překvapení připraví k večeři jídlo, které máte ráda, když vám u televize bez řečí namasíruje záda, když za vás vyřeší složenky a dá dohromady účetnictví, které nesnášíte, nebo když vám z vlastní iniciativy odveze auto do servisu.

3. Dárky, které jsou od srdce

Pozor, nezaměňujte dárky se slovem dary! Nejde totiž o to, kolik stojí. Tato řeč lásky mluví skrze malé pozornosti, které vám dávají najevo, že na vás myslí a chce vás potěšit. Přinese vám třeba ze supermarketu vaši oblíbenou čokoládu nebo časopis, než se vzbudíte, už je doma zpátky s čerstvými houskami a z trhu se nikdy nevrací bez květin pro vás. 

4. Jen sami dva

Ano, samozřejmě je důležité, abyste ve vztahu měla vy i váš partner svoje koníčky, zájmy a přátelé. Ale pro některé lidi je absolutním důkazem lásky, když partner věnuje některý večer nebo víkend jen jim dvěma. Telefon přepne na letecký režim a pro ostatní je na tuto dobu nedostupný. 

5. Láskyplnost

Naplánoval výlet na kolech, připravil i to vaše, včera vám přinesl nejnovější album vaší oblíbené kapely a koupil lístky na film, který jste chtěla vidět. A vy přesto nechápete, že vám tím říká: miluji tě. Asi jste typ, který nepotřebuje o lásce ujišťovat činy a slovy, ale spíše dotyky a fyzickou blízkostí. Polibky na rty, na čelo, držení se za ruce, láskyplné objetí, společná koupel, milování. To je vaše nejsrozumitelnější řeč lásky. 

Tak co, našli jste se v některém z jazyků lásky? Pokud ne, možná se některé ve vašem případě prolínají. Zamyslete se, v kterých momentech se ve vztahu cítíte nejšťastnější - když vám partner posílá zprávu, že vás miluje a těší se na večer? Když vám jako překvapení koupí lístky na koncert, o nichž jste si myslela, že jsou dávno vyprodané? Nebo když vás před usnutím pevně obejme? Každý člověk se ve “své” řeči vyjadřuje nejlépe, a tak když si uvědomíte, která je ta vaše, nezapomeňte to říct partnerovi. Dáte mu tím důležitou indicii, jak vás může udělat šťastnou a případně “návod”, jak ve vztahu zachránit spoustu situací. A na oplátku se zeptejte vy jeho, v jakých chvílích se s vámi cítí nejbezpečněji a nejpohodověji. Poznáte tak, jakou řečí lásky mluví on a budete vědět, jak mu nejjasněji můžete sdělovat, že ho milujete.