Londýn je jednou z nejatraktivnějších filmových lokací. Zajímá vás, v kterých londýnských čtvrtích se natáčely filmy, které v ELLE můžeme vidět stále dokola a nikdy nás nezačnou nudit?

Asi každý výlet do londýnské metropole ve vás zanechá pocit, že se tam musíte zase rychle vrátit. A jaký je ten nejrychlejší možný návrat? Pusťte si film, který vás do Londýna během několika minut přenese.

1. Láska nebeská, 2003, režie Richard Curtis


Není to jen jeden z našich nejoblíbenějších "londýnských" filmů, ale také dnes už klasický vánoční evergreen. Ve filmu Láska nebeská hraje Londýn jednu z mnoha hlavních rolí, a to hned vedle Emmy Thompson, Hugh Granta, Liama Neesona nebo Claudie Schiffer. Pokud jste film náhodou neviděli, tak se připravte na ohromnou porci emocí, zamotaných vztahů a naprosto dokonalého soundtracku. Koktejl, který si můžete dát nejen o Vánocích, ale pokaždé, když je vám zrovna ouvej. Ve filmu navštívíte sídlo premiéra 10 Downing Street, letiště Heathrow, kluziště u Somerset House, nákupní centrum Whiteleys ale i Selfridges nebo kostel Grosvenor Chapel. Užijete si taky procházky podél Temže po South Bank. Takže pokud si plánujete výlet po místech tohoto filmu, zabere vám to minimálně 3 dny, než je všechna obejdete. A pak si rovnou kupte letenku do Portugalska, ponevadž to místo, kde Colin Firth píše svou knihu, je někde tam.

{YouTube}fOS-HMiVejo{/YouTube}


 

2. Notting Hill, 1999, režie Roger Michell


A zase Hugh Grant a i tady v roli, v níž ho nejde nemilovat. Film jsme viděli několikrát a můžeme potvrdit, že ve čtvrti Notting Hill opravdu existuje Travel Bookshop. Ano, je tam, viděli jsem ho na vlastní oči. Ačkoli čtvrť Notting Hill je neodolatelná, Hugh byl ve filmu fascinován herečkou s nejkrásnějším úsměvem, Juliou Roberts. Někdo může namítat, že chemie lásky v tomto filmu nebyla taková, jaká byla o něco dříve mezi Juliou a Richardem Geerem, ale zase je zde jedno z nejkrásnějších vyznání lásky: "Jsem jen holka, která stojí před klukem a žádá ho, aby ji miloval." Na tenhle "filmový" výlet vám bude stačit jeden den.

{YouTube}4RI0QvaGoiI{/YouTube}


 

3. Jak na věc, 2002, režie Paul a Chris Weitz


V tomto "londýnském" filmu Hugh Grant poprvé shodil svoje polodlouhé mikádo a ztvárnil nepracujícího (ale bohatého) sobce, který má den vyplněný nákupy, televizí, hudbou, obědy a schůzkami s krásnými, svobodnými matkami. Jeho nudný život naruší školák Nicholas Hoult, jehož matka má sklony k sebevraždám. Hugh žije ve čtvrti Clerkenwell, na procházky chodí do St. James parku, svobodné matky loví v kostele Woodbridge Chapel, na rande chodí na South Bank a Waterloo Station. Nicholas žije ve čtvrti Camden. Než obejdete všechno, co je v tomto filmu k vidění, bude vám to trvat minimáně dva dny.

{YouTube}-apwoGTpi7E{/YouTube}


 

4. Špína Londýna, 2002, režie Stephen Frears


Londýnské podsvětí a kšefty s orgány, temný film od režiéra Stephena Frearse. Uprchlíci, taxikáři a hotel, kde dochází k ileagálním odebráním orgánů. Laitmotiv: Být rodilý Londýňan, je privilegium, ale ti co Londýn udržují v chodu, jsou uprchlíci. Slavná hláška z filmu:  "Jsme lidé, které nevidíte, řídíme vaše taxíky, uklízíme pokoje a domy a kouříme vaše... " Hlavní část filmu se odehrává v okolí čtvrti Hackney, kde žijí hlavní hrdinové - nigerijský doktor a turecká uklízečka. Hotel se nachází nedaleko Westminsteru. Pokud budete opravdu chtít místa navštívit, připravte se na ponurou londýnskou atmosféru, doporučujeme podzim nebo zimu, ať si to pořádně prožije.

{YouTube}6_7coKizSh4{/YouTube}


 

5. Na dotek, 2004, režie Mike Nichols


Clive Owen, Jude Law, Julia Roberts a mladičká Natalie Portman v roli striptérky. Tohle opět není žádná komedie, jde o čtveřici lidí a jejich vzájemné a velmi komplikované (nejen sexuální) vztahy. Každý do jednoho se snaží toho druhého zmanipulovat a zahnat do kouta. Je to film o tom, že láska pěkně bolí. Hledejte lokace, jako jsou katedrála St. Paul, Postman's Park, Seething Lane, Bayswater a Covent Garden.

{YouTube}=BdmOjfGTUzQ{/YouTube}


 

6. Match Point, 2005, režie Woody Allen


Jeden z nejlepších filmů Woodyho Allena je právě tenhle. Mj. možná i proto, že v něm Woody nehraje dalšího ze svých naurotických intelektuálů. A děj filmu? Trenér tenisu se přižení do bohaté londýnské rodiny a získá vysněnou práci v rodinné bance. Má všechno - postavení, zázemí a krásný, prosklený byt v Londýně. Ale co mu chybí, je lásku a tu najde u bláznivé americké studentky/herečky - Scarlett Johansson. A pak se stane něco, co nečekaně zavání detektivkou a ne konverzačním allenovským filmem. Tenisový klub je The Queen's Club, mladík navštěvuje Royal Operu, získá práci v Gherkinu a se svou movitou manželkou bydlí v Lambethu.

{YouTube}wISRAOb6xm0{/YouTube}


 

7. 28 dní poté, 2002, režie Danny Boyle


Začali jsme romantikou a končíme hororem. Tenhle film je must have pro všechny, kdo milují Cilliana Murphyho, zombie filmy a apokalyptické příběhy. Prvních 15 minut filmu se hlavní hrdina (Cillian) pohybuje po prázdných ulicích Londýna. Po 28 dnech se probudil z kómatu a následně zjišťuje, že Anglie byla napadena invazí zombie. Londýn ve filmu působí velmi klidně a tiše, ale na lidi čeká zásadní nebezpečí: hluční a velmi rychlí "zombíci". A která místa Londýna zamoří? Limehouse, kostel St. Anny, centrální nemocnice Middlesex, Westminster Bridge, radnici City of London, Tottenham Court a stanici metra Canary Wharf.

{YouTube}c7ynwAgQlDQ{/YouTube}


 

Další
Prázdniny
Deník Bridget Jonesové
Zvětšenina
Čtyři svatby a jeden pohřeb ...