Chete být bilionářem? Podnikejte v módě!
Všem škarohlídům, kteří berou módní průmysl na lehkou váhu, tento týden sklaplo. Na několik desítek hodin se na post nejbohatšího muže na naší planetě, nad stálici žebříčku časopisu Forbes Billa Gatese z Microsoftu, propracoval Amancio Ortega, zakladatel řetězce Zara.

Historický moment pak oslavovalo celé Španělsko, protože Ortegův příběh je jako z pohádky. Syn železničáře, který začal ve čtrnácti pracovat jako poslíček výrobce košil, aby si později založil vlastní malou dílnu na výrobu nočních košilí, spodního prádla a dětského oblečení, se vypracoval doslova z ničeho. Navíc v malém městečku Coruna v Galicii na severu Španělska. První obchod Zara se otevřel už v roce 1975. Dnes má přes 6000 poboček a pod jeho společnost Inditex patří řada dalších značek jako Massimo Dutti, Bershka, Pull & Bear aj.

zara a9b0d

Kampaň Zara podzim zima 2015.


Přestože se 79letý Amancio Ortega pohybuje v první desítce nejbohatších mužů na světě už několik let, více se hovoří o lidech, jež vydělali své biliony na internetu, realitách, cukrovinkách nebo ropě. Přitom v první třicítce se pravidelně pohybují další výrobci oděvů a doplňků. Francouz Bernard Arnault s rodinou, jež je zakladatelem luxusní skupiny Louis Vuitton Moet Henessy, Švéd Stefan Persson se svojí skupinou společností v čele s H&M a nebo Američan Phil Knight se značkou Nike.
Je tedy na čase, aby se móda přestala považovat za "okrajovou" záležitost. Protože její síla je evidentně nejen v sebevyjadřování, ale také umí generovat obrovské zisky.

Galerie nějbohatší muži v módě: