První nadílka z pařížského fashion weeku
Paříž se na týden opět stala oficiálním epicentrem módy. Byla-li odjakživa městem světel, co teprve teď…

Dries Van Noten

„Budiž světlo!“ jako by křičela Van Notenova kolekce pro příští jaro, která se včera představila pařížskému publiku. Belgický návrhář, jenž na sebe v módním vesmíru upozornil excentrickými kreacemi a intelektuálním přístupem, se tentokrát inspiroval čínskou keramikou a malířstvím. Vzor našel ve svém krajanovi Jefu Verheyenovi, od něhož odkoukal schopnost zachycovat světlo. Předváděné modely jako by byly plátnem pro návrhářovo umělecké stínování, plynulé přechody barev a hru s orientálními květinovými motivy. Z barev vládla jasná bílá a stříbrná, tu a tam proložené pastelově fialovou, žlutou, růžovou a modrou, v materiálech hrály prim hedvábí a satén. Kombinace delikátních látek a uměleckých dezénů vtiskla volným kimonům, předimenzovaným sakům, širokým kalhotám, a dokonce i volným oblekům v pánském stylu nádech ženské křehkosti.

Video z přehlídky sledujte zde.

Anne Valérie Hash

„Znáte ten svěží ruměnec, který vaše tvář získá, když se zamilujete?“ zeptala se francouzská módní tvůrkyně v zákulisí své přehlídky. „Přesně to jsem chtěla, aby vyzařovala moje kolekce,“ prozradila Anne Valérie, která v průběhu minulých sezon hojně experimentovala se strukturou svých modelů, pokaždé je však podepsala svým jemnocitem pro užívání barev. Návrhářčina paleta pro příští jaro je obzvlášť přitažlivá: tělové odstíny se mísí se stříbřitou šedí, kterou tu a tam prosvítí ostrá šafránová.

Kolekce spředená z žoržetu, mušelínu, změkčené kůže a bavlny zahrnuje velmi ženská sáčka s tříčtvrtečním rukávem a viditelnými švy, jemně se zužující kalhoty s vyrolovanými nohavicemi, načechrané sukně i asymetricky střižené šaty.

Video z přehlídky sledujte zde.

Rochas

Minulou sezonu se kreativní ředitel francouzského módního domu Marco Zanini zasnil nad šedesátými lety, na příští jaro se však chystá s daleko výstřednější vizí. „Moje nová kolekce je čistě osobní – takový tavicí kotel všeho, co mám rád,“ prozradil návrhář před přehlídkou, k jejíž podobě ho inspiroval nedávný výlet do švédského městečka Fjakelmyra, místa původu Zaniniho matky. Tamějšího umělce Slottse Barbra pověřil, aby pro něj vytvořil exkluzivní potisky s místními náměty. Kromě fantastických folklorních vzorů osázel šaty, široké sukně a k nim pasující živůtky bukolickými motivy pivoněk.

Video z přehlídky sledujte zde.