Sbohem, Oscare!
Legendární módní návrhář Oscar de La Renta zemřel ve věku 82 let.

Módní svět obletěla dnes nad ránem smutná zpráva. Oscar de La Renta se vydal do módního nebe. Známý návrhář oblékal americké první dámy, herečky na Oscary i členky královských rodin z celého světa.

Proč? Na tuhle otázku jednou odpověděla i Diane Furstenberg: „Jeho šaty dávají ženám možnost vypadat a cítit se velmi žensky. A po tomhle přeci touží každá na světě.” Z těch nejslavnějších, které měly tu čest oblékat jeho šaty jmenujme Jackie Kennedy, Hillary Clinton, Kate Moss, Anne Hathaway nebo Carrie Bradshaw (a i její představitelku Sarah Jessicu Parker). Naposledy jsme v jeho krásných svatebních šatech mohli vidět i Amal Alamuddin, nyní již provdanou za George Clooneyho. Jeho róby jsou opulentní, ale zároveň nepřeplácané a vkusné.

Oscar de La Renta se narodil v Dominikánské republice, v sedmnácti letech pak přesídlil do španělského Madridu, aby se z něho na Academia de San Fernando stal malíř. Osud ho však zavál trochu jinam a díky vytvoření večerní róby pro dceru amerického velvyslance ve Španělsku, která se objevila i na obálce časopisu Life, se z něho pomalu začal stávat návrhář. 

Po studiích v Madridu zůstal a spolupracoval s Cristobalem Balenciagou, poté se přestěhoval do Paříže a začal svou oslnivou kariéru u módního domu Lanvin. V polovině šedesátých let se odstěhoval do New Yorku a pracoval u Elizabeth Arden a Jane Derby Inc. Od roku 1993 do 2002 navrhoval haute couture kolekce pro francouzský módní dům Balmain, tvořil však i pod svou vlastní značkou, kterou založil v roce 1965.

Bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg jednou prohlásil, že de La Rentovy šaty se zúčastnily více filmových ceremoniálů než samotná Meryl Streep. My však doufáme, že i pod novým kreativním vedením Petera Coppinga jich na červeném koberci uvidíme stále dost.