Filmový festival ve Varech není jen #ellebeautylouge, ale samozřejmě i úžasné filmy. Na co letos určitě jít?

Pěkně blbě (The Big Sick) Rodiče by Kumaila nejraději viděli jako právníka po boku některé z pákistánských dívek, které synovi vytrvale dohazují. Kumail však pracuje jako taxikář, vystupuje v zapadlém chicagském baru jako stand-up komik a randí s mladou Američankou Emily. Dilema, zda dostát tradicím, nebo poslouchat svou intuici a srdce, Kumailovi pořádně zkomplikuje život. Nejpřekvapivější, nejzábavnější a nejmíň tuctovou romantickou komedii uvidíte hned první den festivalu, tedy 30. června. A hned od 13. července v kinech po celé zemi. 

{YouTube}Iln1_00oYSo{/YouTube}


Whitney: Být sama sebou (Whitney. "Can I Be Me") Komplexní životopisný dokument přibližuje úchvatný vzestup a dramatický pád Whitney Houstonové prostřednictvím četných svědectví lidí z blízkého okolí popové ikony i řady dosud nepublikovaných videozáznamů. Předloni to byla ve Varech Amy Winehouse, letos budou tři projekce patřit Whitney Houston. 

{YouTube}1G2fY0xci_c{/YouTube}


Jmenuji se Haeth Ledger (I Am Heath Ledger) Charismatický herec, představitel ikonické role Jokera, opustil svět příliš rychle na to, aby zcela vytěžil svůj tvůrčí potenciál. Devět let po tragické smrti hvězdy přichází dokumentární portrét, jenž neupírá pozornost jen směrem k Ledgerovi, ale skrze osobní archivy zprostředkovává i jeho vnímání světa. To bude smutné, ale krásné promítání.

{YouTube}5PPTDsTnaPk{/YouTube}


Obchod na korze Hrdina Oscarem oceněného dramatu, uváděného poprvé ve zbrusu nové restaurované verzi, neodmítne nabídku stát se v éře fašistického Slovenského státu arizátorem židovského majetku. Je to nemorální rozhodnutí a za takové se platí; nepomůže ani argument, že obyčejný člověk je vždy bezmocný, kterým Tono chlácholí své svědomí. Digitalizovaná kopie filmu Obchod na korzevznikla ve spolupráci Nadace české bijáky a Státního fondu kinematografie, MFF Karlovy Vary, UPP (Universal Production Partners), Elmara Klose (dědice autora), Ivana Šlapety (kameramana) a s finanční podporou Ministerstva kultury. Děkujeme, nemůžeme se dočkat Obchodu na korze v novém kabátu. 

{YouTube}F89IgDCC5HU{/YouTube}


Dobrý časy (Good Time) Nezávislí filmaři Josh a Benny Safdieovi vystavěli svou drsnou i groteskní kriminálku na bratrské lásce: podnikavý Connie se snaží dostat svého mladšího bratra Nicka z vězení, kde se jeho přičiněním octl. Zatímco Nicka ztvárnil Benny Safdie, Connieho obdařil svým šarmem Robert Pattinson. Takže charisma na druhou. 

{YouTube}AVyGCxHZ_Ko{/YouTube}


Svět podle Daliborka Stylizovaný portrét autentického českého neonacisty, který nesnáší svůj život, jenže neví, co v něm změnit. Do stejné míry sžíravě absurdní a ledově mrazivá tragikomedie přibližuje radikální světonázor „obyčejných slušných lidí“. A když už se zdá, že ve své palčivosti nemůže jít dále, vyvrcholí zcela nekompromisním způsobem. Film letošních Varů, který je nejvíc ze všech právě o nás, Češích. 

{YouTube}gp4dWKoD0hw{/YouTube}


Fortunata Kadeřnice z římského předměstí a svobodná matka oddaná své dcerce, se chystá hodit za hlavu únavné obcházení domácností klientek a sní o otevření vlastního salonu. Působivé melodrama oceněné na nedávném festivalu v Cannes. Možná jedna z vítaných emočních úlev letošních Varů. 

{YouTube}4ndqOxrFXBU{/YouTube}


Čára (Čiara) Adam Krajňák je otcem rodiny a zároveň také hlavou pohraniční kriminální skupiny, která pašuje přes slovensko-ukrajinskou hranici cigarety. Když ale jedna z dodávek ztroskotá, spustí se lavina konsekvencí, během níž bude muset zpochybnit své vlastní mezníky, které dosud nechtěl překročit. Slováci v hlavní soutěži!

{YouTube}lS-3A4hNFDo{/YouTube}


Oklamaný (The Beguiled) V uzavřeném společenství chovanek a vedoucích dívčího internátu kdesi ve Virginii roku 1864 se octne zraněný voják nepřátelské unijní armády. Soucit, s nímž ho ženy přijmou a ošetřují, začne v průběhu jeho uzdravování nahrazovat žárlivost a soupeření o jeho přízeň. V moralitě, zpracované už v roce 1971, našla skvělou dramatickou roli Nicole Kidmanová. Sofia Coppola se vrací s novým filmem na stříbrné plátno po čtyřech letech. 

{YouTube}Ws_xJFQ_a_0{/YouTube}


Přízrak (A Ghost Story) Casey Affleck a Rooney Mara v hlavních rolích unikátní filmové meditace o lásce, vyrovnávání se se ztrátou milované osoby či éterickém geniu loci domu jako bytosti pohybující se napříč staletími. Nejoriginálnější snímek letošního festivalu Sundance z dílny tvůrců lyrické krimi romance Ain’t Them Bodies Saints. Nenechte si osobně ujít Caseyho Afflecka, který film ve Varech osobně uvede.

{YouTube}c_3NMtxeyfk{/YouTube} 


Jak balit holky na mejdanech (How to Talk to Girls at Parties) Punku oddaný Enn by si strašně rád našel holku. To se mu možná podaří, když potká éterickou Zan (Elle Fanning), která punk považuje za jinou kolonii, což není jediná indicie, která naznačuje, že oba milenci nemají stejnou domovskou planetu… V intergalaktické fúzi romantické komedie a muzikálu na motivy povídky Neila Gaimana pod režijním vedením Johna Camerona Mitchella rebeluje mimo jiných i Nicole Kidman. A mluví u toho jak dlaždič. 

{YouTube}gnDyjAcofio{/YouTube}


Happy End Ve svém novém filmu, uvedeném v canneské soutěži, se dvojnásobný laureát Zlaté palmy vrátil ke svému častému tématu rodiny, a dokonce i ke dvěma postavám z předchozího filmu Láska. Zatímco v něm zachytil pospolitost starých manželů, tentokrát je předmětem zkoumání rozpad tradiční buržoazní rodiny na pozadí aktuální uprchlické krize. 

{YouTube}zSjHaLwjjys{/YouTube}


Dvojitý milenec (L’amant double) Krásná, ale labilní Chloé a její psychoterapeut se do sebe zamilují. Komplikace nastávají, když žena zjistí, že milenec jí zatajil existenci svého bratra-dvojčete. Psychologický thriller Françoise Ozona, odkazující k filmům s psychoanalytickým tématem, budí pozornost svým rafinovaným dodržováním principu zdvojování.

{YouTube}GG8L3zSK54c{/YouTube}


Život za život (Réparer les vivants) Na první pohled se může zdát, že půjde o jednu z epizod televizního seriálu Pohotovost, avšak film Život za životje mnohem komplikovanější. Jedná se o mimořádně citlivě sestavený soubor příběhů o transplantaci srdce, v němž Katell Quillévéréová umně spřádá hlouboce osobní a smyslové detaily. Obdiv budí také mnohovrstevnaté herectví Emmanuelle Seigner a Tahara Rahima.

{YouTube}o26EAdSj2Do{/YouTube}


 Modrá laguna (Blue Lagoon) Kult ve Varech na velkém plátně. Do not miss it! 

{YouTube}so21M2X4NMw{/YouTube}

Zdroj textů: www.kviff.com