8 zajímavostí, které jste o KVIFF možná nevěděli

První předávání Křišťálového glóbu 

Jednou z nejvýznamnějších událostí se jednoznačně stalo historicky první předávání Křišťálového glóbu. Toto ocenění v roce 1948 jako první získala polská režisérka Wanda Jakubowská za film Osvětim. Dokumentární příběh byl natočen podle skutečných zážitků žen vězněných v koncentračním táboře Osvětim – Březinka.

Program pod palcem komunistů 

I pořadatelé karlovarského filmového festivalu se museli potýkat s nátlakem a mocí komunismu. Po roku 1948 se festival stal nástrojem propagandy režimu a promítány byly východní snímky s takzvanou budovatelskou tématikou. Konání akce bylo poznamenáno také založením moskevského filmového festivalu. Od roku 1958 se tak karlovarský festival musel střídat s tím ruským – KVIFF se konal v sudých letech, moskevský festival zase v letech lichých. Takto tomu bylo až do poloviny devadesátých let. Po roce 1970 byli oceňováni hlavně autoři ze sovětského bloku.

Výjímečné ceny pro výjímečné osobnosti

V rámci KVIFFu je udělováno hned několik prestižních cen. Mezi ty nejzajímavější určitě patří ceny v rámci Hlavní soutěže a Soutěže Proxima, ale také ocenění za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a takzvaná cena prezidenta MFF Karlovy Vary. Ta je udělována lidem, kteří v oblasti hereckého umění, filmové režie či producentské činnosti zásadním způsobem přispívají k rozvoji filmové tvorby. Křišťálový glóbus ve Varech převzaly zahraniční hvězdy jako Antonio BanderasSean ConneryMaggie Gyllenhaal a Julia Stiles či české tváře jako Karel KachyňaJiří MádlHelena TřeštíkováJiří Menzel či Theodora Remundová.

Ochutnejte Karlovy Vary Aneb tyto podniky si nenechte ujít!

elle.cz

Podpora neziskovek 

Pořadatelé festivalu se mohou pochlubit tím, že podporují mnohé neziskové organizace. S tím souvisí i zavedení sekce Lidé odvedle, jejímž partnerem je Nadace Sirius. Oficiálním neziskovým partnerem letošního roku je projekt Patron dětí Nadace Sirius, který pomáhá zdravotně a sociálně znevýhodněným dětem a jejich rodinám z celé České republiky. V minulých letech byly například podpořeny projekty jako DebRA ČR, Pomocné tlapky, o.p.s., Centrum Paraple, Amnesty International či Nadace Taťány Kuchařové – Krása pomoci.

Nástup Jiřího Bartošky

Ačkoliv je festival spojován především s Jiřím Bartoškou, on za zrodem festivalu nestál. Postava a činnost Bartošky je s Vary zcela neodmyslitelně propletená od roku 1990. Tedy poté, co v Česku proběhla Sametová revoluce a skončila nadvláda komunismu. Bartoškovi od samého začátku pomáhala publicistka Eva Zaoralová, která zemřela letos v březnu. Pod jejich vedením festival získal zpět ztracenou slávu kvůli restrikcím režimu a stal se nejprestižnějším filmovým festivalem v celém bývalém „východním bloku“.

Eva Zaoralová: První dáma filmové kritiky

elle.cz

Pomoc novým tvůrcům 

Pořadatelé festivalu jsou známí tím, že se snaží pomáhat novým tvůrcům. „Eastern Promises, sekce MFF Karlovy Vary pro filmové profesionály, usiluje o vyhledávání nadějných tvůrců ze zemí střední a východní Evropy, Balkánu, bývalého Sovětského svazu, Blízkého východu a severní Afriky – a jejich projekty posléze prezentuje více než 1300 distributorům, obchodním zástupcům, producentům a festivalovým dramaturgům, kteří festival navštíví. “  tvrdí tvůrci slavné akce. Festival každoročně uvede zhruba 200 nových filmů. Až třetinu z nich ve světové nebo evropské premiéře. 

Slavné znělky

Ke karlovarskému festivalu neodmyslitelně patří také slavné festivalové znělky, ve kterých se objevily tuzemské i zahraniční hvězdy. Originální krátké filmové příběhy jsou obměňovány v každém ročníku a pro festival je natáčí přední čeští režiséři. První sérii znělek natočili v roce 2008 herci Danny DeVito a Harvey Keitel a režiséři Miloš Forman a Věra Chytilová. V dalších znělkách se objevily hvězdy jako Andy Garcia, Jude Law, Mel Gibson, Helen Mirren, John Malkovich či Casey Affleck.  

V duchu brutalismu

Státní Spa Hotel Thermal, kde se tato prestižní česká akce koná, je zajímavostí sám o sobě. Jedná se totiž o zcela jedinečnou stavbu, o které se vedly mnohé rozsáhlé diskuze. Thermal byl postaven ve stylu brutalismu v letech 1967 až 1976 podle návrhu manželů architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Od devadesátých let se uvažovalo o privatizaci hotelu, od roku 2015 se však začalo hovořit o případném prohlášení celého komplexu hotelu Thermal za kulturní památku. Thermal se stal základnou festivalu již v roce 1947, tedy hned během prvního ročníku udělování cen. Hlavní kinosál pojme 1148 diváků, má v sobě však také kongresové, konferenční a promítací prostory – Kongresový sál, Malý sál, Projekční síně – A, B, C, Červené salónky I., II., III. a Salonek Moser. 

Buďte femme fatale karlovarské kolonády díky správnému líčení

elle.cz

Zdroje: KVIFF, Reflex, Wikipedia Commons, ČTK