Brno opět světové

Plamen a vzduch. Dva faktory podstatné pro vznik blyštivého křišťálu napříč stoletími a také sochařského zásahu architekta Marka Jana Štěpána. Mrak se tiše vznáší nad nádvořím Uměleckoprůmyslového muzea, mlží pohled na oblohu a v jeho krajích se rozpouštějí  vybrané objekty, které jsou součástí nových muzeálních instalací o postmoderně 90. let 20. století, designu po roce 2000 a otevřeného depozitáře. 

 

Uměleckoprůmyslové muzeum

 

Mezi 200 tisíci uměleckými předměty Moravské galerie má své pevné místo také textil nejrůznějšího charakteru. Vedle domácího vybavení nově najdete ve sbírkách také rozsáhlý dar módní návrhářky Liběny Rochové a s textilem se setkáte i ve sbírce fotografií, která se založením v roce 1962 patří k nejstarším evropským kolekcím umělecké fotografie v muzeích umění. 

 

Uměleckoprůmyslové muzeum

 

Historie se možná opakuje, ale design nám každodenně připomíná lineárnost času, aspoň co se týče tvorby člověka. Židle a křeslo nás provázejí celý život, na jejich konstrukci strávíme v průměru 10 hodin denně. Mohou být praktické, na kterých se dobře pracuje, myslí a odpočívá, ale i experimentálnější, pohrávající si s funkcí a významem předmětu. Se vzhledem a praktičností zajímavě pracují také nové architektonické lávky od studia Olgoj Chorchoj, které se křídlem domu proplétají jako ostré dráty. 

 

Uměleckoprůmyslové muzeum

 

Legendárnímu českému designérovi Jiřímu Pelclovi věnuje čerstvě zrekonstruované Uměleckoprůmyslové muzeum hlavní výstavu Jiří Pelcl Design. Pod kurátorským dohledem Adama Štěcha vás expozice přenese do Pelclova pražského ateliéru, přiblíží autorovy myšlenkové pochody a výtvarnou filozofii. A když vám rozsáhlá prezentace nebude stačit, pořiďte si i objemnou monografii, která k příležitosti vychází. Výstavu Jiří Pelcl Design můžete navštívit až do 26. února 2023.

 

Uměleckoprůmyslové muzeum

 

Kde není světlo, není nic. Přinejmenším nic pro tvory, kteří ho bytostně potřebují k životu. Nabývat může různých forem, vytvářet rozdílné atmosféry, sloužit roztodivným účelům. Vždy je však fascinující ho pozorovat a sledovat, jak jeho paprsky dopadají na okolí. V nové prezentaci Lightness se světlu věnuje také designérka Lucie Koldová, jejíž lustry se vyjímají mezi kovovými lávkami od studia Olgoj Chorchoj.

 

Uměleckoprůmyslové muzeum