Designblok, největší svátek designu! Na co se můžete těšit?

Mezi účastníky letos rezonují motivy udržitelné výroby, technologií i experimenty s materiálem. Kromě rekordně obsazené výstavy se mohou návštěvníci těšit také na nové formáty doprovodného programu – chystají se dvě mezinárodní konference, řada přednášek pro profesionály v oboru, workshopy a cesty za designem do regionů. 

Celým Designblokem budou letos jako leitmotiv procházet úvahy o budoucnosti. Může design přispět k řešení klimatické krize? Může nastavit bariéru přebujelému konzumu? Může zkrátka pomoci zlepšit svět? Jsou to závažné otázky. Přizvali jsme proto špičkové odborníky nejen z oboru, aby nám pomohli nalézt odpovědi,“ říká ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Moon Gallery

Na téma Budoucnost vytvořila architekturu hlavní výstavy DESIGNERIE Lucie Koldová. Designerie bude umístěna ve střední hale Průmyslového paláce. V ní návštěvníci najdou třeba vesmírný modul, pohled do budoucnosti práce, roboty, bludiště i vynálezy designérů, které pomáhají v zemích třetího světa.

Prostor Designerie je řešen jako všeobjímající universum, ve kterém jsou zastoupeny různé oblasti lidského života a práce v jejich aktuálním stavu, a navíc bez hranic a bariér. Cílem konceptu Designerie je ukázat jakýsi pomyslný odkaz budoucím generacím, který bychom v tuto chvíli zanechali. Jde jak o velmi vysoký technologický pokrok, tak o lidskou odpovědnost vůči našim potomkům. Z mého pohledu není možná spokojená budoucnost bez řádně využité minulosti,“ vysvětlila Lucie Koldová.

V DESIGNERII zároveň bude umístěna Garden Stage, na které proběhnou konference i módní přehlídky a výstava jednoho ze dvou hlavních zahraničních hostů – Jaye Osgerbyho pro značku Vitra.

Jay Osgerby

Tři hlavní prostory Designbloku – SUPERSTUDIO, OPENSTUDIO & ART HOUSE nabídnou návštěvníkům instalace firem, designérů a umělců. Za designem letos mohou zájemci vyrazit i do regionů; speciální autobusy Designbloku v průběhu festivalu vyjedou do galerie 8smička v Humpolci, industriálního prostoru Uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou a do tradičních skláren Rückl a Bomma

Místo na výlet rezervujte na goout.cz zde, pár jich ještě zbývá!

Galerie 8mička

SUPERSTUDIO se každý rok soustřeďuje na firmy a výrobce. Letos uvede novinky 71 značek z Česka i ze zahraničí včetně výstavy jednoho ze dvou hlavních zahraničních hostů Johannese Torpeho pro značku Moroso. Výstava nabídne tradičně nové kolekce nábytku, ale i nové pohledy na minimalistické bydlení, samostatný houseboat, pracovní roboty, elektrokola i virtuální realitu.

Z tradičních českých výrobců se můžete těšit na instalace značek Ton, Brokis, Master&Master, Jelínek, Ravak a samozřejmě i na stánek ELLE + ELLE Decoration! 

Johannes Torpe pro Moroso

OOPENSTUDIO bude letos patřit 174 designérům, studiím, školám a módním návrhářům. V levém křídle se rovněž představí výběr nejlepších evropských diplomových prací ve výstavě Diploma Selection a platforma Reflex Stage nabídne každý den doprovodný program diskuzí a přednášek designérů i zahraničních hostů.

ART HOUSE s letošním podtitulem Odyssea se odehraje pod kurátorským vedením Danici Kovářové a dvojice Zielinski-Macek. Architektem se premiérově stane Miroslav Vavřina a jeho studio Bittercraft&Com. Návštěvníci vejdou do zatemněného prostoru, který nechá vyniknout devatenácti vybraným objektům. Mimořádné zastoupení mají holandští designéři – Pieke Bergmans uvede instalaci z neonových výbojů, studio Formafantasma vystaví světelný objekt WireRing a studio Kranen/Gille v instalaci Party nabídne návštěvníkům objekt ze svítících hlav. Z českých autorů se představí Jakub Berdych Karpelis, studio Dechem ve spolupráci s Karin Zadrick, Sebastian Kitzberger, Dominika Petrtýlová, Jan Kaláb a další. Zážitek v prostoru umocní uměle generovaný vítr a hypnotická videosmyčka rozbouřeného moře.

A ani móda na Designbloku nepřijde zkrátka! Přehlídka nabídne desítky instalací módních designérů a šperkařů v Openstudiu. Na přehlídkovém mole se mohou těšit na hlavní hvězdy módní sekce – ukrajinskou autorku Irinu Dzhus a módního designéra Tomasze Armadu z Polska. V rámci slavnostního zahájení proběhne přehlídka úřadující Grand Designérky roku 2018 Terezy Rosalie Kladošové, v průběhu týdne na mole vystoupí patnáctka nastupujících mladých autorů – finalistů soutěže Designblok Diploma Selection a mladých talentů z Česka.

Yourselfie

Velký důraz je letos kladen zejména na dvě mezinárodní konference, které jsou hlavními body programu.

Během konference Future na téma Budoucnost a jak může design pomoci ve formování kvalitnějšího života v budoucnosti pronesou příspěvek významné osobnosti – například galeristka Rossana Orlandi nebo ředitelka uměleckoprůmyslového muzea v Hamburku Tulga Beyerle.

Konference Vitra: Desk is Dead se zaměří na budoucnost lidské práce a přístupy švýcarské značky k vývoji kancelářských prostor. Vystoupí CEO značky Vitra Nora Fehlbaum i designérská hvězda z Velké Británie Jay Osgerby!

Rezervace míst jsou dostupné v rámci předprodeje na goout.cz.

EBC promo