ELLE Decoration: Rozhovor s designérem Davidem Valnerem

 

Kde se u vás objevila láska ke sklu? 

Ve sklárně jsem se pohyboval už odmala, díky tátovi. Tam patrně můj vztah k tomuto materiálu začíná, ale sklo pro mě bylo něco normálního. Začalo se to lámat až na střední škole v Železném Brodě, kde jsem osobně poznal skvělé sklářské výtvarníky a učil se od nich pro mě neznámé techniky. Tehdy jsem začal naplno doceňovat to, co jsem mohl v dětství ve sklárně vidět, a uvědomil jsem si, jak výjimečný materiál sklo je.

Jaký to byl pocit, poprvé vyfouknout něco ze skla?

Pamatuji si na první těžítko, které jsem vyrobil. Překvapilo mě, že to není zdaleka tak jednoduché, jak to vypadá.

Čím je vaše práce originální?

V každé kolekci se snažím maximálně využít nejen krásu materiálu, ale i nedostatky ruční výroby. Záměrně je podporuji, ačkoli by je jiní mohli považovat za chyby… Vznikají tak série, v nichž je každý kus originál. To vyvrcholilo v mé kolekci Recovered.history, kdy objekty spojuje pouze název celé kolekce, ale jinak jsou každý úplně jiný. Skládá se z několika přístupů k odpadu, který každý den sklárna vyprodukuje. Já jej pak z kontejneru vytahuji a používám jako výchozí materiál pro vznik nových objektů.

Na který svůj projekt jste nejvíc hrdý?

Na realizaci doplňků pro švýcarský Grand Resort Bad Ragaz. To byla velká výzva.

 

ELLE Decoration zoom / designér David Valner

 

Jak se vám dařilo na veletrhu Maison & Objet? 

Myslím si, že dobře. Byl jsem tam zatím třikrát a poslední dvě účasti byly úspěšné. Je to teprve začátek, panuje tam jakási zvláštní hierarchie a člověk si postupně musí vybudovat svoje postavení. Musím být trpělivý.

Pomohlo vám, když se vaše produkty objevily v nabídce WallpaperSTORE?

Moje značka se určitě díky tomu stala důvěryhodnější z pohledu převážně zahraničních zákazníků. Moc si toho vážím, a i když mi to nikdo z klientů neřekl přímo, věřím, že i proto mi někdy dali důvěru a moje výrobky mají dnes ve své nabídce nebo je objednali pro svůj projekt. 

Na čem teď pracujete?

Chystám kolekci interiérových doplňků. Do budoucna bych rád rozšířil pole působnosti o náročnější projekty a postupně získával zkušenosti i s jinými materiály.    

"Sklo je opravdu krásný a výjimečný materiál"

 

Rozhovor je součástí letního vydání ELLE Decoration, který je právě na stáncích. Najdete v něm další interview, například s vítězy ELLE Decoration International Design Awards, kterou si odnesli v kategorii Mladý designér roku 2019 Christophe Penasse s Annou Milenou Hernández Palacios.

 

ELLE DECORATION_Leden 2020

ELLE DECORATION PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)

EBC promo