OSTŘENÍ SMYSLŮ: U šéfkuchaře jako doma

 

Bývalá čerpací stanice vody, tiskárna nebo zámecké stáje: všechny tyto prostory už dánský výrobce Vipp proměnil v luxusní apartmány. Letos v září na seznam citlivě zrenovovaných historických míst připsal další novinku – byt pro pořádání speciálních večeří v původní továrně na psací potřeby v centru Kodaně. Prostoru, kde se dříve ukládal grafit do ikonických žlutých tužek Viking, dnes na pozadí odhaleného betonu dominuje velký jídelní stůl s 26 místy k sezení.

 

Ostření smyslů

 

„Koncept je založený na zprostředkování pocitu, který se blíží pozvání k šéfkuchaři domů. Rezervujete si pro sebe a své přátele několik míst k oslavě, vězte ale, že nikdy nebudete sedět pospolu. Jako správný pořadatel vás i náš šéfkuchař rozsadí tak, abyste poznali nové, zajímavé lidi, socializovali se a užili si tento nevšední večer,“ vysvětluje Chiara Marmugi, s níž právě procházím kodaňským bytem a kochám se báječnou selekcí nábytku i zcela drobných detailů.

Ostatně jako za všemi ubytovacími projekty společnosti Vipp, také za Pencil Factory stojí interiérová designérka Julie Cloos Mølsgaard, která má vytváření různorodých scénografií už v malíku. V bydlení kombinuje nábytek a doplňky firmy s díly z lokálních uměleckých galerií Etage Projects, 2112 a Galleri Nils Stærk. Vedle experimentálních váz designéra Karla Moniese, které kombinují textil a keramiku, tu najdeme i díla zaměstnankyně Vippu Cecilie Vår Norshal, jež vytváří nezvyklé obrazy s trojdimenzionální strukturou. 

 

Koncept Pencil Factory vyvolává dojem, jako bychom šli na návštěvu k šéfkuchaři domů.

 

Sto let stará budova na ostrově Brygge zůstávala od 70. let, kdy ikonického výrobce školních tužek převzal nový majitel, nevyužitá. Jelikož se samotné sídlo firmy nachází nedaleko, zaměstnanci kolem areálu chodili několik let, než uzrála správná doba a okolnosti, aby se obojí propojilo. Designérka tak stanula před otázkou, jak zútulnit velký průmyslový prostor a dodat mu duši, aniž by ho zahltila. Rozhodla se jej vybavit světlým dřevem na podlaze a nábytku a množstvím textilií v podobě sedaček, koberců, závěsů a polštářů. „Nechala jsem se jednoduše unést. Dovolila jsem si hrát a experimentovat s kombinací klasických produktů značky, novinek a nejrůznějších prototypů, o jejichž zavedení do výroby se teprve uvažuje,“ říká Julie Cloos Mølsgaard a dodává: „Pojala jsem Vipp Pencil Factory jako testovací laboratoř, kde se dají netradičním způsobem vyzkoušet nové nápady, formy a materiály.“ Barevnost zachovala designérka tlumenou a z industriálního potenciálu vyzdvihla to nejzajímavější: betonové stropy a sloupy s bohatými strukturami. Na decentním pozadí tak brilantně vynikla originální umělecká díla i sochařské kusy nábytku.   

 

Ostření smyslů

 

Sezonu pop-upových akcí v Pencil Factory slavnostně zahájil Riccardo Canella, dřívější sous-chef michelinské restaurace Noma, během zářijového festivalu 3 Days of Design s menu na téma „Příběh Benátčana v Dánsku“. V plánu jsou dále večeře s kuchaři ze Španělska, Francie, Itálie a Německa, které budou rozvíjet výměnu kulturních zkušeností podobně jako události zaměřené na umění, design nebo hudbu. Sotva to Chiara Marmugi dořekla, do obývacího pokoje za námi tiše vplul muž se synem, zdvořile pozdravil a usedl za klavír. Rozehrál dramatickou symfonii a čas jako by se na pár sekund zastavil. Prostor se ponořil do lahodných tónů, jejichž hlasitost pohltila vše včetně naší konverzace. Po odchodu záhadného muže jsem se dozvěděla, že to je obyvatel nejvyššího patra Pencil Factory a shodou náhod také zakladatel a dirigent sousedního koncertního sálu Mogens Dahl. Tato náhoda posloužila jako skvělá ukázka magické atmosféry, která se na těchto 400 metrech čtverečních dá vytvořit takřka okamžitě. Když tu však zavládne ticho, z dálky do něj proniká cvrkot ptáků ze zahrady, kterou je byt v přízemí domu obklopen. Dá se do ní plynule projít a kochat se zelení. 

Prohlédněte si jedinečný prostor blíže:

Vedle velkorysého kuchařského zázemí, jídelny a rozměrného obývacího pokoje s množstvím sezení a konverzačních ostrůvků je součástí bývalé fabriky také malý byt určený přímo pro šéfkuchaře. Jelikož je koncept pojatý jako několikadenní rezidenční bydlení, de facto na večeři skutečně zavítáte k šéfkuchaři domů. A i když je to domov pouze dočasný, je nesmírně okouzlující.

Vzdejte hold lovu v novém čísle Elle Decoration

elle.cz