REKLAMA

Vyražte na Festival Film a architektura

První říjnový týden přichází do kin festival Film a architektura, který navazuje na Den architektury, jež ve vybraných českých a moravských městech proběhne o víkendu 5. až 6. října.Od 1. do 7. října se můžete těšit na mimořádnou kolekci filmů zahraničních i českých tvůrců věnovaných architektuře, urbanismu a designu, ale i na exkurze po zaniklých i současných pražských kinech.

Festival Film a architektura odráží aktuální témata, fenomény a problémy současné architektury a urbanismu. Celovečerní filmy, které doplní krátké experimentální nebo autorské filmy, budou uvedeny na 15 místech po celé republice, včetně Prahy, Brna, Ostravy, Hradce Králové či Pardubic. Stejně jako u festivalu Den architektury se programem prolínají témata Svobodné architektury a Bauhausu, který letos slaví 100 let od svého založení.

Film a architektura

Mezi nejzajímavější snímky festivalu bude patřit Aires Mateus: Matter in Reverse, 1. října od 20:30, Velký sál kina Světozor, Praha

Co mají tanec a architektura společného? V tvorbě Airese Mateuse mnohé – svobodu pohybu, cit pro kompozici i smysl pro detail.
Architektura Portugalce Manuela Airese Mateuse je mnohovrstevnatá, komplexní a velmi poutavá. Jeho minimalisticky čisté stavby působí navenek možná až asketicky sošným dojmem, ve spojení s interiérovým řešením a okolní krajinou však mluví jazykem harmonie. Mateus se ve filmu zamýšlí nad úlohou architektury. Hovoří zde o tom, jaké jsou její základní principy a hodnoty, i o tom, co ho na ní fascinuje. Režiséru Henriquemu Pinovi se podařilo natočit vizuální poetickou báseň o díle světoznámého portugalského architekta.

Po promítání bude následovat debata režiséra filmu s teoretikem a propagátorem architektury Adamem Gebrianem.

Aires Mateus: Matter in Reverse

Těšíme se také na Bauhaus Spirit, 4. října od 20:30, Velký sál kina Světozor, Praha

Fascinující pohled do historie legendární avantgardní školy, která propojila umění, design a řemeslo v jeden celek.
Je to už 100 let, co byl Walterem Gropiem ve Výmaru založen Bauhaus. Dokumentární film popisuje fascinující příběh této školy a zařazuje ho do kontextu našeho aktuálního kulturního vývoje. Prostřednictvím rozhovorů s mnoha odborníky dokazuje, že duch Bauhausu žije dál. Současně otevírá otázku společenské utopie. Jak chceme žít dnes, a jak budeme žít?

 

6. října zvou pořadatelé na očekávaný dánský snímek The Human Shelter s osobní účastírežiséra Borise Bertrama. Filmový experiment The Human Shelter se skvěle trefil do momentální společenské nálady ve světě. Režisér v něm hledá odpovědi na jednoduchou otázku, čím je pro nás domov. Různé podoby i formy lidského obydlí poznáváme díky filmu hned na čtyřech kontinentech.

Zajímavé budou i dokumenty o architektech Franku Lloydu Wrightovi, Bohuslavu Fuchsovi nebo nejslavnějším průmyslovém designérovi současnosti Dieteru Ramseovi. Dále na snímek mapující poslední starou čtvrť jednoho z nejlidnatějších měst Číny Čchung-čchingu nebo dokument citlivě propojující svět starousedlíků, turistů a byznysmenů v Benátkách.

Kompletní program je k dispozici na www.filmarchitektura.cz a www.denarchitekrury.cz. Cizojazyčné filmy jsou uváděny vždy s českými nebo anglickými titulky. Festival je určen široké veřejnosti napříč generacemi se zájmem o architekturu, urbanismus, design a umění.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EBC promo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA