Bronz bez slunce: Co byste měli vědět o samoopalování

 

Spousta žen se samoopalování vyhýbá, protože zkrátka není jednoduché. Párkrát ho vyzkoušely, a výsledkem bylo flekaté tělo, oranžové ruce a dlouhé googlování toho, jak se nechtěné vrstvy bronzu zase zbavit. Dobrou zprávou je, že takhle začínal každý.

Někoho odrazuje také nepříjemný zápach samoopalovacích přípravků, nicméně ani ten není nutností. Tahle vůně je typická pro spouštěč hnědnutí, dihydroxyaceton, který reaguje s aminokyselinami na povrchu kůže. Nemusíte mít z této látky obavy - má přírodní původ, je to výtažek z cukrové třtiny. Při správném postupu se však žádného zápachu obávat nemusíte. Moderní přípravky jsou navíc obohacené o vonné esence, které ho spolehlivě překryjí.

Rozdělte si proces opálování pro nejkrásnější barvu

elle.cz

1) Který vybrat?

Pokud se samoopalováním začínáte, vyberte přípravek, který obsahuje bronzer. Díky němu vidíte okamžitě, kam už jste krém nanesli a kde ještě není. Tak většinou fungují samoopalovací pěny. Variantou mohou být spreje a mlhy, s nimiž si neumažete ruce, ale musíte dávat pozor, abyste je nanášeli opravdu rovnoměrně - v tom však hezky pomůže štětec jako na pudr. Výhodou samoopalovacích mlék a krémů je, že zároveň i hydratují.

2) Začněte peelingem

Aby opálení bylo rovnoměrné, je potřeba nejprve odstranit odumřelé kožní buňky a přípravek nanášet až na ošetřenou hladkou kůži. Zkuste klasický peeling (vybírejte však ten bez oleje), anebo třeba kartáč na tělo či lufu. Buďte přitom opravdu důkladní - na suché kůži totiž krém ulpívá víc, a tak by se tam vytvořily tmavší skvrny, proto musí pryč. Po peelingu kůži ještě zvláčněte tělovým mlékem - i to je ale potřeba potom osprchovat.

3) Použijte rukavice

Ideální je nanášet samoopalovací přípravky v tenkých latexových rukavicích. Pokud se vám produkt dostane na nehtová lůžka, zůstane tam dost dlouho a nenaděláte s tím nic. Nevyzpytatelná je ale i kůže dlaní.

4) Proveďte test

Krém nejprve vyzkoušejte na malou část těla, ať zjistíte, jestli vám jeho odstín vyhovuje. Pro začátek je lepší vyzkoušet světlejší přípravek - ztmavovat můžete vždycky. Také se tak vyhnete nepříjemným flekům a zjistíte, zda vám krém nezpůsobí nějakou alergickou reakci.

Samoopalovací produkty:

5) Precizně nanášejte

Krém nanášejte na úplně suchou kůži, snažte se nezpotit, a pro jistotu ho neaplikujte v koupelně, kde je plno páry. Postupujte od chodidel směrem k břichu, hrudníku a pažím. Nezapomeňte ani na kousíček těla, tedy ani na podkolenní jamku, podpaží a boční stranu prsou, pořádně krém rozetřete na krku, záda natřete všude tam, kam dosáhnete. Vyhněte se ploskám nohou a zvláště patám, ale i místům mezi prsty. Nakonec zbývají ruce, které jste měli v rukavicích. Prsty a dlaně stejně jako nárty a klouby nanášejte jen zlehka a použijte slabou vrstvu krému.

6) Chvíli vydržte

Nátěr nechte zaschnout alespoň hodinu. Po každé aplikaci si pořádně umyjte ruce. Pokud nepoužíváte rukavice, je potřeba si ruce drhnout během aplikace každé dvě až tři minuty, aby na nich přípravek nezhnědl. Se sprchováním a koupáním počkejte pět až osm hodin. Samoopalování vydrží asi deset dní, ale barvu můžete udržovat aplikací tenké vrstvy jednou týdně.

7) Jak je to s obličejem?

Někdo si obličej nenatírá vůbec a raději se potom spolehne na make-up, BB krém nebo tónovaný krém. Pokud ale chcete mít pár dní „klid“, vybírejte přípravky přímo určené na tvář - mají lehčí konzistenci a neucpávají póry.

Extra tip: Jak odstranit skvrny?

Pokud by se vám přece jen při procesu někde objevily tmavé skvrny, pomoc je naštěstí celkem jednoduchá: Vezměte obyčejný peroxid vodíku, naneste ho na vatový tamponek, a tím jednotlivé flíčky potírejte. Za pár vteřin by měly zmizet. Stejně účinná je i citronová šťáva.

Zaostřeno na obočí: Největší trendy roku 2021

elle.cz