Co když vaši pleť ničí kosmetika: Na co si dát pozor?

 

Odličovací ubrousky

Pro pleť mohou být při dlouhodobém používání příliš agresivní. Jednak mohou mechanicky narušit ochrannou bariéru pleti, která je pak náchylnější k podráždění, začervenání nebo tvorbě pupínků. Příliš jí neprospívá ani parfemace, kterou v sobě ubrousky často mají. Výsledkem je třeba i to, že make-up na tváři hůře drží. Vůbec nejhorší je potom používat vlhčené ubrousky, ať už klasické nebo dětské, které nejsou na odličování určené. Smyjí totiž jen minimum líčení, a jeho zbytky na kůži zůstávají a zanášejí póry a způsobují další nedokonalosti.

Co s tím: Používejte ubrousky jen na cestách, nebo když máte hodně silný make-up a po použití ještě opláchněte obličej vodou a ošetřete krémem. Nejsou však vhodné pro každodenní používání.

Make-up s SPF

Je velmi dobře, že pleť chráníte před slunečním zářením, a make-up s ochranným faktorem je dobrým pomocníkem. Je však spíš určen na každodenní ochranu, běžný pracovní den, kdy jen přeběhnete do kanceláře, na schůzku a zase domů, ale nejste přímému slunci dlouhodobě vystavena. V takovém případě, tedy například na víkendové procházce, samozřejmě na dovolené u moře nebo na horách, už to může být málo. Možná se přímo nespálíte, ale zaděláte si přinejmenším na pigmentové skvrny i rychlejší tvorbu vrásek.

Co s tím: Pokud víte, že budete pobývat delší dobu na silném slunci, místo nebo kromě make-upu s SPF tvář ošetřete ještě klasickým opalovacím krémem. Ideálně by měl obsahovat filtr proti UVA i UVB záření. Krém se přitom aplikuje pod make-up.

9 způsobů, jak se přes noc zbavit nepříjemného pupínku

elle.cz

Matná rtěnka

Matná rtěnka je na jednu stranu skvělá věc - dobře vypadá, dlouho drží. Jenže zároveň rty hodně vysušuje. Její složení totiž obvykle obsahuje méně olejů, a tak pokud máte sklony k věčně suchým rtům, matná rtěnka vám hydrataci rozhodně nezajistí. Spíš naopak.

Co s tím: Aplikujte nejprve balzám na rty a přes něj klidně klasickou výživnou rtěnku nebo tónovaný balzám, a až nakonec tu matnou, spíš pro její finiš než barvu, abyste ji nemuseli nanášet ve velkém množství. Díky vrstvení bude mezi matnou barvou a rty dostatečná bariéra. Ideálně nepoužívejte matnou rtěnku každý den.

Voděodolné krémy s SPF

Některé opalovací krémy slibují, že vydrží na kůži dlouhé hodiny nebo rovnou celý den, přestože se koupete, potíte, utíráte ručníkem. Jenže zároveň to znamená, že pod nimi pokožka příliš nedýchá, nemá kam odvádět pot a bakterie v něm usazené. To vede k podráždění kůže a vzniku zánětů.

Co s tím: Mnohem šetrnější k pleti je používat klasické krémy proti slunci, které nanesete po každém koupání znovu.

Voděodolná řasenka

Z principu jde odlíčit obtížněji než klasická řasenka, proto se stává že zbytky voděodolného líčidla na oku zůstávají, pomalu ucpou folikul chloupku, a výsledkem je, že řasa vypadne.

Co s tím: Abyste vypadávání předešli, nepoužívejte voděodolnou řasenku každý den, ale jen když je to opravdu nezbytně třeba. Ujistěte se také, že váš odličovací přípravek je přímo určen na odstraňování voděodolných líčidel.

Klára Pokorná: Úzkost jako dar

elle.cz