Extrémy v plastické chirurgii: Co je autentické, není přehnané?

Neopravovat, zdokonalit

Estetická chirurgie se dříve převážně specializovala na to, co se přírodě nepovedlo nebo na čem se podepsal čas. Velký nos, malá nebo povislá prsa, stárnoucí rysy v obličeji a padající víčka. To byly hlavní důvody, proč se lidé svěřovali do rukou plastických chirurgů. S dozráváním generace Z a rozmachu sociálních sítí se stále častěji stává, že do ordinací přicházejí klienti s fotkou oblíbeného influencera a požadavkem úpravy podle jeho vzhledu. Nechtějí opravit nevyhovující. Chtějí to, co je dobré, udělat dokonalým.

Dokonalost vs. nespokojenost

Dokonalost je vnímána rozdílně. Stále častěji chirurgové slýchají požadavky na miniaturní nosík, extrémně velké rty nebo poprsí, nereálně úzký pas nebo abnormálně tvarovaný zadek. Lehké vylepšení následuje další a pak další, až klient získá extrémní míry nebo podobu. S takovými pacienty to není jednoduché. Podle odborníků jsou tito lidé stále nespokojení. Chtějí pořád více a pokud je jeden chirurg odmítne, vymění ho. A hledají tak dlouho, až najdou kliniku, kde jim na další úpravu kývnou. Zkušený plastický chirurg většinou před podobnými zákroky varuje a prostě je nevykoná.

Mohlo by se vám líbit

Buccal Fat Removal aneb vypadáš, jako bys nejedla

Světem hýbe nový zákrok z oblasti plastické chirurgie: Buccal Fat Removal, který umí z kulatých tváří vysochat ostře řezané rysy jako z obálky časopisu. Chcete je?
elle.cz

Co už je extrémní?

Zřejmě neexistuje plastický chirurg, který by klienta nutil do extrémních operací. Nestává se, že by žena chtěla prsní implantáty velikosti 350 ml a na nátlak lékaře zvolila 1000 ml. V drtivé většině případů je to naopak. „Klientka si přeje 1500 ml a já se snažím dosáhnout co nejmenšího kompromisu. Ve své vlastní praxi jsem provedl řadu extrémních výkonů, ale nikdy ne hned po první konzultaci. Jedna z posledních extrémních klientek naléhala přes půl roku, než jsem pochopil, že to skutečně myslí vážně a pro její spokojenost je to výkon zásadní,“ popisuje MUDr. Ivan Justan z pražské kliniky Mediestetik. Naráží tak na to, že pro zhodnocení konkrétního požadavku a výkonu je naprosto zásadní, aby lékař pochopil pacienta, jeho měřítka, jeho kontext a jeho vnímání. Že co se jednomu může zdát extrémní, může pro druhého být naprosto přirozené. „V očích té konkrétní pacientky nešlo o žádný extrémní výkon. Kolem ní se vyskytuje mnoho extrémních žen. Pro takové klientky to žádné mimořádné výkony nejsou, pro ně je to standardní požadavek,“ dodává Justan.

Potřeba, nebo extravagance?

A právě v tom tkví jedna z nejdůležitějších úloh plastického chirurga. Měl by mít nejen skvělou kvalifikaci a na kontě spoustu úspěšných operací, ale každému klientovi správně vysvětlit průběh i rizika celého výkonu a především – s čím bude muset pacient do konce života žít. Naprosto zásadní je empatie a individuální přístup ke každému klientovi. „Dobrý lékař musí umět rozpoznat autenticitu požadavku klienta. To znamená, jestli jeho požadavek vychází z jeho vlastního nitra nebo z rozmařilosti nebo extravagance,“ upřesňuje zkušený lékař. Příkladem mohou být transgender operace. Před 20 lety přicházeli na operaci klienti různého věku a jen zřídka to bylo hned po dosažení plnoletosti. Otázka změny pohlaví byla extrémní. „Dnes je spíše výjimkou klient starší 20 let a široká veřejnost má o transgender problematice neskutečně mnoho informací. Požadavek na změnu pohlaví už není považován za extrémní, ale za oprávněný,“ osvětluje MUDr. Justan.

Mohlo by se vám líbit

Estetická turistika: Proč Češky vyrážejí za plastikami do ciziny?

Donedávna byla Praha cílem turistek toužících nejen spatřit proslulé památky, ale především vylepšit svůj zevnějšek. Plastické operace jsou tady o polovinu levnější než v zahraničí. V posledních letech se situace mění a i Češky začínají cestovat za krásou do ciziny. Kam směřují nejčastěji a proč tomu tak je?
elle.cz

Odpovědnost pacienta

Pro každého, kdo se rozhodne podstoupit plastickou operaci, je důležité vědět, že s následkem svých požadavků a podle nich upraveného těla bude muset žít on, ne lékař. A nést za to odpovědnost. To vyžaduje vyzrálost klientovy osobnosti. Pokud je zdůvodnění rozumné a vychází skutečně z dlouhodobých potřeb, pak je na místě být shovívavý a pomoct tento sen splnit.„Pokud bych byl architekt, chtěl bych stavět ty nejvyšší mrakodrapy. Z mého pohledu je mrakodrap extrémní stavbou, která vyžaduje precizní naplánování, dokonalou souhru celého týmu a dlouholeté zkušenosti v oboru. A hlavně dostatečně bláznivého, ale zejména zodpovědného investora, který si je vědom, do jakého rizika jde. Proto nepovažuji extrémní výkony u zodpovědných klientů za nemorální,“ obhajuje provedení extrémních zákroků lékař.

Extrémnost podle módy

Extrémnost se také mění v čase. Volba velikosti implantátů před 10 lety byla úplně jiná, než dnes. Nad velikostí prsou nejslavnější plavčice všech dob Pamely Anderson, svého času považované za přehnanou, by se dnes už nikdo nepozastavil. Módní trendy se mění a přispívá k tomu uvolněnost a otevřenost dnešních generací. I čeští plastičtí chirurgové posouvají své hranice, ale přesto kladou důraz na to, aby se pod výsledek své práce mohli podepsat a aby byl pro pacienta lichotivý a únosný. Je tak stále ještě spíše výjimkou vidět extrémní úpravy. Za těmi se stále ještě ti, kteří je požadují, vydávají do ciziny.

Mohlo by se vám líbit

Generace plastic people

Bella Hadid, Kylie Jenner, Meghan Markle a další. Není jim ještě ani čtyřicet a už za sebou mají nejednu plastickou operaci. Možná se vám to bude zdát šílené, ale plastika je v kurzu u stále mladších lidí. Mileniálové se nebojí využívat kosmetických procedur, aby získali tvář a tělo, po jakých touží.
elle.cz

Zdroj: Autorský článek