7 typů odpočinku: Najděte rovnováhu ve své relaxaci

Koncept sedmi druhů odpočinku představila světu lékařka Saundra Dalton-Smith ve své knize Sacred Rest. Podle ní svou vlastní regeneraci potřebují všechny oblasti, ve kterých můžeme pociťovat vyčerpání. Pro každou oblast vypadá regenerace jinak, a zaměříme-li se pouze na spánek, jenž je v první řadě fyzickým odpočinkem, zanedbáme další odpočinkové deficity, které prosí o naši pozornost.

Spánek je pro naše fungování klíčový, o tom není pochyb. Není však synonymem pro odpočinek. A právě naplnění všech aspektů odpočinku je cestou k vysoce kvalitnímu spánku. Jakmile docílíme uklidnění našich smyslů, emocí a ducha, je pro naše tělo jednoduší proplout do těch nejhlubších a nejsilněji regeneračních fází spánku.

Fyzický odpočinek

Fyzický odpočinek má dvě neopominutelné složky – aktivní a pasivní. Pasivním fyzickým odpočinkem je právě již zmíněný spánek. Aktivní složku představuje například jóga, protahování nebo masáž. Vaše starosti se ukládají ve vašem těle a nedostatek aktivní formy odpočinku vám může způsobit bolesti a pnutí ve svalech. Tento typ regeneračních aktivit vás zbaví napětí v těle. Mimo jiné z nich benefituje i váš krevní oběh a lymfatický systém.

 

5 tipů na relax od vlivných a slavných. Jak tráví neděli hvězdy?

elle.cz

Mentální odpočinek

Trpíte výpadky paměti, nemůžete se soustředit nebo neumíte zastavit rozvířený proud neposedných myšlenek před spaním? Deficit mentálního odpočinku postihuje nejednoho z nás. Přichází ruku v ruce s rychlostí dnešního života a přílišným množstvím vjemů a informací, které denně vstřebáváme. Proto radíme: zpomalte a uzemněte se. Běžte na procházku do přírody, poslouchejte zpěv ptáků a šum větru. Odložte mobil, vypněte televizi a nechte váš mozek pročistit svůj „inbox“, který překypuje nezpracovanými myšlenkami. Nejenže se vám výrazně zlepší kvalita spánku, pracovní výkon i produktivita, ale uvidíte věci jasněji a vaše hlava vám bude připadat o něco lehčí.

Smyslový odpočinek

S rychlostí dnešního technologického světa plného nejrůznějších stimulů souvisí i smyslové přetížení. To se často projevuje naší podrážděností, úzkostí a pocitem nepohodlí. Cestou ven je dle Dalton-Smith koncept záměrných momentů smyslové deprivace. Vypněte si upozornění, zavřete oči a odpočiňte si v tichém, zatemněném prostředí. Další cestou může být postupná koncentrace na jeden smysl po druhém. Rušný den zakončete například sprchou při svíčkách, bez jakékoliv hudby a vnímejte jen teplou vodu dopadající na vaše tělo.

Emoční odpočinek

Emoční únava často dopadá na lidi, ve kterých se kumulují emoce držené pod pokličkou. Emoční odpočinek se tudíž nese v duchu autenticity. Klíčový je čas strávený ve společnosti lidí, se kterými se cítíte svobodně, bezpečně a můžete se bavit o svých pocitech zcela upřímně. To zahrnuje i docházení na terapii. Jde zkrátka o zdravý průchod emocí a prostor a možnost být sám sebou.

Únava, deprese, špatná pleť. Na vině může být spánek

elle.cz

Sociální odpočinek

Každý občas pociťujeme, že je naše sociální baterka v červených číslech. Jakým způsobem ji dobijeme, je už na nás. Jednou máme chuť být o samotě bez jakýchkoliv sociálních interakcí. Jindy uvítáme společnost blízkého, který nás dobře zná, nic od nás v tu chvíli nepotřebuje a nemáme v jeho přítomnosti nutkání udržovat konverzaci za každou cenu. Podstatné je rozeznat lidi, kteří nás energií dobíjejí od těch, kteří nám ji berou.

Tvůrčí odpočinek

Ačkoliv to tak klamavě působí, tento typ regenerace neplatí pouze pro umělecké duše. Každý z nás se potýká s problémy, k jejichž řešení je potřebná kreativita. A každého někdy potká tvůrčí blok. Kreativní regenerace má jednu jedinou zásadu: obklopit se inspirací, aniž by vás soužil tlak něco tvořit. Udělat si výlet do hor, nebo zaplnit pracovní místnost květinami. Obdivovat umění na výstavě, nebo si vylepit vaše oblíbená díla na zeď u pracovního stolu. Může to být četba knihy i procházka parkem. Jde o ocenění krásy v jakémkoliv měřítku a jakékoliv podobě.

Duchovní odpočinek

Duchovní odpočinek může být přirozeným lékem pro ty, kteří pociťují vnitřní prázdnotu, lhostejnost a postrádají účel. Souvisí totiž s potřebou sounáležitosti a přijetí. Tento způsob odpočinku je velmi individuální. Někdo najde hlubší smysl v meditaci, někdo v přírodě či umění, někdo v modlitbě a někomu poslouží zapojení do místní komunity a dobrovolnických prací.

Slovy lékařky Dalton-Smith je odpočinek bezpečnou, účinnou a nejméně používanou alternativní terapií bez chemikálií, kterou máme k dispozici. Je to forma sebepéče, kterou vám nic na světě nenahradí.Praktikovat ji v rámci našeho denního režimu je mnohem snazší, efektivnější a úspornější nežli se během několika měsíců vyčerpat do poslední kapky, a poté vyrazit na týdenní dovolenou k moři. Zkuste se zamyslet, který odpočinkový deficit vás právě tíží a vymezit si pár desítek minut na dobití baterek. Vaše tělo vám poděkuje.

Spíte málo? Riskujete depresi

elle.cz

Zdroj: Psychology Today, goop.com, ideas.ted.com, mariashriver.com