Begginers guide to meditation: Naučte se pracovat se svou myslí

 

Pojďme už jednou provždy vyvrátit mýtus, že meditace je jen pro nejvyšší duchovní guru. Může ji zvládnout kdokoliv, a to v každodenním režimu. Stačí si najít 10-15 minut denně. Tak dlouho totiž obvykle trvá.

Meditace je jakousi terapií, která uvolňuje a tiší mysl, což následně vede i k relaxaci celého těla. Jedná se konkrétně o stav, v němž se člověk zaměřuje na sebe samého. Roli zde hraje pozornost, soustředění a představivost, pomocí kterých prochází jedinec svými myšlenkami a pocity a jejich prostřednicvím dochází k onomu uvolnění. Díky tomuto základu poté lépe zvládá stres a dokáže dokonce i zmírnit svou bolest. 

Vzhledem k tomu, že meditace pomáhá zejména se zvládáním stresu a v této době ho není zrovna málo, mohlo by se zdát, že není třeba ani předkládat další důvody, proč ji praktikovat. To je ovšem omyl. Meditace je prospěšná také v oblasti zdraví (potlačování migrén, chronických bolestí, snížení úzkostných a depresivních poruch, schizofrenních poruch a posttraumatické stresové poruchy), zvyšuje emoční inteligenci, produktivitu, pocity štěstí, sebelásku a ve výsledku i zlepšuje mezilidské vztahy.

A jak na to? Existuje mnoho typů meditací a návodů, jak na ně. My vám na začátek ovšem přinášíme dva základní druhy – klidnou (pro ty, co se rádi zastaví a jsou rádi sami) a dynamickou (pro ty, co se zastavit jen tak nedokáží).

Myjete si během pandemie ruce? Nezapomínejte také na svou duši

elle.cz

Klidná meditace

Klidnou meditaci zahájíte tak, že si najdete příjemné místo a obklopíte se věcmi, které máte rádi. Někdo si lehne na zem, jiný se schoulí pod deku na gauči, a pokud se cítíte dobře v pracovně, není problém. Důležité je, abyste byli bezpečí. Pokud stojíte o „magičtější atmosféru“, můžete si zapálit svíčky, vonné tyčinky, nebo si pustit relaxační hudbu.

Poté se uvelebte do vámi preferované pozice a nechte tělo, ať se úplně uvolní. Můžete přitom postupovat od prstů na nohou až po temeno hlavy a postupně povolovat tenzi v jednotlivých částech těla. Vnímejte svůj dech, jeho lehkost a pravidelnost, zvedání a klesání hrudníku a nechte ho vstoupit do vašeho organismu k jednotlivým orgánům.

Následně se nechte unášet energií hudby (nebo ticha – což je pro někoho ovšem těžší) a zaměřte se na představy, které jsou vám příjemné. Své myšlenky můžete přemístit například k přírodním elementům, jako je voda, oheň, vítr, které mohou zničit negativní energii (spálit, odnést, odfouknout), ale zároveň vám mohou svou energii dát. Můžete myslet ale na cokoliv, co vás napadne a co máte ráda – hory, lesy, moře, létání, běh… Tato klidná meditace se nazývá neřízená, jelikož si ji vede člověk sám.

Existuje ovšem také meditace řízená, v níž se necháváte někým vést. Probíhá-li doma, opět si najdete příjemné místo a vytvoříte si v něm milou atmosféru. Vyberete si mentora, jehož hlas je vám příjemný, a následně si pustíte namluvenou meditaci podbarvenou hudbou, v níž vám budou udělovány instrukce, co dělat. V dnešní době jich je mnoho například na YouTube či Spotify. Za doporučení stojí například meditace psycholožky a psychoterapeutky Alžběty Protivanské, ale skvělá je i aplikace Headspace, jejíž guide najdete nyní i na Netflixu.

 

 

Po klidné meditaci je důležité, aby se člověk vracel do reality postupně. Aktivujte tedy nejprve jednotlivé části těla předtím, než se zvednete. Často se stává i to, že lidé usnou. Pokud se to stane i vám, nemusíte se však znepokojovat. Úkolem meditace je najít rovnováhu mezi soustředěním a relaxací, a to není snadné. Docílit toho můžete pouze praxí.

10 top pilates lekcí, které najdete na Youtube

elle.cz

Dynamická meditace

Ne každý vydrží v klidu ležet a být sám se sebou. Pro tyto typy lidí je skvělá takzvaná dynamická meditace, která probíhá za pohybu (ať už se jedná o běh, jízdu na běžkách či na kole). Zde si tedy nemusíte vytvářet žádné příjemné místo, stačí vyjít ven, začít se hýbat a vnímat své okolí. Zaměřte se na proudění vzduchu, sněhové vločky, křupání sněhu pod nohama, chlad vstupující do vašeho těla a teplo ze slunce. Pohyb, ať je jakkoliv rychlý, totiž odbourává blokády v mysli i v těle. Myšlenky se soustředí na jiné věci než na problémy, které přináší každodenní život, a díky pohybu se v těle uvolní endorfiny nazývané také hormony štěstí. A tak si i tělo paradoxně odpočine. Stres, problémy, hledání jejich řešení, neustálé uvažování nad tím, co člověk musí, ho tíží, ale když se při pohybu zaměří na věci okolo sebe a ne na své starosti, znovu se nastartuje.

Tímto typem meditace se velice intenzivně zabýval indický duchovní učitel Osho, který metodu vyvinul.

Na závěr je také důležité zmínit, že klidná i dynamická meditace je úzce spjata s jógou, která představuje celistvý systém pomáhající k odbourávání psychických bloků a v nastavení lidských hodnot. Zaměřuje se na tady a teď, při čemž posiluje a protahuje tělo. Jejím cílem je harmonie duše a těla. Při výkonu jógy se tak můžete ztrácet ve svých myšlenkách a zažívat dynamickou meditaci. Na konci lekce je však obvykle praktikována také klidná řízená meditace, a to z toho důvodu, aby se tělo zklidnilo a vše, co během cvičení jógy bylo nastartováno, došlo až do konce nervových vláken.

Objevte s námi sílu přítomného okamžiku, mindfulness a meditace

elle.cz