Čistota půl zdraví?

Kdo nechce umřít ve špíně, nakonec uklidit musí, i když představy o tom, jak vypadá uklizená domácnost, se mohou u každého z nás diametrálně lišit… Druhý extrém, tedy úzkostlivá čistotnost, může být ovšem škodlivější než bordelářství. Jaká jsou pro a proti úklidu a jak ho provádět šetrně?

Imunita versus alergie
Je prokázáno, že přehnaná hygiena je spíš na škodu než k užitku. Platí to zejména pro malé děti – když se pohybují v úzkostlivě čistém až sterilním prostředí, může to vést ke vzniku alergií, respektive k oslabení imunitního systému dítěte. Imunitní systém se vytváří hlavně v raném dětství (do pěti let), takže v té době je dobré nebránit dítěti například v přirozeném kontaktu se zvířaty, neizolovat ho z kolektivu při prvním zakašlání a doma neuklízet tak, že by se z podlahy dalo jíst. Podle lékařů je důležité trénovat imunitní systém dítěte tím, že mu umožníte umírněné setkávání s viry a bakteriemi. Podle výzkumů vyrůstalo 25 % alergických dětí ve sterilních domácnostech a jen 4 % v domácnostech se zvířaty.

Zelený úklid
Přestože nás výrobci čisticích prostředků přesvědčují, že čím agresivnější prášek, pasta nebo sprej, tím lepší, tak jednoduché to zdaleka není. Často stačí věnovat úklidu víc pozornosti, používat šetrnější prostředky, a výsledkem bude nejen čistota vašeho bytu, ale i vašeho těla a životního prostředí. Vše spolu totiž souvisí. Látky obsažené v čisticích prostředcích nezmizí jako mávnutím kouzelného proutku poté, co je spláchnete do záchodu. Dostávají se nejen do vzduchu a půdy, ale také do čistíren odpadních vod a dále do potoků, řek a jezer.
Zelený nebo ekologický úklid neznamená žádný návrat k valše a praní v potoce. Naopak. Sice se obrací k některým tradičním technikám, zároveň ale využívá moderních technologií. A také výrazně šetří vaši kapsu. Na rozdíl třeba od potravin totiž v úklidu většinou neplatí, že bio je dražší než běžné prostředky. Navíc je vhodnější pro alergiky, protože neobsahuje tak agresivní chemické prostředky.

Zázračné mikrovlákno
Utěrky z mikrovlákna, někdy nazývané také švédské, jsou šikovné v tom, že dokážou odstranit nečistoty z hladkých a lesklých povrchů a umějí na sebe navázat nejen vodu, ale i mastnotu. Podle testů se při používání utěrek z mikrovlákna ušetří až 80 % čisticích prostředků.

Pro co do drogerie?
Ekologických pracích prášků a dalších čistících prostředků je na našem trhu celá řada a koupíte je i v klasických drogeriích. Jsou to např. značky Ecover, Sodasan, Frosh, Excel a další.

Chytré tipy
Ocet: Jeho roztok vyčistí mnohé. Vyzkoušejte ho, než se rozhodnete pro drastičtější prostředek.
Soda: Klasická kuchyňská soda také dobře poslouží. Pokud ji smícháte s trochou octa, můžete vzniklou pastu použít k čistění vany, sprchy, dřezů, trouby nebo keramických povrchů… Dobrá je také na odstranění zápachu z myčky, trouby nebo lednice – stačí nasypat a nechat působit a pak odstranit.
Přírodní vonné esence: Ty anebo svazek sušených bylin udělají na vašem WC podobnou službu jako různé aromatické kostky či gely.
Prevence: Nečekejte, až se ucpe odpad, ale při prvních potížích použijte odsávací zvon nebo zlobivou trubku propláchněte směsí octa, sody a horké vody. Tento postup je pro životní prostředí šetrnější. Silné louhové čističe např. rozežírají potrubí. Jednou týdně prolijte odpad v kuchyni horkou vodou.
Jak na skvrny?
Žvýkačku z oblečení odstraníte, když ji necháte zmrazit v lednici (nebo na ni položíte kousky ledu) a po ztvrdnutí opatrně odstraníte nožem. Skvrny od make-upu nebo rtěnky z bavlněného či syntetického trička setřete pleťovou vodou nebo alkoholem a vyperte, na vlnu a hedvábí použijte alkohol (opatrně skvrny vytřete).

Kam dál? S šetrným úklidem vám poradí Ekologický institut Veronica, stránky Ekoživot nebo Ekolist.