CVIČTE TAK, ŽE TO NIKDO NEPOZNÁ

Určitě to znáte: včera jste ani nestihla jógu, v práci nevíte, kam dřív skočit, a do toho všeho vás rozbolí hlava. Poradíme vám, jak získat zpět ztracenou kondici tak nenápadně, že si toho vůbec nikdo (ani šéf) kolem vás nevšimne.

Pohodička za stolem

Sedavý způsob života je sice pro většinu z nás otravný, ale málokdo se mu – alespoň v práci – dokáže vyvarovat. Prospěje vám, když si během dne trochu zacvičíte. A pokud to zrovna není na místě, cvičební sestava je tak nenápadná, že při ní klidně dál můžete sledovat monitor počítače.

  1. Natáhněte nohy pod stůl, paty nechte opřené o podlahu a střídavě protahujte pravou a levou špičku co nejvíce dopředu. Rozproudíte lymfatický oběh a předejte vzniku celulitidy.
  2. Střídavě zvedejte nataženou pravou a levou nohu. Zkuste opakovat každou nohou tři série po deseti zdvizích. Báječně si posílíte přední stranu stehen. Mezi každou sérií si trochu odpočiňte, třeba vyřiďte krátký telefonát nebo si postavte na čaj.
  3. Posaďte se s nohama pokrčenýma do pravého úhlu, trup a hlavu držte vzpřímeně. Ruce zatněte v pěst a položte je na židli těsně vedle vašich hýždí. Postupně se zvedejte na pažích a ve výdrži zůstaňte deset až patnáct vteřin. Snažte se tlačit lokty dozadu a lopatky k sobě.

    Opakujte 4–7 krát s dvouminutovými pauzami. Posílíte zápěstí, paže a problematické mezilopatkové svaly, které trápí většinu lidí připoutaných k počítači.

Prstová jóga

Do prstů směřují energetické dráhy spojené s orgány celého těla. Najdeme v nich přes čtyři tisíce nervových zakončení. Jemný tlak na konečky prstů má blahodárné účinky, a vy tak můžete udělat něco pro své zdraví třeba při čekání na poradu. Zkuste každý cvik zvládnout na pět hlubokých nádechů a výdechů.

  • Proberte se: Spojte konečky palců, ukazováčků a prsteníků. Jemně tlačte proti sobě. Prostředníčky a malíčky vztyčte silou do výšky. Brzy pocítíte příval energie.
  • Soustřeďte se: Propleťte všechny prsty kromě prostředníků, které spojíte a vytrčíte nad ostatní prsty. Veškerou pozornost věnujte místu, kde se prostředníky dotýkají, a zkuste se tudy imaginárně nadechovat.
  • Narovnejte se: Palce vložte do dlaní, ohněte přes ně ukazováky. Ruce se vzájemně dotýkají zbývajícími prsty. S nádechem tlačte lokty proti sobě, s výdechem uvolněte.

A to nejlepší nakonec…

Kegelovy cviky neboli posilování pánevního dna

Jde o jeden z nejprospěšnějších cviků, který můžete provádět opravdu kdekoli. Je nesmírně účinný, a přitom jednoduchý. Zlepší váš požitek ze sexu, pomůže s poporodními obtížemi, harmonizuje metabolismus celého těla, a hlavně vás může zbavit chronických bolestí hlavy.

Pokud máte jen mlhavou představu, co jsou svaly pánevního dna, zkuste si představit, že zadržujete potřebu ‚na malou‘. Svaly, které zabírají, jsou totožné s těmi, které se stahují při orgasmu. Stahujte je na deset vteřin třikrát za sebou.

Tento cvik, který americký gynekolog Arnold Kegel vymyslel už v 50. letech, provádějte třikrát denně. Během čtyř týdnů pocítíte velký rozdíl.

EBC promo