Fenomén jménem přerušovaný půst: Jak na něj a čemu se vyvarovat?

Buď ho milujete, nebo nechápete. Nic mezi tím. Půst se může jevit jako trend dnešní doby, ovšem je součástí světových náboženství, jako islámu nebo křešťanství, už po celá staletí. Naše těla byla vyvinuta, aby byla schopna vydržet bez potravy hodiny, dokonce i dny. Pro některé z nás naprosto nepředstavitelné, že. Přerušovaný půst však spočívá v tom, že část dne hladovíte a další část jíte. Neznamená to, že ve chvíli, kdy jíte, jíte opravdu stále a celou dobu. Máte rozdělený den na fáze a máte omezený čas, během kterého můžete jíst. 

Jaký je nejlepší přerušovaný půst?

Okénka

Nejznámější okénko je rozložení 16/8, kdy 16 hodin máte půst a 8 hodin ze dne můžete jíst. Pro někoho, kdo je zvyklý jíst celý den, to může být šok. Nezačínejte s tím tedy drasticky, na tělo se musí pomalu a vy máte s postupným zaváděním nových návyků větší šanci si tento zvyk udržet. Další možné varianty jsou i okna 12/12, 18/6 nebo 20/4.

5+2

Režim 5+2 znamená, že dva dny v týdnu máte úplný nebo téměř úplný půst, zbylých 5 dní se stravujete dle vaší aktuální potřeby. 

Střídavý půst

V tomto případě jíte jen každý druhý den. V postní den by váš příjem neměl přesáhnout 500 kalorií. Základem úspěchu je hlavně fakt, že můžete obden jíst své milované jídlo. Kouzlo spočívá také v jednoduchosti půstu – nemusíte sledovat, zda jíte proteiny nebo tuky, není zde žádné omezení. I tak ale dbejte na vyváženou stravu plnou kvalitních živin.

Gwyneth Paltrow je kvůli své dietě pod palbou kritiky

elle.cz

Jaké jsou benefity přerušovaného půstu?

O pár kilo lehčí

Při půstu dochází v těle k mnoha změnám a jedním z nich je u mnohých úbytek váhy. To bývá také nejčastější motivací lidí, proč s půstem začínají. Máte méně času, kdy jíte a můžete snížit příjem kalorií. Při půstu nedostatek jídla způsobí, že tělo začne přirozeně odbourávat tukové zásoby, ovšem svaly zůstávají. Metabolismus vám pomůže především s odbouráváním tuků.

Navždy mladá

Pro mnohé asi nečekaný benefit přerušovaného půstu je jeho vliv na dlouhověkost. Při půstech se buňky nemusí neustále zabývat trávením a zpracováním velkého množství živin, ba naopak mají možnost se opravovat a čistit. To může mít pozitivní vliv na jejich životnost a tím i na zpomalení procesu stárnutí.

Hladina cukru je v rovnováze

To, co jíme ovlivňuje naši hladinu cukru. Půstem se zvyšuje citlivost buněk na inzulin a tím se snižuje hladina cukru v krvi. Nemáte po jídle takové výkyvy nálady a vaše nálada je hezky v rovnováze. 

Možné snížení inzulínové rezistence

Inzulinová rezistence znamená, že naše buňky jsou rezistentní, tedy méně citlivé na inzulín. Inzulinová rezistence může způsobit vznik hyperglykémie, Alzheimerovy choroby, kardiovaskulárního onemocnění, obezitu nebo vysoký krevní tlak. Alzheimerova choroba je v dnešní době velmi rozšířeným onemocněním a přerušovaný půst má ochranný efekt i na nervové buňky a může být účinným nástrojem v boji právě proti vzniku této nemoci. 

Boj proti oxidativnímu stresu

Jedna ze strategií, jak bojovat s oxidativním stresem, je právě přerušovaný půst, díky kterému je naše tělo více odolné.

Flexitariánství jako životní styl. Stravování, které celebrity milují

elle.cz

Jak s přerušovaným půstem začít?

Přerušovaný půst rozhodně není pro každého. Pro někoho je představa, že určitou část dne nebude moci jíst, nepředstavitelná. Jinému může přerušovaný půst vyhovovat, dodat energii i dobrou náladu. Každý jsme jiný a vyhovuje nám něco jiného. Proto nekoukejte na vaši oblíbenou známou osobnost nebo kamarádku, jak to dělá ona, ale přizpůsobte si tento stravovací režim sami sobě, pokud ho chcete vyzkoušet. I když tento trend neudává, co byste měli jíst, neznamená to také, že v otevřeném stravovacím okně budete konzumovat, co vám přijde na oči. Snažte se proto i nadále stravovat zdravěji a s rozumem. Pijte hodně vody a nepřetěžujte se. Pro někoho, kdo je zvyklý jíst pravidelně denně několik porcí, může být půst velký šok. Přejít jen na pár porcí může znamenat nedostatečný příjem jídla a může vést až k záchvatovitému přejídání. Myslete na to, že každému z nás vyhovuje něco jiného. Nemá cenu se nutit do něčeho, co vám nesedí. 

Princip stravování OMAD: Zázračná dieta nebo škodlivý trend?

elle.cz

Na co si dát pozor

Přerušovaný půst se například nedoporučuje vrcholovým sportovcům, osobám s velmi náročnou fyzickou prací nebo těm, kdo trpí psychickými problémy. Jde totiž o velký zásah do denního režimu i jídelníčku. Naprosto nevhodný je pro těhotné a kojící ženy, které mají větší spotřebu energie, a pro diabetiky, kteří musí potravu přijímat pravidelně. Pokud se cítíte unavení až vyčerpaní, něco je špatně. Pokud chcete do svého životního stylu občasný půst zařadit, dbejte na zařazení zdravých, hodnotově výživných potravin do vašeho jídelníčku. Pestrá a vyvážená strava je klíčem nejen k zdravému tělu, ale i duchu, na to nezapomínejme. Přerušovaný půst může být jednoduchý způsob, jak podpořit metabolismus a boostnout vaše zdraví. Nezbytné je však provádět ho správně, na míru vašim potřebám a dennímu režimu.

Jak na přerušovaný půst? Kdy jíst a co?

elle.cz

Zdroj: Healthline, Health.com