Jógou proti stresu a negativním emocím

Klíčem k emocionální úlevě v jógové praxi je práce s dechem a pohybem, která pomáhá uvolňovat napětí v těle. Oblast hrudníku, zejména svaly v této oblasti, je potřeba posilovat a protahovat. Možnost volného dýchání je důležitým klíčem pro podporu správného toku energie a stejně tak i emocí.

Jak spolu souvisí jóga a naše emoce?

Pokud náš hrudník – můžeme hovořit také o hrudníku jako o srdci – není dostatečně otevřený, veškeré emoce ukládáme dovnitř sebe a nemáme šanci je jakkoliv ventilovat. Zavřený hrudník často vzniká z jednotvárného pohybu jako je například dlouhé sezení u počítače. Zavřený hrudník pro nás tedy může znamenat shromažďování negativních emocí i zážitků, které se nemají jak dostat z těla pryč.Nemáme šanci volně dýchat a koledujeme si tak o špatnou náladu, pocity strachu, dýchací potíže a další těžkosti. 

Jógou k duševní pohodě

Jóga má hned několik přínosů do našeho života. Při józe se učíme být v přítomném okamžiku a také naslouchat svým emocím. Snažíme se obrátit pozornost do svého nitra, spojit se sami se sebou bez ohledu na okolní svět. To nám pomáhá lépe porozumět našim pocitům a reagovat na ně zdravým způsobem.

Mohlo by se vám líbit

Jógové pozice pro štíhlá a pevná stehna, které zvládne každý

Rovnováha, stabilita, biomechanika pohybu, chůze, stání, běh, sezení, bolesti zad a mnoho dalších věcí. To vše mohou pozitivně ovlivnit pevná stehna. Ta můžete posílit i jednoduchými jógovými pozicemi a cviky, které hravě do své praxe zařadíte i vy.
elle.cz

Vyzkoušejte cviky pro otevření oblasti hrudníku

Všechny tři varianty jógových pozic a doporučení pro otevření oblasti hrudníku provádějte s ohledem a respektem ke svému tělu. Vnímejte své limity a věřte, že fyzická síla se může měnit každým dnem.

1. Kobra (jemná varianta)

Lehněte si na břicho s dlaněmi vedle ramen a lokty u těla. Pomalu s nádechem zvedněte horní část těla a hlavu vytahuje směrem vzhůru, zatímco ramena odtahujte od uší dolů. Tato pozice vám pomůže otevřít oblast hrudníku a posílit svaly zad.

2. Pes hlavou vzhůru (střední varianta)

Začněte v pozici prkna – planku. Proveďte jeden nádech a s výdechem pouštějte vědomě boky dolů k podložce. S nádechem zatlačte dlaněmi do podložky a protáhněte přední stranu hrudníku, zatímco ramena tlačíte od uší dolů. Pozice psa hlavou vzhůru otevírá hrudník a posiluje svaly zad, podobně jako pozice kobry. Pes hlavou vzhůru je fyzicky náročnější variantou. Nezapomeňte, že v pozici je aktivní i spodní část těla, tedy zadek, stehna a nárty na podložce.

3. Velbloud (pokročilá varianta)

Sedněte si na paty, nohy jsou od sebe na šířku boků pro lepší stabilitu. Otočte prsty chodidel do podložky a vnímejte protažení v oblasti nártů. Dlaněmi se chytněte kotníků a s nádechem se odtlačte zadkem od pat a protáhněte hrudník do prostoru před vámi. Představte si, že chcete opravdu protáhnout celou přední linku těla. Pokud nemáte potíže s krční páteří, je možné v pozici naprosto uvolnit hlavu, pokud potíže s krční páteří máte, raději myslete na přitažení brady směrem k hrudníku. Snažte se pozici provést alespoň na tři dlouhé dechy.

Mohlo by se vám líbit

Aby záda nebolela. Jógové pozice pro zdravá záda

Lidské tělo přirozeně nabírá podoby a tvaru toho pohybu, který děláme nejčastěji. Trendem současnosti je sedavé zaměstnání, kvůli kterému ochabují břišní svaly a vznikají bolesti zad. Trend sedavého zaměstnání, ale také trend, který se soustředí hlavně na vizuální stránku těla než na to, co se děje uvnitř. Cesta ke zdravým zádům je často dlouhá a tkví hlavně v trpělivosti a „malých“ pohybech. Instruktorka jógy Daniela Bacíková připravila cviky pro ty, kteří chtějí tyto kroky ke zdravým zádům podniknout.
elle.cz

Zdroj: autorský článek

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24