Ořechy, preclíky a kiwi Aneb 10 potravin pro kvalitní spánek

Spíte špatně a málo? Tento problém byste rozhodně neměli podceňovat. Dlouhodobá spánková deprivace se může negativně odrazit na vašem zdraví – hrozí chronická únava, snížení funkce imunitního systému nebo také úzkosti či deprese. Zdravý spánek začíná kupodivu v žaludku. Těchto deset potravin vám pomůže navodit pocit únavy a zaručit hluboký noční spánek.  

 

Vlašské ořechy a mandle

Malá hrst oříšků je zdravou večerní svačinou. A navíc přispěje k lepšímu spánku. Konkrétně vlašské ořechy jsou jedním z nejlepších potravinových zdrojů melatoninu aka „hormonu spánku” a seratoninu aka „hormonu štěstí”. Mandle jsou zase bohatým zdrojem hořčíku. Ten umí v těle redukovat zánětlivé reakce, krom toho snižuje hladinu kortizolu (stresového hormonu), který je zodpovědný za špatnou kvalitu spánku.  

Mléko

Pro ty, kteří rádi cvičí večer a nemají problém s laktózou, se doporučuje sklenice teplého mléka na noc. Pochopitelně bez sušenek. Mléčné výrobky pomáhají normalizovat svalovou činnost a uvolňují noční křeče. Obsahují také vápník, který pomáhá absorbovat aminokyselinu tryptofan – ta je zodpovědná za přísun energie do těla, čímž zajišťuje správnou funkci nervové soustavy.  

Kiwi

Toto exotické ovoce má minimum kalorií a zároveň maximum benefitů pro vaše tělo. Přispívá k lepšímu trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a mírní záněty. Podporuje tvorbu serotoninu, dodává tělu velké množství vitamínu C a zlepšuje imunitu. A navíc skvěle chutná! 

Salátové listy

Dobrá zpráva pro milovníky zeleně. Hlávkový salát je totiž bohatým zdrojem látky zvané lactucarium či locikovina, které se říká „salátové opium”. Působí jako sedativum a silný relaxant, který vám zaručí nerušený spánek. Z listů salátu si můžete udělat dokonce i čaj! Stačí zalít tři velké listy horkou vodou a 15 minut louhovat. Pro lepší chuť přidejte pár lístků máty.  

 

Život je sladký, a to i bez cukru!

elle.cz

 

Preclíky

Slané preclíky a krekry mají vysoký glykemický index. Dodají vám tedy rychlý příval energie, který pak ještě rychleji vystřídá ospalost. Pozor, jsou však velmi návykové.

Ryby

Ryby – zejména tuňák, makrela a losos – jsou mimořádně bohaté na vitamín B6, který se aktivně podílí na tvorbě melatoninu a serotoninu. Obsahují rovněž vitamín D, který pomáhá redukovat záněty v těle. Rybí večeře vám tedy zaručí rychlé usínání a hluboký spánek.  

Višňová šťáva

Višně zvyšují hladinu melatoninu v těle. Podporuje ospalost, a dokonce se o nich mluví ve studii zkoumající insomnii. Pokud tedy potřebujete celou noc pracovat na prezentaci do práce, višně si raději odpusťte. Hrozí totiž, že usnete přímo na stole.  

 

Jak je to doopravdy s mlékem: škodí nebo prospívá?

elle.cz

 

Zvěřina

Rekordmanem v obsahu tryptofanu v mase je zvěřina. Pokud však chcete zvolit něco jednoduššího, krevety nebo krůta budou skvělou alternativou. Krůtí protein totiž přispívá k pocitu únavy a ospalosti, což podporují i některé výzkumy.  

Jasmínová rýže

Stejně jako preclíky má i rýže pozoruhodně vysoký glykemický index. Ptáte se, jaký je rozdíl mezi tou bílou a hnědou? Především ten, že z bílé rýže byly odstraněny otruby a klíčky. Díky tomu má nižší obsah vlákniny, živin a antioxidantů, i přesto však obsahuje dostatečně vysoký podíl vitamínů a minerálů. Vědci se proto domnívají, že konzumace bílé rýže alespoň hodinu před spaním pomůže zlepšit kvalitu spánku. A nejlépe, pokud ji zkombinujete se salátem.  

Heřmánkový čaj

Nejoblíbenější babský recept a univerzální lék téměř na všechno. Už od pradávna se heřmánkový čaj považuje za nejlepší lék proti nespavosti. Tento voňavý odvar totiž umí zvýšit hladinu glycinu, který zklidňuje nervovou soustavu a uvolňuje svalové napětí. Pokud do něj navíc přidáte pár lžiček medu, který zvyšuje hladinu inzulinu, budete spát doslova jako nemluvně.

 

Hořká čokoláda, víno a brambory – superpotraviny pro vaši pleť

elle.cz