Květová terapie: Pomoc z přírody nebo placebo efekt?

Co je vlastně homeopatie?  

Jedná se o lékařský systém, založení na přesvědčení, že se tělo umí ze svých nemocí vyléčit samo. Stačí mu k tomu pouze malá dávka přírodních látek z rostlin a minerálů, vyráběných například z čekanky, řepíku, vinné révy, růže nebo vrby. Ty napomáhají stimulovat přirozenou obranyschopnost těla, která podporuje proces hojení. Jeho důležitou součástí je i filosofický aspekt, který přikládá velkou roli našeho duševního zdraví tomu tělesnému – právě to podporuje hojení zevnitř. Klade proto důraz na zachovávání balance fyzických a emočních sil. Podávané přípravky, takzvaná homeopatika tak působí primárně na psychiku člověka, čímž napomáhají samotné léčbě. Tento systém vznikl již v 17. století v Německu, přičemž se jeho popularita rychle rozšířila do celého světa, byť například Ameriku zcela minula.  

 

Jóga, spánek, sport. Slavní radí, jak se na jaře dostat do formy

elle.cz

 

Určitou popularitu mají homeopatika i u nás. Jedním z nejznámějších přípravků jsou kapky, které získaly své jméno podle Dr. Edwarda Bacha – patologa konzultanta, bakteriologa a objevitele terapeutických květových esencí. Ten v rámci první světové války pečoval o zraněné a věnoval se svému výzkumu rostlin. Přepracovanost ho nakonec dovedla až k absolutnímu kolapsu, kdy mu po těžké operaci hrozilo pouze několik měsíců života. Ty se rozhodl strávit intenzivnějším ponořením do práce a činnosti, která ho bavila a dělala šťastným. Postupem času se však jeho síly začaly obnovovat, a došel k závěru, že pozitivní mentální stavy dokážou přispět k fyzickému zdraví těla. Na tomto základě vyhledával intuitivně rostliny, které mohou pomoci zmírnit negativní symptomy psychiky a předejít tak pozdějšímu onemocnění těla.

V rámci svého studia vybral 38 druhů květů, z nichž vyrobil esence, které se používají dodnes. Ty nemají potlačovat negativní emoce, nýbrž je proměnit na pozitivní, čímž se harmonizuje emoční rovnováha – člověk se tak obrací směrem k psychickému, fyzickému i duchovnímu uzdravení. Mezi vůbec nejpopulárnější esence patří ty na trpělivost, výbušnost, negace, strachy nebo ty pro lepší spánek. Existuje však třeba i esence na podporu sebelásky. „Když člověku schází, může to zapříčinit například všechny kožní nemoci – mimo mnoho dalšího. Krom kapek na míru u nás však nejvíc klienti nakupují kapky SOS, které jsou k okamžitému zklidnění při stresu, nástupu bolesti, zklidnění hysterického záchvatu nebo na bolesti zubů pro děti,” prozradila ELLE Michaela E. G. Mašková, odborný praktik na metodu Dr. Bacha.

 

Meditace podle slavných: Ticho, tma i terapie chladem

elle.cz

Názory tradiční medicíny jsou na homeopatika smíšené. Některé studie ukazují, že určité přípravky mohou být užitečné, zatímco jiné nejsou v souladu s principy chemie ani fyziky. Lékařská komunita také často zmiňuje jejich placebo efekt, který může vyvolat zlepšení příznaků skrze samo sugesci pacienta – podle některých lékařů mohou homeopatika pomoci mozku vypustit do těla chemikálie, které umí nakrátko zmírnit bolest nebo jiné příznaky nemoci, což může vyvolat přesvědčení pacienta, že se jeho stav ve skutečnosti lepší.  
 
Součástí homeopatická léčby mohou být také cvičení jako power jóga nebo pilates, a samotné přípravky se mohou užívat společně s jinými léky, jelikož nezpůsobují kontraindikace. Byť mnozí lékaři nevidí žádnou škodlivost v užívání těchto přípravků coby preventivní opatření, mezi veřejností stále panuje určitá nedůvěra a předsudky. „Například ve Francii nebo Švýcarsku jsou (homeopatika) řazeny mezi léky, které nejenže proplácí pojišťovny, ale mohou s nimi pracovat jen lékárníci s plnohodnotným vzděláním,” vysvětluje Mašková. „Všeobecně všude ve světě lékaři a lékárníci ví, že vše začíná od emocí – psychického stavu, který řeší jako prvotní. Věřím, že i u nás k tomu časem taky dospějeme.” 

 

Více o moderních trendech v oblasti zdraví a takzvané gemmoterapii se dočtete v tištěném vydání květnové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

 

Zdroj: WebMed.com, Wikipedia Commons