Sleep well yoga: Jógové cviky pro kvalitnější spánek

Kvalitu spánku může totiž ovlivňovat hlavně fyzická aktivita, kterou ve večerních hodinách provozujeme. Vysoká intenzita fyzického pohybu totiž naše tělo i mysl probudí. Večerní jóga je účinným prostředkem k uvolnění stresu a zlepšení spánku.

Sleep well jóga: jógové cviky pro kvalitnější spánek

Do své večerní rutiny stačí zařadit meditaci, dechová cvičení, relaxaci či jednoduché pozice pro absolutní zklidnění. Následující tipy pro podporu dobrého spánku díky józe můžete praktikovat na podložce nebo v posteli.

1. Spící dítě

Pozici můžete provést na podložce či v posteli. Sedněte si na paty a otevřete kolena od sebe tak široko, jak je vám to příjemné. Prodlužte horní část těla vpřed a vložte břicho mezi stehna. Pod horní polovinu těla můžete dát polštář či deku. Na podložku položte čelo či tvář. Pošlete dech vědomě do celého těla. Vnímejte zklidnění myšlenek, fyzického napětí a dechu. Jak rychlý je váš dech, tak rychlé jsou i vaše myšlenky a reakce.

2. Střídavé dýchání (Nádí Šódhana)

Sedněte si na paty či do zkříženého sedu. Přeneste pozornost k dlouhé páteři. Položte si pravý palec dlaně na pravou nosní dírku a pravý ukazováček na levou nosní dírku. Zacpěte si pravou nozdru a nadechněte se levou nozdrou, vydechněte pravou. Poté přejděte na opačnou stranu. Střídavý dech vám pomůže zklidnit nervový systém a mysl.

Mohlo by se vám líbit

Aby záda nebolela. Jógové pozice pro zdravá záda

Lidské tělo přirozeně nabírá podoby a tvaru toho pohybu, který děláme nejčastěji. Trendem současnosti je sedavé zaměstnání, kvůli kterému ochabují břišní svaly a vznikají bolesti zad. Trend sedavého zaměstnání, ale také trend, který se soustředí hlavně na vizuální stránku těla než na to, co se děje uvnitř. Cesta ke zdravým zádům je často dlouhá a tkví hlavně v trpělivosti a „malých“ pohybech. Instruktorka jógy Daniela Bacíková připravila cviky pro ty, kteří chtějí tyto kroky ke zdravým zádům podniknout.
elle.cz
3. Kolena k hrudníku

Lehněte si na záda, přitáhněte stehna na břicho – pokud vám stehna na břichu nejsou příjemná, otevřete stehna na šíři trupu. Kolena jsou v dlaních. Do prostoru pod tělem obtiskněte bedra, ramena a hlavu. Dýchejte zhluboka a vědomě do zadní linky těla. Přeneste dech i do spodní části břicha pro uvolnění veškeré nervozity v této oblasti.

4. Meditace pro dobrý spánek

Meditace nemusí obsahovat složité postupy a techniky. Meditace je práce s naší pozorností, což je ta nejtěžší část. Sedněte si nebo lehněte, soustřeďte se na svůj dech nebo si vizualizujte klidný prostor. Pozorností jste stále u svého dechu nebo u představy klidného místa. Pokud vás během meditace budou napadat jakékoliv myšlenky, nezkoumejte je a vědomě se vraťte zpět k vnímání vašeho dechu. Meditace pomáhá snižovat stres a připravuje mysl na následující odpočinek.

5. Šávasana

Lehněte si do pohodlné pozice. Ideálně tak, aby byly nohy od sebe široko a špičky chodidel volně padaly stranou. Hřbety dlaní otočte do prostoru pod vámi. Zavřete oči a nechte vědomě v těle i v mysli doznít pocity z celého dne. Je možné, že vás vědomá relaxace, kterou je právě pozice šavásany, svede k hlubokému spánku.

Jóga pro zdravý spánek není pouze o cvičení, ale o vytváření si rituálu pro klidný přechod z aktivního dne do regenerační fáze noci. Pravidelná praxe těchto pozic a dechového cvičení vám může přinést změny v kvalitním spánku. Jógu, pozice i dechové techniky můžete mít vždy po ruce, stačí si jen udělat čas.

Mohlo by se vám líbit

Vše o pozdravu slunci: kde se vzal a jak působí na naše tělo?

​​​​​​​Tato praxe, která má kořeny v hinduistické kultuře, se stala populární po celém světě. Je to způsob, jak věnovat pozornost slunci a přivítat nový den. Pozdrav slunci můžeme považovat za rituál, který spojuje lidi s přírodou, pomáhá obracet pozornost do našeho nitra a spojuje nás s námi samotnými.
elle.cz

Zdroj: Autorský článek