Potřebujeme v našem jídelníčku trendy superfoods?

Superfoods a adaptogeny jsou sice v poslední době velmi populární potraviny, není ale nutné je zařazovat do svého jídelníčku jen proto, že je vidíte všude kolem. Vše totiž záleží na vašich individuálních potřebách a cílech, které máte ohledně stravování.

Mohlo by se vám líbit

Krill, microgreens a natto aneb superpotraviny 21.století

Poslední den zimy máme konečně za sebou. Jaro přichází pochopitelně ve vší kráse, a to společně se sezonními chřipkami. Pro ty, kteří po dvou pandemických letech již nemohou vystát zázvor ani citróny, však máme dobrou zprávu – superpotraviny to jistí! Posílit imunitu vám pomohou polární korýši, microgreens nebo také „správné” bakterie.
elle.cz

Váš superfoods jídelníček

Superfoods jsou obecně potraviny, které jsou bohaté na živiny a prospěšné pro zdraví a mnohokrát jsou to i suroviny, které se ve vašich jídelníčcích objevují běžně. Například losos obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro zdraví srdce a mozku, a špenát je bohatý na železo a vitamíny A a C. Je dobré zařazovat do své stravy potraviny, které obsahují různé živiny a vitamíny, ale není nutné se soustředit pouze na superfoods. Důležité je také dbát na rozmanitost a vyváženost jídelníčku.

Barevné ovoce a zelená zelenina

Skvělý zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Doporučuje se jíst barevné ovoce a zeleninu, jako jsou různé bobule, mrkev, která je bohatá na vlákninu, špenát a kale, které obsahují různé živiny. Často je skloňováno také avokádo, které je bohaté na antioxidanty.

Ryby

Ryby jsou pro náš jídelníček nesmírně důležité, zejména pak třeba losos. Tato ryba je bohatá na omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro zdraví srdce a mozku. Obsahuje vitamín D, ten je zase důležitý pro zdravé kosti.

Ořechy a semínka

Obsahují zdravé tuky, bílkoviny a vlákninu. Doporučuje se do jídelníčku zařadit mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, dýňová semínka a chia semínka.

Celozrnné potraviny

Ty jsou bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Ve vaší stravě mohou mít podobu celozrnného chleba, hnědé rýže, quinoy nebo ovesných vloček.

Šťávy a čaje

Některé šťávy a čaje jsou bohaté na antioxidanty – zařadit můžete zelený čaj, granátové jablko, borůvkovou šťávu nebo acai bobule. Dokonalý detox a zároveň vláha pro vaše tělo v jednom.

Jogurty

Kysané mléčné výrobky obsahují živé kultury, které mohou pomoci udržovat zdravou rovnováhu bakterií v trávicím traktu. Dalším benefitem je obsah vápníku.

Mohlo by se vám líbit

ELLE kvíz: Superfoods. Jak moc znáte superpotraviny?

Takzvané superpotraviny patří v současnosti k hodně skloňovaným tématům. Jsou zdravé, plné živin a vitaminů a můžete díky nim řešit stávající deficit konkrétních živin. Opravdu ale víte, které superpotraviny jsou pro vás ty nejlepší? Udělejte si náš kvíz a zjistěte, jestli jste skutečným odborníkem na zdravou výživu.
elle.cz

Zázračné adaptogeny?

Adaptogeny jsou rostliny, které byly odnepaměti používány v tradiční medicíně a údajně pomáhají s přizpůsobením se stresu a zlepšením celkového zdraví. Nicméně, vědecký výzkum týkající se adaptogenů je stále omezený a je třeba být opatrný při jejich konzumaci. Některé z adaptogenů mohou například interagovat s určitými léky, a proto by měl být jejich příjem vždy konzultován s lékařem. Některé z nejznámějších adaptogenů jsou:

Ashwagandha

Používá k posílení imunitního systému, snížení stresu a zlepšení kognitivních funkcí. Pomáhá snižovat hladinu kortizolu v těle, tedy stresového hormonu.

Cordyceps

Cordyceps je adaptogen, který se používá k zlepšení fyzické výkonnosti a imunitního systému, pomáhá se snižováním únavy a zlepšením kvality spánku. 

Holy Basil

Je vhodný pro posílení imunitního systému a snížení stresu, je nasazován pro zlepšení trávení a kvality spánku.

Rhodiola Rosea

Posílí imunitní systém a zlepší výkonnost, může také pomoci naladit duševní pohodu a snížit únavu.

Panax Ginseng

Slibuje posílení imunitního systému, zlepšení výkonnosti a kognitivních funkcí.

Mohlo by se vám líbit

Jak střeva ovlivňují naše duševní zdraví? Seznamte se s mikrobiomem, naším druhým mozkem

Sevřený žaludek při pohovoru, neodbytná bolest břicha před prezentací nebo poletující motýlci v břiše na prvním rande. Všichni jsme jedno nebo druhé zažili, ale málokdo už zkoumal, co za tím vším stojí. Pojďme se tedy konečně usadit, nalít si šálek kefíru a blíže se seznámit s tajemným a všemocným mikrobiomem.
elle.cz

Je důležité nezapomínat, že pro získání živin a minerálů jsou vaším primárním zdrojem opravdové potraviny a ne suplementy. Žádné superpotraviny nemohou nahradit vyvážený jídelníček. Před užíváním nových suplementů je důležité provést řádný výzkum a nebrat je jen protože je vidíte na sociálních sítích. Superpotraviny a adaptogeny mohou být pěkným doplňkem k vyvážené stravě, ale nikdy ji nemohou plně nahradit.

cara

Zdroj: Aktin.cz, Byrdie, Health.com