N-Beauty neboli Skincare dieta

Časová, finanční i ekologická zátěž donutila mnoho žen přejít k trendu N-Beauty neboli ke skincare minimalismu. Omezit počet produktů doporučují i dermatologové. Ti jsou toho názoru, že rutina složená z velkého počtu produktů naší pleti spíše škodí. Ačkoliv je N-Beauty minimalistickou péčí, neznamená to, že byste se o svůj obličej neměla starat pečlivě a s rozmyslem. Základem tohoto trendu je důkladné čištění pleti a hydratace.

Filozofie N-Beauty jde tak proti směru, kterým se vydávají mnohé kosmetické firmy. Ty kvůli marketingu a výdělku přicházejí s neustále novými produkty, které se milovníkům péče o pleť snaží vnutit do jejich rutiny. Místo nadšení však hlavně u žen nastává spíše zmatek. Nejsou si totiž jisté, jaké produkty v záplavě takto velké nabídky zvolit. Nastává tak problém, který je však lehce řešitelný. Stačilo by, aby se firmy zaměřily na své bestsellery a distribuci takzvaných “must have” produktů. Toto rozhodnutí by vedlo k více ekologickému přístupu a snažší volbě.

Minimalistická beauty skincare by měla být založena hlavně na používání nutných, přírodních a kvalitních výrobků, které se mohou chlubit minimálním počtem přísad. Označení “minimalistická skincare” je však v dnešní době zneužívána pro marketing, což způsobuje problémy. „Minimalistické hnutí je někdy více o balení. Jako dermatologové chceme vidět méně přísad,“ řekla pro Nylon doktorka Sandy Skotnicki. Ta také tvrdí, že mnohé produkty označené jako "minimalistické" v sobě mají hned několik dráždivých látek.

Klíčové je tak najít dva až tři produkty s minimem přísad, které vaši pleť nepodráždí, a nehledět na často zavádějící reklamy. Před nákupem byste si měla číst přísady a také prozkoumat samotnou značku. Chytlavé slogany a bílá balení evokující čistotu, umí použít každý. U beauty a dekorativní kosmetiky si celkem lehce můžete najít svůj “lovebrand”. Díky tomu si budete jistá, že své peníze utrácíte za něco, co vám prospěje a dává smysl.  

Minimalistické "must have"

Vaším top produktem by se měl stát výrobek pro čištění pleti. Ten je v péči o pleť naprosto klíčový. Pokud pleť důkladně nevyčistíte, další kroky v rámci vaší beauty rutiny jsou zcela zbytečné. Do nevyčištěné pleti totiž produkty důkladně neproniknou a vaše péče tak ztrácí efekt.  

Další produkty byste měla volit podle vašeho stavu pleti. Pokud je vaše pokožka mdlá a trpíte hyperpigmentací, měla byste zvolit hydratační krém s vitamínem C. Jestli vás sužují problémy s akné, vaší ideální volbou by mohly být hydratační séra s kyselinou azelaovou, a to zejména tehdy, když vám nesvědčí retinoly. Pokud vás netrápí akné, ale už pozorujete stárnutí pleti a výskyt vrásek, ve vaší kosmetické taštičce by neměl chybět retinol. Ten kromě snížení výskytu jemných linek, vrásek a texturních nerovností nabízí také hydratační péči. Pozor! Retinol vyžaduje vybudování kožní tolerance, je tak nutné ze začátku užívat produkty s nižším obsahem této aktivní složky. 

V neposlední řadě byste ve své zminimalizované rutině neměla vynechat produkty s SPF. “Sun Protection Factor” je součástí již velkého počtu kvalitních zkrášlujících produktů – jde hlavně o pudry, BB krémy a make-upy. 

Minimalistické může být i vaše líčení. Trendy jsou multilíčidla a víceúčelové produkty. Například některé kvalitní BB krémy poskytují tónování jako náhradu za podkladovou bázi, slouží jako krémy na ochranu před sluncem a nabízí také účinnou hydrataci. Přírodní multilíčidla můžete využít jako tvářenku, stíny i rtěnku. 

Do N-Beauty patří také snadné a rychlé masáže obličeje, díky kterým je vaše pleť šťavnatá a rozzářená. Na promasírování můžete využít guashu, face roller, ale postačí i vaše ruce. Účinná může být i trendy obličejová jóga. „Obličejová jóga uvolňuje napětí ve vašem obličeji, zlepšuje celkový tonus a zvyšuje krevní oběh, čímž podporuje tvorbu kolagenu. Pomocí správných technik může aktivovat krevní oběh v cílových oblastech, posílit elasticitu a svaly a také vyhladit pokožku,“ sdělila webu Stylist doktorka Rita Rakus

Zdroje: Nylon, Stylist, ELLE.com

Tištěný magazín

Elle cover
REKLAMA