Objevte svět mimozemské krásy bez obočí

Obočí si prošlo v průběhu věků mnohými transformacemi, ale myšlenka krásy bez tohoto dominantního rysu obličeje byla vždy v důsledku zpochybněna modernizací. Ovšem v minulosti bylo vysoké čelo považováno za standard půvabu a během 8. století adoptovaly japonské ženy z vyšších vrstev dokonce techniku holení obočí, která se nazývala hikimayu–hiki. Stejně tak i v 15. století zpopularizovala tento beauty trend královna Alžběta I. V 18. století se vše vrátilo do normálu a říká se, že i umělci opět domalovali na “nahaté” obličeje definované oblouky, a i přes lehké šílenství, které jsme prožívali s pinzetami v devadesátých letech, zůstalo přirozené obočí korunou krásy. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Vetřelci mainstreamové krásy

Touha po přirozené kráse je v západní kultuře velice aspirační. Přirozenost krása je něco po čem všichni toužíme a v naší společnosti existuje stigma, že pokud chcete zapadnout, musíte vypadat “normálně”. Ovšem tuto normu narušila v roce 2018 subkultura @matieresfecales, která se rozhodla vyznávat mimozemský make-up. Do každodenních looků začlenila protetika a nehumánní prvky.

Podle WGSN znamená mimozemský look “vzpurný postoj ke klasickým normám krásy”. A není to poprvé v historii, co se takový přístup objevil. Trend punkrocku 80. let je ukázkovým příkladem toho, jak může alternativní look zamíchat společností.

Mohlo by se vám líbit

My Fair Westwood Lady

Vezměte ženu a přetvořte ji v dámu, vezměte Vivienne a z klasického příběhu je punk. Vivienne Westwood ve spolupráci s Andreasem Kronthalerem představila kolekci ready to wear podzim 2021. A jejím leitmotivem se stal nesmrtelný příběh My Fair Lady, který designérce posloužil jako odrazový můstek k milostnému dopisu, adresovanému jejímu městu Londýnu - konkrétně ke čtvrti Mayfair.
elle.cz
Moschino

 

Luxus mezi námi

Mimozemský look, který reprezentuje jakýsi glamour únik z reality, se začal objevovat v době, kdy se trh zdál být přesycen klasickým obrazem krásy, který podporovaly kosmetické značky a klan Kardashianů v jejich čele. Tento šokující a extrémní přístup začal měnit význam toho, co znamená krása a lidskost a objevil se nejdříve v komunitách, kde se lidé cítily být jaksi sami izolovanými “mimozemšťany” jako například drag queens, queer a lidé barevné pleti. A tak se zrodil sektor nebinární krásy, který přivedl rozmanitost na světlo světa. Mnoho průmyslových odvětví však váhalo s užitím tohoto stále rostoucího avšak netradičního trendu. Nakonec se ho chopila hrstka odvážných jako Rick Owens, Gucci či Moschino.

 

 

Blízká setkání třetího druhu 

Dnes se objevuje “mimozemská krása” i v mnohem subtilnější a méně excentrické podobě - převládá odstraněné či odbarvené obočí, které je i pro širší veřejnost ještě stále přijatelným trendem. Tento look si osvojila i módní scéna, která ho již celkem běžně užívá při přehlídkách a jedním z hlavních představitelek tohoto stylu se stala i nekonvenční modelka Jazzelle Zanaughtti aka @uglyworldwide, která byla objevena díky Instagramu a již má na svém kontě fashion show značek jako Marc Jacobs, Area nebo Savage X Fenty. Její vzled jistě pomohl přepsat pravidla typického vzhledu, který je od modelky vyžadován a ona tak vytvořila novou cestu pro ostatní svého druhu, dříve považované za vyděděnce společnosti. 

 

 

Není pochyb o tom, že minulý rok nebyl pro mnohé jednoduchý a vypadá to, že ani letos tomu nebude jinak. Proč se tedy neotevřít něčemu novému, projevu individuality, který je atypický a čerpá inspiraci z jiných (možná nyní i bezpečnějších) světů. Pojďme v těchto bezútěšných časech objevit svou pravou identitu a neskrývejme ji před světem.

Mohlo by se vám líbit

Byznys vpředu a zábava to úplně není. Nejošklivější účes je zpět

Držte si klobouky, mullet se vrací na scénu. Které slavné osobnosti si ho oblíbily? A proč se ho nemůžeme zbavit?
elle.cz

Časopis ELLE

Listopadové vydání tištěné ELLE 11/24