Med není jen do čaje

Nejen jako alternativní prostředek ke slazení čaje či moučníků, ale i na pleť oblíbený včelí produkt skvěle funguje. A to nejen jako doplňková složka v kosmetických přípravcích, ale i při přímém nanášení.

Chrání a zvlhčuje
Především dokáže ochránit pleť před negativními vnějšími vlivy, a to proto, že obsahuje množství antioxidantů a antibakteriálních složek. Pomáhá hojit rány, nejrůznější pupínky a zamezuje infekci. Také zvlhčující účinky medu jsou významné: dokáže dodat vlhkost i velmi suché pleti.

Oddaluje stárnutí
Jeden z velkých cílů veškerých kosmetických přípravků je zakrýt nebo oddálit příznaky stárnutí pleti. A právě med je jednou ze složek, která je v tomto ohledu velmi prospěšná. Med jako přírodní antioxidant dokáže chránit pleť před účinky volných radikálů, které se podílejí na stárnutí pleti.

Vyživuje a čistí
Med obsahuje množství vitaminů a minerálních látek, které prospívají tělu, pleti i vlasům. Jako silný antibakteriální prostředek se dá použít také na čištění pleti, byť to může znít nepravděpodobně. Ale je to tak – med dokáže pleť vyživit i vyčistit, a působí také proti akné.

Jak vlastně vzniká a jaké jsou jeho druhy?
Med vyrábějí včely z rostlinného nektaru, který je směsí vody a dvou jednoduchých cukrů: fruktózy a glukózy. Čím je med průzračnější, tím vyšší je obsah fruktózy. Rozlišujeme obvykle med květový, lesní a smíšený. Květový med má obvykle světlejší barvu, převažují v něm hlavně glukóza a fruktóza, má více vitaminů a méně minerálních látek, voda tvoří maximálně 19 %. V lesním medu opět převažuje glukóza a fruktóza, má více minerálních látek, ale zato méně vitaminů, obsah vody je stejný, tj. maximálně 19 %. Ve smíšeném medu jsou všechny složky v rovnováze.

Tip na doma:
Maska na suchou pokožku: Smíchejte dohromady jednu lžíci medu, jeden žloutek, jednu lžíci oleje a lžíci jogurtu. Naneste na obličej a nechte působit cca 15 minut. 

Časopis ELLE

Listopadové vydání tištěné ELLE 11/24