Když je mráz a slunce nesvítí. Jak pečovat o pleť v zimě?

Šetrné čištění

Změna ročního období neznamená změnu všech produktů a překopání celé vaší skincare rutiny. Jde jen o malé změny ve vaší rutině, které však udělají mnoho. Čištění pleti dvakrát denně platí i pro zimní období. Důležité však je používání šetrného hydratačního přípravku na čištění, který nebude pleť vysušovat. Všechnu hydrataci teď pleť potřebuje a nechceme ji v žádném kroku naší rutiny podcenit. Doporučujeme také nepoužívat příliš horkou vodu, ta může ještě více vysušovat a pleť podráždit.

Hlavně hydratace

Nejprve sérum, až poté krém. Než použijete hutný výživný krém, použijte nejprve hydratační sérum s lehčí strukturou. Sérum nebude poté bránit dalším produktům se vstřebat. Následuje hutnější hydratační krém pro uzamknutí hydratace v pleti a prevenci před vysušením. Pro opravdu dokonalé udržení hydratace použijte ještě olejíček. Nezáleží na tom, jestli máte suchou nebo mastnou pleť, olejíček vytvoří na pleti další vrstvu, díky které voda spíše zůstane v pleti. Pokud nejste fanoušky olejů, dobrým pomocníkem jsou okluzivní produkty jako je vazelína. Takovýto postup provádějte večer, ráno se probudíte s dokonale vyživenou a šťavnatou pletí. Tento trend používání okluzivních produktů pro zachování hydratace a zdravé kožní bariéry se nazývá slugging a je vyzdvihován už po nějakou tu dobu.   

Mohlo by se vám líbit

TikTok trend slugging slibuje hydratovanou a rozzářenou pleť

Chcete se ráno probouzet jako znovuzrození? Zkuste zařadit slugging do své večerní rutiny a po probuzení vás bude čekat podívaná. Nejspíše jste tento korejský trend, který slibuje juicy hydratovanou a rozzářenou pleť, zaznamenali na sociálních sítích, ale o co přesně jde? A opravdu funguje?
elle.cz

Masáže

Když už máme na pleti nanesený olejíček, žádoucí by bylo provést i masáž gua sha. Tato tradiční čínská technika vás zbaví oteklých částí obličeje, zlepší prokrvení pokožky a vaše pleť bude zářit. Pravidelným masírováním se vám obličej může změnit. Kontury budou více viditelné, pleť vypnutá a vy budete každým pohledem do zrcadla spokojenější.

Zvlhčovač vzduchu

Za okny mráz a doma teploty stoupají vzhůru jak otočíme kolečkem na radiátoru. Vliv to má na vlhkost vzduchu, která se při topení vytrácí. Suchý vzduch má kromě nepříznivých účinků na dýchací cesty také vliv na naši pleť. Jakmile je totiž množství vody ve vzduchu nízké, suchý vzduch bere vlhkost odkudkoliv, a to i z naší pleti. Tomuto procesu se říká osmóza. Účinným bojovníkem je právě zvlhčovač vzduchu. Ochrání pleť před viry, zabrání i tvorbě nechtěných šupinek. Máte už doma tohoto malého pomocníka? 

SPF po celý rok

Sluneční paprsky mají v letních měsících silnější intenzitu, nicméně před UVA zářením bychom se měli chránit po celý rok. Na produktech hledejte SPF 30 a vyšší a označení UVA filtr. UVA tvoří totiž většinu denního světla a proniká skrze mraky i okna. Zvlášť pokud používáte ve večerní rutině aktivní látky jako retinol nebo exfoliační kyseliny, je nutné se přes den před sluncem chránit.

Mohlo by se vám líbit

Minerální, nebo chemické SPF? Vyberte si správnou sluneční ochranu

Sluneční záření může mít pozitivní i negativní účinky na naše zdraví. Přiměřená expozice slunci je důležitá pro tvorbu vitamínu D, ale nadměrné vystavení slunečnímu záření může způsobit její spálení, předčasné stárnutí pokožky a zvyšuje riziko vzniku kožního rakoviny. Proto je ochrana před slunečním zářením nezbytná, a to zejména v době, kdy slunce pálí nejvíce. Jaké jsou rozdíly mezi minerálním a chemickým SPF a především, jak si vybrat správnou ochranu před slunečním zářením?
elle.cz

Zvažte profesionální ošetření

Zima je skvělou příležitostí zajít si na nějakou proceduru. Nejsme tolik vystavováni sluníčku a nehrozí tak nechtěná hyperpigmentace. Oblíbeným ošetřením pro všechny typy pleti je mikrojehličkování. Pomáhá se stimulací kolagenu, vyhlazením vrásek, léčbou jizev, akné a celkovou regenerací pokožky. Rovněž jsou zimní měsíce správnou dobou k odstranění nechtěných chloupků a v létě si už nad nimi nelámat hlavu. Můžete mít do konce života o starost méně, a to jen za pár sezení.

Nejen pleť, ale i duše trpí

Zima je náročné období nejen pro naši pleť, ale také pro psychiku. Nedostatek sluníčka rovná se nedostatek vitamínu D. Ten je zodpovědný i za naši náladu a při jeho nedostatku se můžeme cítit hůř. Proto nezapomínejte nacházet i v těchto pochmurných dnech čas na činnosti, které vám dělají radost a zlepšují náladu. Může tím být i vaše chvilka před zrcadlem, kdy se věnujete jen sami sobě, hýčkáte svoji pleť a nikdo na světě vám to nevezme. Pleť potřebuje v tomto depresivním období více naší lásky a péče, tak jí pojďme dopřát.

Mohlo by se vám líbit

Skinimalismus: o tom, jak minimalistický trend mění naši péči o pleť

Ve skincare světě zahlceném komplikovanými postupy péče o pleť se zrodil nový přístup, který se vrací k základům – trend pleťového minimalismu, chcete-li skinimalismu. Šetrný k planetě i bankovním účtům, drží se jednoduchého, leč přehlíženého hesla – méně je více.
elle.cz

Zdroj: Healthline, Byrdie