Nevadí, že nesvítí. Stále ještě nevíte, proč SPF používat denně?

Při výběru ideální ochrany dbejte na jednoduchý fakt: SPF se vztahuje pouze na úroveň ochrany před UVB paprsky. Jenomže právě paprsky UVA způsobují rakovinu a urychlují stárnutí pleti, proto je nesmírně důležité hledat produkt, který chrání před obojím zářením. Většina dermatologů pak doporučuje používat opalovací krém s SPF alespoň 30, protože blokuje asi 97 % UVB paprsků.

Číslo SPF je ve skutečnosti spojeno s tím, jak dlouho by slunečnímu UV záření trvalo, než by naše pokožka pod jeho dopadem zčervenala, v porovnání s dobou, za kterou by se tak stalo bez použití opalovacího krému. Správně aplikovaný SPF 30 by vás měl chránit 30 x pět minut, tedy dvě a půl hodiny. Bez ohledu na výši ochranného faktoru, je třeba jej aplikovat několikrát během dne. Opalovací krém byste měli zároveň nanést 15–30 minut před expozicí slunci a opakovat alespoň každé dvě hodiny. Případně častěji, pokud jste plavali nebo například sportovali.

Mohlo by se vám líbit

SPF na každý den: Jak ho zkombinovat s denním krémem i make-upem

Chránit pleť před sluncem na dovolené je celkem jednoduché. Ale jak přípravek s dostatečným SPF včlenit do každodenní péče, když chcete použít i svoji oblíbenou kosmetiku a nalíčit se?
elle.cz

Ať už se chystáte den strávit venku pod širým nebem nebo zavření v officu, ochranný krém přijde vhod. Back to basics, z jakých důvodů je tedy nezbytně nutné SPF na pleť nanášet každý den?

1. Snižuje příznaky stárnutí pleti. Skutečně, UVA paprsky ze slunce mohou pokožku poškodit a učinit ji náchylnější k projevům stárnutí. Bylo vědecky prokázáno, že SPF redukuje brzký nástup jemných linek, vrásek a tmavých skvrn. V podstatě vše, co vaší pleti dodáváte v rámci své ranní a večerní skincare rutiny, přijde vniveč, pokud nebudete nosit SPF během dne.

2. Samotné SPF produkty chrání pleť o poznání více než kombinované produkty s ochranným faktorem. Podkladové báze a hydratační krémy s obsahem SPF jsou na světě už nějakou dobu – na etiketě některých vašich oblíbených podkladových bází si všimnete, že na nich může být napsáno, že obsahují SPF. Jenže obsah SPF v krému nebo bázi je snížen zbytkem produktu, což znamená, že je mnohem méně účinný a neposkytuje zdaleka takovou ochranu, jakou potřebujete. Navíc maximální ochrana, kterou nabízejí, je obvykle kolem SPF 15, kdy v ideálním případě byste měli používat SPF 30 nebo vyšší, abyste skutečně chránili svou pokožku.

3. Jak již bylo zmíněno, chrání před škodlivými UVA a UVB paprsky. Proto když hledáte SPF, nejlepšími recepturami jsou širokospektrální SPF – to jsou ty, které chrání před UVA i UVB paprsky pocházejícími ze slunce. UVB paprsky způsobují spálení a rakovinu kůže, zatímco UVA paprsky způsobují předčasné stárnutí. Kromě snížení rizika spálení a předčasného stárnutí, nošení SPF snižuje riziko vzniku rakoviny kůže.

4. Chrání pleť při používání kyselin. Ano, pokud jste pravidelným uživatelem AHA, BHA a retinolů, pak SPF ve své péči o pleť nezbytně potřebujete. AHA a BHA odlupují pokožku, odstraňují všechny odumřelé kožní buňky z povrchu a odhalují čerstvou vrstvu pokožky, což znamená, že je ještě náchylnější k poškození sluncem. Stejně tak retinol také činí pokožku citlivější na sluneční záření. To znamená, že i když se o svou pleť staráte pravidelným peelingem a výhodami retinolu, je vaše píle zbytečná, pokud nebudete přes den na pleť nanášet SPF.

5. Obsahuje antioxidanty. Mnoho kvalitních SPF lze použít místo hydratačního krému. Jsou nabité řadou antioxidantů a hydratačních složek, takže zatímco váš SPF tvrdě pracuje na ochraně před škodlivými paprsky, antioxidanty uvnitř také pomáhají bránit se proti volným radikálům a agresorům, kterým jsme všichni denně vystaveni.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší denní krémy s SPF, které využijete v průběhu celého roku

Hřejivé sluneční paprsky zlepšují náladu a dodávají extra porci důležitého vitamínu D, ale zároveň mohou způsobit spoustu škod na pokožce vašeho obličeje. Jak si ze slunečního záření vzít jen to nejlepší a zároveň se před ním ochránit? Vyzbrojte se denním krémem s SPF.
elle.cz

Zdroj: ELLE, Beauty Bay, The Skin Experts