Princip stravování OMAD: Zázračná dieta nebo škodlivý trend?

Veškerá strava slouží našemu tělu jako energetický pohon. Jídlo, které během dne zkonzumujeme, přemění tělo na energii, kterou pak nadále využívá. Pokud ji však nestihnete během dne spálit, organismus si ji uloží v podobě tuků na horší časy. Řekněme, že jste nestihli oběd a dochází vám energie – vaše buňky proto sáhnou do tukových zásob, které představují rezervu pro takové případy. Tímto způsobem dochází ke spalování uložených tuků. Přerušovaný půst (intermittent fasting) se proto zdá být jako velmi efektivní dieta pro shazování nadbytečných kil. Narozdíl od přerušovaného půstu, kdy můžete tělu dopřávat několik jídel po dobu čtyř až osmi hodin, je však dieta OMAD (one meal a day) o dost striktnější. Umožňuje totiž konzumovat pouze jedno jídlo denně. Po zbylou dobu se pak musíte postit. Podle mnohých odborníků může být tato dieta pro některé lidi škodlivá, ba dokonce i nebezpečná. Zde je vše, co o ní potřebujete vědět. 

 

Jednou denně a dost

Tato dieta má jediné pravidlo: během dne máte jen jedno hodinové okno, v rámci něhož můžete konzumovat cokoliv. Neexistují žádná omezení co se druhu či kvantity jídla týče, a to nehledě na váš věk, váhu nebo pohlaví. „Obecně řečeno, pokud jíte pouze jednou denně, měli byste zkonzumovat takové množství kalorií, které potřebujete k uspokojení svých denních energetických potřeb. Většina dospělých by neměla konzumovat méně než 1200 kalorií denně," řekla Insideru výživová poradkyně pro sportovce Kelsey Hampton.

Jednoduchá matematika

Zlatý standard 1200 kalorií denně, který doporučují jak doktoři, tak i profesionální trenéři, má svůj důvod. Příliš málo kalorií může ohrozit imunitní systém a také způsobit odbourávání svalové hmoty. Ve chvíli, kdy se tělu dané množství kalorií nedostane, začnou si buňky brát energii ze svalové hmoty, nikoliv z tukových zásob. Když naopak zvolíte jednu kalorickou bombu denně, způsobíte tělu šok, a proto si raději uloží všechno ihned do zásob. "Když jíte jen jednou denně, můžete pociťovat slabost a nevolnost. Když však přijde čas na jídlo, budete mít tendenci se přejídat, což může vést k návalu inzulínu, po kterém vám nebude dobře," řekla pro Insider dietoložka Melissa Rifkin. 

 

Mohlo by se vám líbit

Život je sladký, a to i bez cukru!

Nutriční specialisté, dermatologové a doktoři vyhlásili válku cukru již dávno. Má hodně kalorií a málo užitku. Ve velké míře škodí pleti i metabolismu, v dlouhodobé perspektivě pak navíc zvyšuje pravděpodobnost nadváhy i chronických nemocí. Jak se mu ale vyhnout, když je doslova všude?
elle.cz

 

Zlatá střední cesta

Průzkum z roku 2014 prokázal, že méně extrémní verze půstu mohou pomoci zlepšit glukózovou toleranci, tedy zvýšit citlivost na inzulín a přispět ke zdravém hubnutí. Na druhou stranu konzumace jednoho velkého jídla denně může způsobit zcela opačný efekt. Dieta OMAD může podle studie vyvolat nekontrolovatelné chutě k jídlu a podpořit ukládání tuku do zásoby.  

Existují však možnosti, jak tuto dietu dodržovat bez nepříjemných pocitů. Pokud zvolíte kvalitní potraviny s vysokým množstvím zdravých kalorií – steak, vajíčka a sýry (v případě veganů mandle, luštěniny a batáty), může tato dieta přinést benefity. Je však důležité konzumovat jídlo vždy ve stejnou denní dobu (jen ne těsně před spaním), pít dostatečné množství tekutin a omezit kávu. Byť pro některé jedince může být tato dieta přínosná, lékaři jí nedoporučují všem. Neměli by ji rozhodně držet děti, senioři nebo lidé s cukrovkou. Nedoporučuje se také těm, kteří dlouhodobě užívají léky na předpis. Ty se musí brát několikrát během dne společně s jídlem, což je v tomto případě nemožné. 

 

Mohlo by se vám líbit

Jak na přerušovaný půst? Kdy jíst a co?

Existuje způsob, jak jíst, co chcete, a zároveň hubnout? Ano! Jmenuje se přerušovaný půst nebo intermittent fasting. Tento nový druh stravování přináší celou řadu různých benefitů, ale pozor, není jen tak pro každého.
elle.cz